Parfüm Nasıl Kullanılır, Sağlıklı Parfüm Kullanma Yöntemleri


83
814 Paylaşım, 83 points

Hemen herkes günlük yaşamında güzel kokmak ve etrafa mis gibi kokular yaymak ister. Bunun en kolay yolu parfüm kullanmaktır. Parfümü doğru şekilde kullanmak için önce doğru kullanım şeklini bilmek gerekir. Bu yazımızda Parfüm Nasıl Kullanılır, Sağlıklı Parfüm Kullanma Yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Parfüm kadın erkek herkesin vazgeçilmez kozmetik ürünlerinden birisidir. Parfüm kullanan kişiler her daim güzel kokmanın rahatlığı ile kalabalık içerisinde yer almaktadır. Parfüm dendiği zaman akla milyonlarca farklı koku ve çeşit gelir. Bunun yanı sıra doğru parfüm kullanımına da dikkat etmek önemlidir.PARFÜM NEDİR?

Parfüm, çeşitli kimyasal ve aromatik karışımların bir araya getirilmesi ile oluşturulan ve hoş kokusu olan bir kozmetik ürünüdür. Kalıcılığı kullanılan esans oranına bağlıdır. Parfümün birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türler tamamen içerisinde kullanılan esansın yoğunluğuna göre belirlenmektedir.

Geçmiş yıllarda farklı ve güzel kokulu otların yakılması ile elde edilen parfüm, günümüzde laboratuvar ortamlarında hazırlanmaktadır. Bu sayede çok daha uygun fiyatlara üretilmesi ve satılması mümkündür.

PARFÜM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Parfüm dendiği zaman farklı çeşitler ile karşılaşmak mümkündür. Parfüm çeşitleri tamamen içeriğinde kullanılan esansa göre belirlenmektedir. Parfüm çeşitleri şu şekilde sıralanıyor;

 • Eau De Parfüm (EDP): Kalıcılık konusunda ilk sırada yer almaktadır. En sık tercih edilen parfüm çeşidi olarak gösterilebilir. İçerdiği esans oranı %7 – %15 oranında olduğu için oldukça uzun sürelerde kalıcılığını koruyabilmektedir.
 • Eau De Toilette (EDT): Kalıcılık konusunda ikinci sırada yer almaktadır. Yüksek oranda alkol içeren bu parfüm türü, biraz daha seyreltilmiş olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle hem kalıcılığı hem de yoğunluğu parfüme göre daha düşüktür. EDT içerisinde %5 – %7 oranında esans bulunmaktadır.
 • Eau De Cologne (EDC): Kalıcılık konusunda son sırada yer almaktadır. Yoğunluğu ve kalıcılığı oldukça zayıf olan bu parfüm türü, bu özelliği nedeniyle fiyat olarak da oldukça uygundur. EDC içerisinde %5’ den daha az oranda esans bulunmaktadır.

PARFÜM NASIL KULLANILIR?

Parfüm nasıl kullanılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; parfüm kullanırken doğru ve daha kalıcı bir şekilde kullanabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Vücutta belirli noktalara parfüm sıkılması, gün içerisinde daha kalıcı kullanım şansı sunmaktadır.

Parfüm sıkılması için belirlenen bölgeler kan basıncının yüksek olduğu ve sıcaklık seviyesi daha fazla olan bölgelerdir. Parfümün kullanımının doğru olduğu noktalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Boyun
 • Şakaklar
 • Bilekler
 • Dirsek içleri
 • Kulak arkası

Bu bölgelere parfüm uygulanması, kokunun daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamaktadır. Parfüm direk cilde sıkılmalı ve sıkarken 20 cm uzakta tutulmalıdır. Parfümün bileklere sıkılarak kullanılması durumunda sıkım sonrasında asla bilekler ovuşturulmamalıdır. Aksi halde parfümün bileklerden cilde geçişi engellenmiş olacaktır.

Parfüm sıkarken doğru oranda sıkmak da oldukça önemlidir. Gereğinden fazla oranda parfüm sıkılması, bölgede ağır bir parfüm kokusunun oluşmasına neden olacaktır. Bu da gün içerisinde çevredekilerin rahatsızlık duyması anlamına gelmektedir.

SAĞLIKLI PARFÜM KULLANMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Sağlıklı Parfüm Kullanma Yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Parfüm direkt olarak temiz cilde uygulanmalıdır. Bunun için duştan çıktıktan sonraki zaman en doğru zamandır. Temiz cilde uygulanan parfüm hem kokusunu tam olarak verir hem de daha kalıcı olacaktır.
 • Parfüm sadece cilde uygulanmalıdır. Giysilere ya da saça sıkılan parfüm sonuçların yanıltıcı olmasına neden olabilmektedir. Saça sıkılan parfüm kokusu şampuan kokusu ile karıştığında ortaya bambaşka bir koku çıkabilmektedir. Hassas kumaşa sahip giysilerin üzerine parfüm sıkılması, giyside kalıcı parfüm lekesi oluşmasına neden olacaktır. Yün ve keten giysiler de parfüm kullanımı ise daha doğru sonuçlar vermektedir.
 • Parfüm seçiminde cilt tipini göz önünde bulundurmak akıllıca olacaktır. Parfüm kokuları yağlı, kuru ve karma ciltlerde farklı kokuların oluşturmaktadır. Kuru cilde sahip kişilerin temel notası baskın parfümleri tercih etmesi daha doğru olacaktır.
 • Parfüm mümkün olduğunca nemli cilt üzerine uygulanmalıdır. Nemli cilt parfümün çok daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle mümkünde parfümün vücut losyonunu da kullanmak daha başarılı sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.
 • Parfümün kalıcılığını artırmak için doğru şekilde sağlamak gerekmektedir. Parfümden en yüksek verimi almak için kapağını kullanın sonrası kapatmak ve ışık görmeyen kuru bir yerde saklamak gerekmektedir. Neme, ışığa ve yüksek sıcaklığa maruz kalan parfümlerin içerikleri kolayca bozulur ve kokularında değişmeler meydana gelebilmektedir.
 • Saçlarının da parfüm kokmasını isteyen kişiler parfümü direk saçlarına sıkmak yerine kullandıkları tarak ya da saç fırçasının üzerine sıkarak saçlar taranmalıdır. Böylece daha sağlıklı sonuç alınabilir.
 • Parfüm satın alırken kokuyu denemek için özellikle bileğin iç kısmına sıkılmalıdır. 10 dakika bekledikten sonra alkol kokusu uçacak ve parfümün gerçek kokusu ortaya çıkacaktır.
 • Parfüm satın alırken en fazla 3 koku denenmelidir. Daha fazla koku koklama duyusunu etkisiz hale getireceği için parfümlerin kokusunu almak mümkün olmayacaktır. Daha fazla parfüm koklanması gerektiği durumlarda kokular arası kahve koklamak kokuların nötrlenmesini sağlayacaktır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir