Pandemi Döneminde İşten Çıkarılan İşçiler Ne Yapmalıdır?


81
794 Paylaşım, 81 points

Pandemi döneminde birçok alanda çalışanlar ve işverenler maddi manevi sıkıntı yaşamaya başladı. Corona ile mücadelede hala sıkıntılı günlerin yaşandığı son dönemde Cumhurbaşkanlığı kararı ile işten çıkarma yasağı bir süre daha uzatıldı. Alınan bu karara rağmen hala pandemi bahanesi ile işten çıkarılanların olduğu biliniyor. Bu yazımızda Pandemi Döneminde İşten Çıkarılan İşçiler Ne Yapmalıdır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Geçirdiğimiz şu zorlu günlerde çalışanların maddi manevi sıkıntı yaşamaması adına her türlü tedbir alınmaya çalışılıyor. Bu amaçla bir süre önce başlatılan işten çıkarma yasağının iki ay daha uzatılması kararı alındı. Ancak alınan bu karara rağmen çalışanlarını işten çıkartan işverenlerin olduğu da biliniyor.PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER NE YAPMALIDIR?

Pandemi sürecinde işten çıkarma yasak olsa da birçok işçi işten çıkarma ile karşı karşıya kalıyor. Böyle bir durumda kalan ve işinden çıkartılan işçiler ise nasıl haklara sahip olduklarını ne yazık ki bilmiyorlar. Pandemi sürecinde işten çıkartılmış olan işçiler bu durumu avantaja çevirme şansına sahipler. Ancak öncelikle ne gibi haklara sahip olduklarını bilmeleri gerekiyor.

Pandemi sürecinde işten çıkartılmış olan bir işçinin işe iade şartlarını sağlayan bir işte çalışıyorsa 1 ay içerisinde dava açma ve işe geri dönem hakkı bulunmaktadır. Ancak belirlenen haklardan yararlanması için işçinin istifaya zorlanmamış olması gerekmektedir. Kendi isteği ile istifa etmiş olan bir işçinin birçok haktan yararlanması mümkün olmayacaktır.

Pandemi nedeniyle iş akdi fes edilmiş olan bir işçi haklarını aramak için iş mahkemesine gitme hakkına sahiptir. İş mahkemeleri aracılığı ile haklarını arayan işçi, işe geri dönüşün yanı sıra tazminat alma hakkına da sahip olacaktır. Ancak işveren bu zor süreçte iş yapamaz hale geldi ise ve işçisini ücretsiz izne çıkarmak zorunda kaldıysa bunu işçisinin rızası ile yapmak zorundadır. Aksi durumda işçinin yine yasal hakları doğmuş olacaktır.

PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERİN YASAL HAKLARI NELERDİR?

Pandemi Döneminde İşten Çıkarılan İşçilerin yasal olarak birçok haktan yararlanma şansları bulunmaktadır. İşverenin herhangi bir gerekçe göstermeden ve haklı bir sebebi olmadan işçiyi işten çıkarması durumunda işçi tüm yasal haklarını kullanarak tazminat ödemesi alabilecektir.

Pandemi Döneminde İşten Çıkarılan İşçilerin yasal hakları şu şekilde sıralanır;

  • İş yerinde bir yılı tamamlamış ise kıdem tazminatı alma hakkı doğacaktır.
  • İşten çıkarılmadan önce çalışılan yıl ile bağlantılı olarak gerekli şartlar sağlanmamış ya da gereği gibi kullandırılmamış işe ihbar tazminatı hakkı doğacaktır.
  • Eksik ücret ödemesi, fazla mesai, hafta tatili, yıllık izin, Asgari Geçim İndirimi gibi alacaklar işten çıkarma durumunda ödenmek zorundadır.

Tüm bu ödemelerin alınabilmesi için işçinin işveren tarafından işten çıkartılmış olması gerekmektedir. İşçinin kendi hür iradesi ile işten ayrılması, istifa etmesi gibi durumlarda alacağı belirli ücretin dışında herhangi bir kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş akdinin sonlandırılmasından kaynaklanan hakları alması söz konusu olmayacaktır.

Bununla birlikte işten çıkartılmış olan işçi ile ilgili işveren haklı bir sebep ortaya koyabilirse bu durumda da işçinin alma hakkı olan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş aksinin sonlandırılmasından kaynaklı hakların alınması söz konusu olmayacaktır.

PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANABİLİR Mİ?

Pandemi Döneminde İşten Çıkarılan İşçiler kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; işveren tarafından pandemi sürecinde işten çıkartılmış olan bir işçi, devlet desteği alma hakkına sahiptir. Bunun için işten çıkarıldıktan sonra kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunması yeterlidir.

Kısa çalışma ödeneği alan işçiler, aynı zamanda iş haklarının fes edilmesi ile ilgili olarak diğer haklarının alabilmek adına yasal başvurularını gerçekleştirme hakkına da sahip olacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir