Özel Plaka Nasıl Alınır, Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?


76
737 Paylaşım, 76 points

Her aracın kendisine özel bir plakası bulunur. Araç ile ilgili her türlü bilgiye bu plaka üzerinden ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra bazı araç sahipleri plakalarının kendilerine özel olmasını isterler. Özel plaka almak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu yazımızda özel plaka nasıl alınır, özel plaka fiyatları nedir gibi sorulara cevap vereceğiz.

ÖZEL PLAKA NASIL ALINIR?

Araç plakaları hazırlanmış özel bir sistem tarafında otomatik olarak verilir. Oluşturulmuş olan boşta plaka havuzu içerisinden uygun olan bir plaka yeni araçlara tanımlanır. Bazı araç sahipleri, sıradan ve özelliği olmayan bir plakayı kullanmak istemezler. Böyle durumlarda kişilere özel plaka alma hakkı tanınır.Özel plakalar, araç sahiplerinin ismi, özel günleri, özel tarihler, tuttukları takım gibi birçok farklı özelliği taşımaktadır. Kişiler, plakalarına istedikleri harfleri ve sayıları koymakta özgürdür. Ancak böyle bir karar alındığı zaman farklı bir plaka alma yolunun izlenmesi gerekir.

ÖZEL PLAKA ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Özel plaka almak isteyen bir kişi İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bazı şartlara uygun olmak zorundadır. Araç sahiplerinin özel plaka alabilmesini ilk şartı, MERNİS sistemi üstünde kayıtlı bir plaka adresine sahip olmalarıdır.

Firma adına özel plaka almak istendiği zaman Emniyet Müdürlüğü ya da Trafik Tescil Müdürlüğü üzerinden müracaat etmek gerekir. Firma adına özel plaka başvurusu sırasında gerekli belgeler şu şekildedir;

 • İmza sirküsü
 • Firmanın son 6 ayına ait faaliyet belgesi
 • Noter onaylı vekalet belgesi

Bununla birlikte özel plakanın devlet tarafından verildiği zamanlar da olabilir. Bu plakalar daha çok kurumların ya da kişilerin isimlerine yönelik olarak verilmektedir. Devlet tarafından verilen özel plakalar çok fazla kullanılmamakla birlikte daha çok devlet memurları tarafından tercih edilmektedir. Bu plakaların alınabilmesi için Trafik Tescil Şubesine başvuruda bulunmak gerekir.

ÖZEL PLAKA ALINMA SÜRECİ NASILDIR?

Özel plaka alma işlemi sıfır araçlar için çok daha kolay olmaktadır. Sıfır araçlara özel plaka alma işlemi, galeri tarafından daha kolay ve kısa sürede gerçekleştirilir. Özel plaka almak isteyenlerin notere gitmeleri gerekmektedir. Noterde gerekli işlemlerin yapılmasının ardından devamında yapılacak işlemler şu şekildedir;

 • Aracın satışı ya da devri ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Tescil Bürosu’na gidilir
 • Talep edilen plakanın seçimi ve rezervasyonu gerçekleştirilir
 • Yasal bağış miktarı ödenir
 • Noter üzerinden satış başladığı anda plaka değişikliği yapılacağı dilekçe ile belirtilir

PLAKA REZERVASYONU NASIL YAPILIR?

Özel plaka alabilmek için öncelikle araç sahiplerinin bir plaka belirlemesi ve ardından rezervasyon yaptırması gerekir. Özel plaka rezervasyon işlemi, bazı illerde talep durumuna göre yapılır. Özel plaka rezervasyon işlemi için Emniyet müdürlüklerine bağlı resmi internet siteleri üzerinden işlem yapmak gerekir. Emniyet Müdürlüğü internet sitesi üzerinden özel plaka rezervasyonu şu şekilde yapılır;

 • Birinci Adım

Kişinin bağlı olduğu ilin Emniyet Müdürlüğü resmi internet sitesine gidilir.

 • İkinci Adım

Site üzerinden tercih edilen plaka bulunur ve tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve araç sahibinin adı soyadı girilir.

 • Dördüncü Adım

Seçilen plakanın 1 günlük rezervasyon işlemi gerçekleştirilir.

ÖZEL PLAKA ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

Araç alacak kişilerin, sahip oldukları araç için ekstra bir plaka ücreti ödemeleri gerekmez. Ancak özel plaka almak isteyenler, istedikleri plakaya göre bir ücret ödemek zorundadır. Özel plaka ücretleri 5 – 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı özel plakalar için bu ücret 250 bin TL’ye kadar çıkabilir. Özel plakanın ücreti, talebe göre değişiklik göstermektedir.

EN ÇOK TALEP GÖREN PLAKALAR HANGİLERİDİR?

İnsanlar özel plaka yaptırırken birçok farklı özelliği göz önünde bulundurur. Kişiye özel plaka tercih edilebileceği gibi daha genel ve önemli plakalar da çok talep görmektedir. Özellikle genel ve önemli plakaların satışı sırasında plaka sahipleri ciddi anlamda kazanç elde edebilir. En çok talep gören plakalar şu şekilde sıralanabilir;

KİŞİYE ÖZEL PLAKALAR NEDİR?

Kişiye özel plakalarda araç sahibinin adı ya da soyadı, çocuklarının adının baş harfi, doğum tarihi gibi birçok özel bilgi yer alabilir. Örneğin, bir kişinin adı Ali ise plakasında “ALI” adını. Kişinin adı Can ise plakasında “CAN” adını kullanabilir. Ya da daha uzun bir isme sahip ise adının sadece sessiz harflerini kullanabilir. Örneğin; adı Kemal olan birisi plakasında “KML” harflerini kullanabilir.

Harflerin dışında rakamlarda da tercihler değişebilir. Kişi doğum tarihinin gününü, ayını ya da yılını plakasında kullanma hakkına sahiptir. Aynı şekilde eşinin, sevgilisinin hatta çocuklarının doğum tarihlerini de kullanmak mümkündür.

FUTBOL TAKIMI PLAKALARI NEDİR?

Futbol fanatikleri için araç plakalarında tuttukları takımın adının yazılı olması ayrı bir öneme sahiptir. Kişiler, tuttukları takıma göre özel plaka hazırlamasını talep edebilir. Örneğin; FB, GS, TS, BJK gibi takım kısaltmaları özel plakalarda en fazla tercih edilen simgelerdir. Bu tür plakalar için biraz daha fazla ücret ödemek gerekebilir. Aynı zamanda satışı sırasında da çok iyi kazanç elde etmek mümkündür.

SİYASİ PARTİ PLAKALARI NEDİR?

Siyasi parti plakaları da son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Özellikle AKP, CHP, MHP gibi önemli parti sembollerinin yer aldığı plakalara oldukça fazla talep olacaktır. Sahip olduğu plakada siyasi parti ismi yer alan kişiler, çok yüksek fiyatlara bu plakaları satışa çıkartabilir.

ŞEHİR PLAKALARI NEDİR?

İnsanlar doğum büyüdükleri ve yaşamaktan mutluluk duydukları şehirlerin harflerini de plakalarında taşımak isterler. Şehir ismi olan plakalara da talep çok fazladır. İstanbul’da yaşayan birisi için “IST” yazan bir plaka, Ankara’da yaşayan birisi için “ANK” yazan bir plaka fazlasıyla ilgi görecektir. İlgi görecek ve yüksek fiyata satılabilecek şehir plaka örnekleri şu şekilde verilebilir;

 • 06 ANK 06
 • 34 IST 34
 • 35 IZM 35

ÖZEL PLAKANIN BAŞINI DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Özel plakaların harf kısımları ve sonunda yer alan rakamları değiştirmek oldukça kolaydır. Kişi, ücretini ödeyerek istediği plakayı hazırlatabilir. Ancak plakaların başında yer alan ve kayıtlı olduğu ili gösteren şehir plaka kodunu değiştirmek mümkün olmaz. Yani bir araç İstanbul’a kayıtlı ise araç plakasının başında mutlaka 34 yazmalıdır. İstanbul’un plaka kodunu değiştirme mümkün değildir.

Araç plakasını değiştirip özel plaka almak isteyenlerin de aracın kayıtlı olduğu ildeki Emniyet Müdürlüğü şubesine başvuruda bulunması gerekir. Aracın kullanıldığı il başka ise bu ilden yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

ÖZEL PLAKA İÇİN YAPILAN BAĞIŞ NE KADARDIR?

Özel plaka almak isteyen kişilerin başvuru sırasında Emniyet Müdürlüğü’ne bir bağışta bulunması gerekir. Bu bağış miktarı talep edilen plakaya göre değişiklik gösterecektir. Kişiye özel plaka tercihlerinde çok yüksek bağış gerekmezken bir takım ya da siyasi parti simgesi bulunan plakalar için oldukça yüksek bağışta bulunmak gerekebilir. Çünkü bu tür plakalara talip olan kişi sayısı çok fazla olacaktır.

Devlet tarafından kurumlara özel verilen plakalarda ise genelde şahıs adı – soyadı ya da kurumun kısaltması yer alır. Bu tür plakalar için bağışta bulunmak gerekmez. Devlet, özel olarak tahsis ettiği bu plakalardan her yıl vergi almaktadır.

SİZ DE ÖZEL BİR PLAKA ARIYORSANIZ YA DA SAHİP OLDUĞUNUZ PLAKAYI SATIŞA ÇIKARMAK İSTİYORSANIZ YORUM KISMINDAN SAHİP OLDUĞUNUZ PLAKAYI, PLAKA İÇİN TERCİH ETTİĞİNİZ ÜCRETİ VE İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. AYNI ŞEKİLDE ÖZEL BİR PLAKA ARIYORSANIZ YORUM KISMINDAN İSTEDİĞİNİZ PLAKA ÖZELLİKLERİNİ PAYLAŞARAK PLAKA SAHİBİNİN SİZE ULAŞMASINA FIRSAT VEREBİLİRSİNİZ.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
737 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
50
Şaşkın
Başarısız Başarısız
15
Başarısız
Komik Komik
126
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
51
Helal Olsun!
lol lol
86
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
53
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
14
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. üzerinden sorgulama yapabiliyorsunuz. Sorguladım ama boşta plaka bulamadım. Elinde 34 ECE plaka olan varsa benimle iletişime geçebilir mi?