Özel Okul Mu Temel Lise Mi Tercih Edilmelidir?


61
594 Paylaşım, 61 points

Liseye giden bir çocuğu bulunan anne ve babalar, çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olabilmeleri için eğitimleri konusunda en iyisini araştırmaktadır. Günümüzde bu konuda en çok yapılan araştırma, özel okullar ve temel liseler ile ilgili olmaktadır. Bu yazımızda Özel Okul Mu Temel Lise Mi Tercih Edilmelidir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Özel okullar ve temel liseler, üniversiteye hazırlık aşamasında en çok talep gören okulların başında gelmektedir. Birçok anne baba çocuklarını devlet lisesinin yanı sıra bir dershaneye göndermek yerine özel okulları ya da temel liseleri tercih etmektedir.ÖZEL OKUL NEDİR?

Özel okul, yerel ya da merkezi hükümetler tarafından işletilmeyen, tamamen özel işletme olan kurumlardır. Bu kurumların öğrencilerini kendileri seçme ve onlara devletin belirlediği müfredatın dışında eğitim verme hakkı bulunmaktadır.

Özel okullarda eğitim görmek isteyen öğrencilerin alacakları bu eğitim için belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret, tamamen özel okulun inisiyatifinde olmaktadır. Özel okullar, öğrencilerini sosyal hayata ve iş dünyasına hazırlayacak özel eğitimler de sunduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

ÖZEL OKULUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Özel okulların avantajları özellikle devlet liselerini kıyasla oldukça fazladır. Özel okullarda öğretmenler devlet tarafından atanmazlar. Onun yerine özel sınavlardan ve denemelerden geçtikten sonra okula alınırlar. Bu nedenle daha başarılı öğretmenler ile çalışmak mümkündür.

Özel okullar sportif alanlarda devlet okullarından çok daha fazla faaliyet sunmaktadır. Birçok imkanı öğrencilere sunan bu kurumlarda yabancı dil eğitimi de devlet liselerine göre oldukça üst seviyelerdedir. Eğitim standardı çok daha yüksek olduğu için özel okulda okuyan öğrencilerin üniversite başarısı çok daha yüksek olmaktadır.

TEMEL LİSE NEDİR?

Temel lise, kısa bir süre önce ortaya çıkan bir okul tipidir. Dershanelerin kapatılmasından sonra hizmet vermeye başlayan eğitim kurumlarıdır. Temel liselerde amaç, aynı dershanelerde olduğu gibi öğrencileri karmaşadan kurtararak direk üniversiteye hazırlamaktır. Bu işlemleri de Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde gerçekleştirirler.

Temel liseler öğrencilere normal lise mantığı ve dershaneyi bir arada sunmaktadır. Bu sayede öğrencilerin hem okula hem dershaneye giderek kendilerini zorlamalarına gerek kalmamaktadır. Üniversiteye yönelik eğitimi nedeniyle özellikle son yıllarda temel liseler çok daha fazla tercih edilmektedir. Lise diploması da veren temel liselerin bu konuda devlet liselerinden hiçbir farkı yoktur.

TEMEL LİSENİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Temel liselerin avantajları hem devlet okuluna hem de özel okullara kıyasla oldukça fazladır. Temel liseler, öğrencileri direk üniversiteye hazırlayacak şekilde eğitim vermektedir. Devlet tarafından desteklenen temel liseler, öğrencilerin hem okul hem dershane külfetini üzerlerinden alarak tek bir yerden üniversiteye hazırlanmalarını sağlamaktadır.

Normal bir lise mantığı ile eğitim vermesine karşılık öğrencileri tamamen üniversite odaklı olarak eğitmektedir. Bu yönüyle özel okullardan bir farkı yoktur. Temel liselere ister 9. Sınıf başında kayıt yaptırılabilir istenirse ara sınıflarda nakil yöntemi ile geçiş yapılabilmektedir. Bunun için öğrencinin sınıf tekrarı yapmamış olması, hak mahrumiyeti bulunmaması, disiplin cezası almamış olması yeterlidir.

ÖZEL OKUL MU TEMEL LİSE Mİ TERCİH EDİLMELİDİR?

Çocuğuna daha iyi bir eğitim vermek isteyen anne babaların en çok sorduğu soruların başında Özel Okul Mu Temel Lise Mi Tercih Edilmelidir? gelmektedir. Her iki okul göz önünde bulundurulduğu zaman temel liselerin çok daha doğru bir seçenek olduğu söylemek mümkündür. Temel liseler hem fiyat olarak özel okullardan çok daha uygundur hem de öğretmenleri dershane kadrosundan geldiği için üniversite sınavı konusunda çok daha başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Temel liselerin dershaneden dönüşmesi, üniversite sınavında çok daha başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı destekli olması nedeniyle devlet onaylı lise diplomasına da sahip olmak mümkün olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir