Özel Numaradan Yapılan Çağrıları Engelleme Nasıl Yapılır? (Tüm Operatörler)


100
984 Paylaşım, 100 points

Özel numaralardan gelen çağrılar genel olarak rahatsız ve tedirgin edicidir. Birçok kişi, özel numaradan gelen aramalara cevap vermemektedir. Özel numaradan arayan kişiler çoğunlukla ya kimliğini gizlemek isteyen ya da aradığı kişiyi kandırmak isteyen insanlardır. Bu nedenle özel numaradan gelen aramalar genel olarak cevaplandırılmaz. Birçok kişi ise bu çağrıları tamamen engellemek isterler. Bu yazımızda özel numaralardan yapılan çağrıların nasıl engelleneceği hakkında bilgi vereceğiz.

Özel Numaradan Yapılan Çağrılar Nasıl Engellenir?

Özel numaradan yapılan çağrıları engelleme, sanıldığından daha kolay bir işlemdir. Bir telefon kullanıcısı böyle bir istek karşısında öncelikle operatörü ile iletişime geçebilmektedir. Telefon operatörleri üzerinden özel numara çağrılarını engellemek mümkün olacaktır.

Operatör Yardımı ile Özel Numara Çağrıları Nasıl Engellenir?

Operatör yardımı ile özel numara çağrılarını engelleme işlemi için öncelikle kişinin bağlı olduğu operatör aranır. Operatörle yapılan görüşmede engelleme talebi iletilir. Talebi alan operatör temsilcileri, kişinin telefonunu özel numara çağrılarına kapatır. Bu kişiler özel numara tarafından arandığı zaman telesekreter aracılığı ile bu kişinin özel numara araması kabul etmediği belirtilir ve arama otomatik sonlandırılır.Telefon Üzerinden Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

İsteyen kullanıcılar operatörle görüşmeden telefon üzerinden de bu özelliği kapatma hakkına sahiptir. Telefon üzerinden özel numara engelleme işlemi için Android ve İOS işletim sistemlerinde farklı uygulamalar üzerinden sağlanmaktadır. Telefon kullanıcılar, Google Play Store ya da APP Store üzerinden özel numara engelleme programı indirerek gelen özel numara aramalarını kökten sonlandırabiliyor.

Turkcell Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Turkcell özel numara engelleme hizmeti, tüm abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Turkcell üzerinden özel numara arama hizmeti istenildiği zaman aktif ya da pasif hale getirilebilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için abonenin cep telefonu üzerinden *253# arama tuşuna basması yeterli olacaktır. Talebin ardından özel numara arama aktif ise pasif duruma getirilecektir.

Vodafone Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Vodafone özel numara engelleme hizmeti, tüm abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Vodafone abonelerinin özel numaraları engellemesi için Online self servisi, Sesli yanıt sistemi ya da SMS yolunu kullanma hakları bulunmaktadır. En çok tercih edilen yöntem, SMS ile başvuru yöntemidir. Vodafone aboneleri, GIZLI KAPA yazarak 7046’ya SMS atarak özel numaraları engelleyebilmektedir. Aynı şekilde özel numara engelleme özelliğini kapatmak isteyen aboneler de GIZLI AC yazıp 7046’ya SMS göndererek bu sistemi yeniden aktif hale getirebilmektedir.

Türk Telekom Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom özel numara engelleme hizmeti, tüm abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Türk Telekom aboneleri özel numaraları engellemek için aynı Turkcell’ de olduğu gibi *253# arama tuşuna basarak sistemi pasif hale getirebilmektedir. Türk Telekom aboneleri bu şekilde özel numara aramalarını istedikleri zaman aktif, istedikleri zaman pasif hale getirebileceklerdir. Gizli numara çağrılarının engellenmesi işleminin ardından arayan numaralara çağrı kabul edilmediği bilgisi gönderilmektedir.

Operatörler tarafından verilen özel numara engelleme yöntemleri, analog santrallerden ve yurt dışından yapılan gizli aramaları engellemeye yardımcı olmamaktadır. Bu aramaların engellenmesi için operatörler üzerinden herhangi bir destek almak ne yazık ki mümkün değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

100
984 Paylaşım, 100 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
63
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir