Özel Hastane Muayene Ücreti Ne Kadar? Muayene Katılım Payı Öğrenme


87
854 Paylaşım, 87 points

Devlet hastanelerinin yoğunluğundan şikâyet eden birçok hasta, özel hastaneleri tercih etmektedir. Özel hastaneler hem ilgilidir hem de daha kısa sürede tüm işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Ancak tüm bu işlemler için hastadan ücret talep edilir. Bu yazımızda özel hastane muayene ücretlerini nasıl sorgulayabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Özel hastanelerde fiyatlar, muayeneye, tedavi yöntemine, istenen tetkiklere göre değişiklik göstermektedir. Hastanın sigortalı ya da sigortasız olması da ödenecek olan ücreti değiştirecektir.

Özel Hastane Muayene Ücretleri Ne Kadardır?Özel hastanelerde sigortalı ve sigortasız hastalardan farklı ücretler talep edilir. Sigortası bulunmayan bir hasta, özel hastanenin belirlemiş olduğu ücretin tamamını ödemek zorundadır. Sigortalı hastalar ise sosyal güvenceleri dâhilinde fark ödemesi yaparlar.  Söz konusu hastanenin SGK ile anlaşması bulunmaması durumunda hastadan muayene ücreti ile birlikte 15 TL SGK katılım payı alınır. Ancak SGK ile anlaşmalı olan özel hastaneler bu ücreti hastaya yansıtmazlar.

Özel Hastane Muayene Ücreti Nasıl Belirlenir?

Özel hastanelerde hastalara yapılan muayene ücreti, Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında belirlenir. Buna göre, özel hastanelerde talep edilecek tutar, katılım payı ve muayene ücretinin farkı şeklinde belirlenecektir. SGK, anlaşmalı olduğu özel hastanelere hasta başına 32 TL ödeme yapmaktadır. Özel hastanelerin bu ücretin en fazla 2 katı kadar muayene ücreti talep etme hakkı bulunmaktadır.

Özel Hastanede Ücret Ödememek için Ne Yapmak Gerekir?

Özel hastanede muayene olmak isteyen hastaların muayene ücreti ödememesinin bir yolu elbette bulunmaktadır. Bunun için hastanın hazırlanmış olan özel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanması gerekir. Özel sağlık sigortalarından yararlanmak için hastanın belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Ödenen ücret karşılığında sağlık hizmeti satın almış olan hasta, özel hastanelere ya çok cüzi bir ödeme yapar ya da ücretsiz işlemlerini gerçekleştirebilir.

Özel Hastanelerde Hangi Hizmetler için Ücret Alınmaz?

Özel hastanelerde bazı hizmetler tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanacak olan hastalar, herhangi bir ücret ödemez. Ücretsiz hizmetler şu şekildedir;

  • Acil servis hastaları
  • Tıbbi müdahalede bulunulan hastalar
  • Acil servis sonrası istirahat
  • Travmalar
  • Müşahede altında tutulan hastalar
  • Sevkle gelen hastalar

Sigortasız Hastalar Özel Hastaneye Ne Kadar Ücret Öder?

Sigortalı hastalar, muayene ücretinin belirli bir kısmını karşılarken, sigortasız hastalar ücretin tamamını vermek zorundadır. Genel olarak bakıldığı zaman özel hastanelerde muayene ücreti ortalama 100 TL üzerinde olarak söylenebilir. Özel hastanelerin bu ücret için hastaya fatura kesmesi zorunludur. Hasta, kendisinden talep edilen ücretin gereğinden fazla olduğunu düşünürse, fatura ile itiraz etme hakkına sahiptir. Fazla alındığı tespit edilen ücret, hastaya geri iade edilir.

Özel hastane Muayene Ücreti Nasıl Sorgulanır?

Özel hastanede muayene olan bir kişi, kendisinden alınan ücreti fazla bulursa, ücret sorgulaması ile gerekli yerlere başvuruda bulunabilir. Bunun için hastanın SGK resmi internet sitesi üzerinden ‘Sağlık Hizmetleri Sunucuları Uygulamasına girmesi ve detaylı inceleme yapması gerekir. Bu inceleme sonuçları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müdürlüklerine ya da Alo 170 üzerinden şikâyet edilebilir. Şikâyetin incelenmesi sonucunda fazla ücret alan hastaneye para cezası kesileceği gibi hastaya fazla ücrette iade edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

87
854 Paylaşım, 87 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ÖzelBursa doruk hastanesinde muayene olduk,girişte 90 lira muayene ücreti,65.45 lira röntgen ücreti aldılar,bu ücretler fazla geldi bana,açıklama istiyorum