Oyun Bağımlılığından Kurtulmanın Etkileyici 10 Yöntemi


76
744 Paylaşım, 76 points

Günümüzde insanların en çok vakit geçirdikleri yerlerin başında oyunlar geliyor. Keyifli vakit geçirmekle başlayan bu süreç, oyun bağımlılığı ile son bulabiliyor. Bu yazımızda Oyun Bağımlılığından Kurtulmanın Etkileyici 10 Yöntemi hakkına bilgi vereceğiz.

Eğlenmek için oyun oynamak hemen her yaşta gerçekleştirilen bir aktivitedir. Ancak oyuna fazla kendisini kaptıran ve zamanının çoğunu oyunların başında geçirenler, zamanla oyun bağımlısı olmaktan kurtulamamaktadır. Oyun bağımlılığı zamanla insanları esir almanın yanında asosyalleşme ve yalnızlaşmanın da temelini oluşturmaktadır.OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMANIN ETKİLEYİCİ 10 YÖNTEMİ NEDİR?

Oyun bağımlılığı, insanları ele geçiren ve oyundan başka bir şey düşündürmeyen oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Oyun bağımlılarının tek düşündükleri tüm zamanlarını oyun karşısında geçirmektir. Bu durum onların sosyal hayattan tamamen kopması, kendi içlerine kapanmaları ve sağlık sorunları yaşamalarına neden olur.

Oyun Bağımlılığından Kurtulmanın Etkileyici 10 Yöntemi şu şekilde sıralanabilir;

  • Kendini şartlandırarak oyunlardan uzaklaşmak
  • Oyunları kaldırmak ya da iptal etmek
  • Farklı uğraşlar bulmak
  • Arkadaşlarla iletişime geçmek
  • Kursa gitmek
  • Arkadaşların düşüncelerini akla getirmek
  • Sevgili bulmak
  • Yeni arkadaşlar edinmek
  • Alışverişe çıkmak
  • Oyun oynanan arkadaşlarla görüşmemek

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN KENDİNİ ŞARTLANDIRARAK OYUNLARDAN UZAKLAŞMAK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için kendini şartlandırarak oyunlardan uzaklaşmak gerekir. Oyun bağımlısı olan kişinin öncelikle bu durumdan kurtulmak için kendisini şartlandırması gerekir. Kişi kendisine oyun oynamak istemediğini söylemesi, oyun oynarken belirli süre koyması ve oyun süresini yavaş yavaş azaltması şeklinde kurtulmak mümkün olacaktır.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN OYUNLARI KALDIRMAK YA DA İPTAL ETMEK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için oyunları kaldırmak ya da iptal etmek gerekir. Oyun oynamak istemeyen bir kişi, bilgisayarını kaldırabilir ya da oynadığı oyunları bilgisayardan silebilir. Eğer üyelik ile oynanan bir oyun varsa üyelik iptal edilebilir. Üyeliğin iptal edilemediği durumlarda bağımlı kendisini oyundan atmalarını sağlayabilir.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN FARKLI UĞRAŞLAR BULMAK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için farklı uğraşlar bulmak gerekir. Oyun bağımlısı olan kişi, daha eğlenceli vakit geçirebileceği farklı uğraşlar bulmalıdır. El becerisi gerektiren faaliyetler, müzik dinlemek, televizyon izlemek ya da bir hobi ile uğraşmak akıllıca olacaktır.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN ARKADAŞLARLA İLETİŞİME GEÇMEK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için arkadaşlarla iletişime geçmek gerekir. Oyun bağımlılığı, daha fazla sosyalleşerek bu bağımlılığından kurtulabilir. Arkadaşlar ile iletişime geçmek, onlarla daha çok vakit geçirmek, sinemaya ya d tiyatroya girmek bu bağımlılıktan kurtulmayı sağlayacaktır.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN KURSA GİTMEK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için kursa gitmek gerekir. Oyun bağımlıları, etraflarında ilgilerini çeken kursları araştırmalı ve uygun olan bir tanesine yazılmalıdır. Kurs olarak resim, folklor, gitar ya da tiyatro kursu seçmek mümkündür.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN ARKADAŞLARIN DÜŞÜNCELERİNİ AKLA GETİRMEK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için arkadaşların düşüncelerini akla getirmek gerekir. Oyun bağımlılarının sürekli oyun başında olması, arkadaşları arasında içine kapanık, pısırık ve oyundan başka bir şey bilmediğini düşünmelerine neden olacaktır. Bu düşüncelerin akla getirilmesi bile bağımlılıktan kurtulmalarını sağlayacaktır.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN SEVGİLİ BULMAK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için sevgili bulmak gerekir. Oyun bağımlıları, kendilerine yakın bir arkadaş ya da sevgili bularak akıllarını bu yöne çevirebilirler. Bir sevgili sahibi olan kişiler, sevgililerine daha fazla zaman ayıracakları için oyun bağımlılığından kurtulacaklardır.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN YENİ ARKADAŞLAR EDİNMEK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için yeni arkadaşlar edinmek gerekir. Yeni arkadaşlıklar ve yeni başlangıçlar, insanları her zaman heyecanlandırır ve akılları bu yöne doğru daha çok eğilir. Oyun bağımlılığı olan kişiler yeni arkadaşlar edinerek kısa sürede bu bağımlılıklarından kurtulabilirler.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN ALIŞVERİŞE ÇIKMAK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için alışverişe çıkmak gerekir. Alışverişe çıkmak, bağımlıların oyun başında daha az zaman geçirmesini sağlar. Böylece her aile ya da arkadaşlar ile vakit geçirmek ve bağımlılıktan kurtulmak mümkün olacaktır.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN OYUN OYNAYAN ARKADAŞLARLA GÖRÜŞMEMEK

Oyun bağımlılığından kurtulmak için oyun oynayan arkadaşlarla görüşmemek gerekir. Oyun bağımlısı, birlikte oyun oynayarak vakit geçirdiği arkadaşları ile bir süre görüşmeyi keserek bu bağımlılığından çok daha kolay kurtulabilir. Böylece oyun hakkında konuşmak ya da oyunun aklına gelmesi gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir