Otomobilde ÖTV İndirimi Geliyor Mu?


51
494 Paylaşım, 51 points

Otomobillerde ÖTV indirimi olup olmayacağı sorusu son günlerde en merak edilen sorulardan birisi. Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında yapılan artış sonrasında ÖTV alım ücretinin yükseltilmesi, otomobil indirimlerinde ÖTV indiriminden söz edilmesini sağladı. Bu yazımızda Otomobilde ÖTV İndirimi Geliyor Mu sorusuna cevap vereceğiz.

Otomobil ÖTV indirimleri ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında ÖTV oranında yapılan %22,8’lik artış sonrasında ÖTV alım sınırı 247 TL’ den 303 TL’ye yükseldi. Bu yükseliş, ÖTV indirimi geliyor mu sorusuna neden oldu.OTOMOBİLDE ÖTV İNDİRİMİ GELİYOR MU?

Otomobillerde ÖTV indirimi ile ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ dan geldi. Berat Albayrak, otomobil sahiplerinin büyük bir merakla bekledikleri 2020 ÖTV indirimi ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü ve gerekli indirimin yapılacağı müjdesini verdi.

Otomobil ÖTV indirimlerinde ilk olarak engelli sürücüler için geldi. Engelli ÖTV oranlarında yaşanan düşüş sonrasında diğer otomobil sürücüleri için de bir ÖTV indirimi gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI SIFIR ARAÇLARI GEÇTİ

ÖTV fiyatlarında yaşanan son değişikliklerin ardından sıfır araçlara olan ilgi bir anda artarak piyasadaki markaların stoklarının tükenmesine neden olmuştu. Piyasada sıfır araç bulunmaması, ikinci el araçlara olan ilginin artmasına neden oldu. İkinci el araçlara olan ilginin her geçen gün artması, ikinci el otomobil fiyatlarının da artmasını sağladı.

Son dönemde sıfır araç fiyatları 100 bin TL sınırına dayanmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda sıfır araç fiyatlarının ÖTV indirimi ile 70 bin TL’ ye kadar gerilemesinin ardından indirimin bitmesi ile birlikte araç fiyatları bir kez daha yükseldi.

OTOMOBİLDE ÖTV İNDİRİMİ OLUR MU?

Otomobillerde ÖTV indiriminin bitmesinin ardından fiyatların bir kez daha yükselmesi, insanların alım gücünün azalması ve araç satış oranlarının azalmasına neden oluyor. Otomobil satışlarında yaşanan düşüşün ardından açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni bir ÖTV indirimi için çalışmalara devam ettiklerini açıkladı.

Açıklama sonrasında ÖTV oranlarında belirli bir miktar indirimin yapılması ve bu indirim sayesinde otomobil fiyatlarının da aşağıya çekilmesi hedefleniyor. ÖTV indirimi sayesinde araç fiyatlarının düşecek olmasıyla birlikte araç satış oranlarının daha da yükselmesi bekleniyor.

OTOMOBİLLERDE ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN GELİR?

ÖTV indirimi ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında araç satış rakamları göz önünde bulundurulacak. Araç satış rakamlarının gerilemeye devam etmesi durumunda otomobillere ÖTV indiriminin gelmesi kaçınılmaz olarak gösteriliyor.

Otomobillerde ÖTV indirimi ne zaman gelir sorusuna kesin bir yanıt vermek ne yazık ki şimdilik mümkün değil. Yapılan çalışmalar kapsamında ÖTV oranlarında indirim yapılması durumunda bakanlık tarafından bilgilendirme açıklaması gelecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir