Oto Yıkamacı Nasıl Açılır, Oto Yıkamacı Kazancı Ne Kadar?


80
784 Paylaşım, 80 points

Oto yıkamacı açmak, oldukça kazançlı işlerden birisidir. Ticari zeka ve sabır gerektiren bu işi yapmak için bir dükkan açmak gerekmektedir. Doğru yer seçimi ve iyi bir hizmet ile aranan oto yıkamacılar arasında yer almak mümkün olacaktır. Bu yazımızda oto yıkamacı nasıl olunur, oto yıkamacı kazancı ne kadar sorularına cevap vereceğiz.

OTO YIKAMACI AÇMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Oto yıkamacı açmak için öncelikle sermaye sahibi olmak gerekmektedir. dükkan açmak, ekipman almak, personel çalıştırmak için para sahibi olmak gerekmektedir. Gerekli sermayeyi sağlayan kişiler, uzun vadede oldukça kazançlı bir iş sahibi olmayı başaracaktır.Oto yıkamacı açma kararı alan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Oto yıkamacı açarken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

BU İŞİ YAPABİLECEĞİNİZDEN EMİN OLUN

Oto yıkamacılık kazançlı olduğu kadar zor bir meslektir. İyi bir sermaye olmadan bu işe girmek yanlış olacaktır. Hem psikolojik hem de finansal alanda bu işi kaldırabileceğini düşünen kişilerin oto yıkamacı açması akıllıca olacaktır.

Oto yıkamacılar sürekli olarak insanlarla ikili iletişim içerisinde olmak zorundadır. Bu nedenle her türlü insanla karşılaşılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Arabalarla uğraşmayı ve araba temizliğini sevenler, oto yıkama açabilirler.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Yeni bir işe başlarken uygun iş planı hazırlamak çok önemlidir. İşin sermayesi, pazarlama yönetimi, büyüme planı, tedarikçiler, yönetim stratejisi ve zor durumlar için B – C planlarının hazır olması gereklidir.

İş planına sahip olan bir kişi, oto yıkamacı açmak amacı ile bankaya yaptığı başvurulardan çok daha kolay olumlu yanıt alacaktır. Bankalar, her oto yıkamacı açacağını söyleyen kişiye kredi elbette vermeyecektir. Kredi çekebilmek için öncelikle sağlam bir iş planı sunmak gerekmektedir.

UZMAN YARDIMI ALIN

Oto yıkamacı açma konusunda kararlı olan kişilerin daha önce bu işi yapmış kişilerden yardım alması akıllıca olacaktır. Tecrübeli olan kişiler, işin nasıl ilerleyeceği ve karşılaşılacak zorluklar hakkında daha kolay ve net bilgi verebilecektir. Uzman görüşü sayesinde kişi, oto yıkamacı açıp açmama kararını çok daha kolay verecektir.

DOĞRU EKİPMANI ALIN

Oto yıkamacı açacak kişilerin en doğru ve gerekli ekipmanları belirlemesi gerekmektedir. Bir oto yıkamacıda deterjan, hortum, elektrik süpürgesi gibi gereçler mutlaka bulunmalıdır. Bunun yanı sıra elektronik ekipman da çok önemlidir. Kaliteli ekipman kullanmak, daha kaliteli hizmet vermek ve tercih edilir olmak için oldukça gereklidir.

DOĞRU MEKANI SEÇİN

Oto yıkamacının iyi iş yapması için doğru bir yerde açılmış olması gerekmektedir. Trafiğin yoğun olduğu, kolay fark edilebilecek yerde açılan bir oto yıkamacı çok daha kazançlı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, oto yıkamacı açılacak yere yakın konumda başka bir oto yıkamacının bulunmamasıdır.

OTO YIKAMACI AÇMAK İÇİN NE KADAR SERMAYE GEREKİR?

Oto yıkamacı açma kararı almış olan bir kişinin öncelikle sermayeye sahip olması gerekmektedir. oto yıkamacı iyi kazançlı olduğu kadar sağlam sermaye de gerektiren bir iştir. Alınacak malzeme, açılacak mekan gibi birçok ayrıntı, sermaye miktarını belirlemektedir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse bir oto yıkamacı açmanın maliyeti 40 bin – 100 bin TL arasında değişmektedir.

OTO YIKAMACI AÇMA ŞARTLARI NELERDİR?

Oto yıkamacı açmak için belirlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır. Oto yıkamacı açma şartları şunlardır;

 • Oto yıkamacı açılan mekanın en az 400 m2 kapalı alana sahip olması gerekmektedir
 • Oto yıkamacı açılacak yerin imarının Sanayi ve Ticaret kayıtlı olması gerekmektedir
 • Oto yıkamacı içerisinde otopark alanı, büro ve bekleme salonu olmalıdır
 • Suyun akım eğimi ızgaraya doğru ayarlanmalıdır
 • Oto yıkamacı alanında ses ve gürültü yalıtımı yapılmalıdır
 • Oto yıkamacı yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve projesinin düzenlenmiş olması gerekir.

OTO YIKAMACI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Oto yıkamacı açmak için bazı belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Oto yıkamacı açmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru dilekçesi
 • Tapu ve kira sözleşmesi
 • Kat malikleri kurulu kararı
 • Kira sözleşmesi
 • Ölçekli vaziyet planı
 • Gayrisıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru formu
 • Fen işleri müdürlüğünden alınmış izin ve uygunluk belgesi
 • İtfaiye raporu
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

OTO YIKAMACI KAZANCI NE KADARDIR?

Oto yıkamacıda iç – dış yıkanan bir araç için alınacak ortalama ücret 20 – 30 TL arasındadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğu zaman bir oto yıkamacının günlük 200 araç yıkadığı düşünüldüğünde aylık ortalama 4000 TL kazanç elde edeceği söylenebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir