Osmanlı Dönemindeki Ölümcül Salgın Hastalıklar!


68
664 Paylaşım, 68 points

Tarih boyunca dünya genelinde birçok ölümcül salgın hastalık görülmüştür. Bunların bir kısmı da Osmanlı döneminde meydana gelmiştir. Osmanlı döneminde meydana gelen salgın hastalıklar binlerce kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu yazımızda Osmanlı Dönemindeki Ölümcül Salgın Hastalıklar! Hakkında bilgi vereceğiz.

Son bir yıldır tüm dünya genelinde yaşanan Corona virüs salgını, akıllara eskiden meydana gelmiş salgınları getirmeye devam ediyor. Dünya, çok eski tarihlerden bu ya da çok sayıda ölümcül salgın hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kaldı.OSMANLI DÖNEMİNDEKİ ÖLÜMCÜL SALGIN HASTALIKLAR NELERDİR?

Osmanlı Dönemindeki Ölümcül Salgın Hastalıklar şu şekilde sıralanır;

  • Veba
  • Kolera
  • Çiçek hastalığı
  • Cüzzam
  • Abu Şamaa

OSMANLI DÖNEMİNDE YAŞANAN ÖLÜMCÜL VEBA SALGINI NEDİR?

Osmanlı döneminde yaşanan ölümcül veba salgını, en tehlikeli salgın hastalıklardan birisidir. Dünya tarihinde insanlara en fazla zarar veren bu salgın hastalık, 1347 – 1353 yılları arasında görülmüştür. Daha çok Avrupa ülkelerini etkileyen bu salgın nedeniyle Avrupa nüfusunun üçte biri hayatını kaybetmiştir. Veba salgını Osmanlı Devleti üzerinde daha az etkili olmuşsa da uzun süre bu salgın ile mücadele etmek zorunda kalınmıştır.

Osman Gazi’ nin veba salgını nedeniyle öldüğü bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet ise bu dönemde salgından korunmak için sefere çıkmış ve gittiği şehirlerde de tedbir amacıyla uzun süre kalmamıştır. Osmanlı Devleti, veba ile mücadele etmek için gemi ile gelen malları sıcak buhar ile temizlemiş, mezarlıkları şehir dışına çıkarmış ve vebadan ölen insanlara ait tüm eşyaları yakarak salgının yayılmasını engellemiştir.

OSMANLI DÖNEMİNDE YAŞANAN ÖLÜMCÜL KOLERA SALGINI NEDİR?

Osmanlı döneminde yaşanan ölümcül kolera salgını, en tehlikeli salgın hastalıklardan birisidir. Vibrio Cholerae isimli bakterinin neden olduğu bu hastalık, bakterilerin bağırsak enfeksiyonuna neden olması karşısında şiddetli ishal ile kendini göstermiştir. Osmanlı Devleti kolera ile ilk kez 1822 yılında tanışmıştır. En büyük kolera salgını ise 1912 – 1913 yılları arasında gerçekleştirilen Balkan savaşı döneminde meydana gelmiştir.

Osmanlı Devleti’ de dahil olmak üzere tüm Avrupa’ yı etkisi altına alan kolera salgınından kurtulmak kolay olmamıştır. Devletlerin tek başlarına aldıkları önlemler yetersiz kalınca uluslararası iş birliği yapılmak zorunda kalınmıştır. Osmanlı Devleti’nde etkili olan kolera salgını için 1838 yılında 2. Mahmut tarafından karantina teşkilatı kurulmuştur.

OSMANLI DÖNEMİNDE YAŞANAN ÖLÜMCÜL ÇİÇEK HASTALIĞI SALGINI NEDİR?

Osmanlı döneminde yaşanan ölümcül çiçek hastalığı salgını, en tehlikeli salgın hastalıklardan birisidir. Hemen her yaşta görülen ve salgına yakalananların vücutlarında irinli kabarcıkları oluşmasına neden olan ateşli bir hastalık olarak bilinen çiçek hastalığı, tüm Avrupa2 da olduğu gibi Osmanlı Devleti’nde de çok etkili olmuştur.

Osmanlı devleti, yaşanan çiçek hastalığına karşı zaten az olan nüfusunu korumak için bir dizi önlemler almıştır. Bu önlemler arasında en önemlisi çiçek aşısıdır. Osmanlı Devleti, çiçek aşısı sayesinde hastalık ile mücadele etmeyi başarmış, batı dünyasına da bu mücadele yöntemi konusunda örnek olmuştur.

OSMANLI DÖNEMİNDE YAŞANAN ÖLÜMCÜL CÜZZAM SALGINI NEDİR?

Osmanlı döneminde yaşanan ölümcül cüzzam salgını, en tehlikeli salgın hastalıklardan birisidir. Hansen basili adı verilen bir mikroorganizmanın neden olduğu bu hastalık, çevresel sinir sistemi ve deriyi hedef alarak organların iflas etmesine neden olmuştur. Bulaşıcı bir hastalık olan cüzzam ile mücadele eden Osmanlı Devleti, “Miskinhane” adını verdiği karantina bölgelerinde cüzzam hastası insanları tedavi etmiştir. İlk miskinhane, 2. Murat döneminde Edirne’ de yapılmıştır.

Hastaların moralinin bozulmaması adına daha sonraları “Tekke” olarak isimlendirilen bu tedavi merkezlerinde cüzzam hastalarının beslenmelerine ve bakımlarına çok dikkat edilmiş ve iyileşmeleri için her türlü çaba verilmiştir.

OSMANLI DÖNEMİNDE YAŞANAN ÖLÜMCÜL ABU ŞAMAA SALGINI NEDİR?

Osmanlı döneminde yaşanan ölümcül Abu Şamaa salgını, en tehlikeli salgın hastalıklardan birisidir. Kuru öksürük olarak bilinen bu hastalık ilk olarak Mısır’ da çıkmış ve kısa sürede yayılmıştır. Kuru öksürüğün ardından baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler de veren bu hastalık, ardından nezle ile devam etmiştir.

Osmanlı Devleti’nde de görülen bu hastalığa hemen her yaştan insan yakalanmıştır. Çok hızlı bulaştığı bilinen Abu Şamaa hastalığı ile mücadele etmek için çeşitli yollar denenmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir