Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmler 2022


76
744 Paylaşım, 76 points

Sinema severler, film tercihi yaparken özellikle ödül almış olan filmleri izlemeyi tercih etmektedir. Oscar, Cannes ya da Altın Palmiye ödülü almış filmler, eleştirmenler tarafından da tam not almayı başarmış filmlerdir. Bu yazımızda Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmler 2022 hakkında bilgi vereceğiz.

Ödüllü filmleri izleyiciyi en çok etkileyen ve konusu ile ilgi çeken filmlerdir. Eleştirmenlerin de onay verdiği bu filmler, bu onay sayesinde ödül almayı başarmaktadır. Sinema severler de ödüllü filmleri daha çok tercih etmektedir.OSCAR, CANNES VE ALTIN PALMİYE KAZANAN ÖDÜLLÜ FİLMLER HANGİLERİDİR?

Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmler şu şekilde sıralanıyor;

 • Nomadland (2021) – IMDB: 7,3
 • Another Round (2021) – IMDB: 7,7
 • Mank (2020) – IMDB: 6,9
 • Ford Vs Ferrari (2019) – IMDB: 8,1
 • Parasite (2019) – IMDB: 8,6
 • Bohemian Rapsody (2018) – IMDB: 8,0
 • The Green Book (2018) – IMDB: 8,2
 • Roma (2018) – IMDB: 7,7
 • The Favourite (2018) – IMDB: 7,5
 • A Star İs Born (2018) – IMDB: 7,6
 • The Shape Of Water (2018) – IMDB: 7,4
 • Moonlight (2017) – IMDB: 7,4
 • Birdman (2015) – IMDB: 7,7
 • Spotlight (2016) – IMDB: 8,1
 • 12 Years Of Slave (2014) – IMDB: 8,1
 • Her (2013) – IMDB: 8,0
 • Gravity (2013) – IMDB: 7,7
 • Argo (2013) – IMDB: 7,7
 • The Artist (2012) – IMDB: 7,9
 • The King’s Speech (2011) – IMDB: 8,0
 • The Social: Facebook (2010) – IMDB: 7,7
 • Inception (2011) – IMDB: 8,8
 • Inglourious Basterd (2009) – IMDB: 8,3
 • Batman: Dark Knight (2009) – IMDB: 9,0
 • The Hurt Locker (2009) – IMDB: 7,6
 • Slumdog Millionarie (2009) – IMDB: 8,0
 • Pan’s Labyrinth (2007) – IMDB: 8,2
 • The Departed (2007) – IMDB: 8,5
 • A Beautiful Mind (2001) – IMDB: 8,2
 • The Lord Of The Rings: The Return Of The King (2001) – IMDB: 8,8
 • Titanic (1997) – IMDB: 7,8
 • Schindler ‘S List (1993) – IMDB: 8,9
 • The Silence Of The Lambs (1991) – IMDB: 8,6
 • The Godfather 2 (1974) – IMDB: 9,0
 • Ben Hur (1959) – IMDB: 8,1

NOMADLAND FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Nomandland filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, 60 yaşlarında olan ve şehirdeki ekonomik çöküş sonrasında tüm varlığını kaybeden Fern isimli kadının elinde kalan tek şey olan minibüsünü eve çevirerek göçebe hayatı yaşama kararı alması sonrasında yaşananlar konu edilmektedir.

ANOTHER ROUND FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Another Round filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, sıkıcı ve çok yorucu bir hayat yaşayan Martin isimli öğretmenin bir gün bir makalede günlük bir miktar alkol tüketiminin hayat standartlarını artırdığını okuması sonrasında 3 öğretmen arkadaşı ile birlikte bu durumu test etme kararı vermeleri ve sonrasında yaşananlar konu edilmektedir.

MANK FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Mank filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, 1941 yılında yapılan Citizen Kane isimli filmin senaristi olan Herman Mankiewicz’ in hayatı anlatılmaktadır. Bir biyografi filmi olan Mank filminde ünlü yönetmen David Fincher’ in ölmeden önce yazmış olduğu son senaryo üzerinden ilerlenmiştir.

FORD VC FERRARİ FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Ford vs Ferrari filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, 1996 yılında Le Mans’ ta düzenlenen 24 saat yarışları anlatılmaktadır. Gerçek bir hikayeden esinlenilerek çekilen filmde Carroll shelby ve Ken Miles ikilisinin Ferrari’ yi alt etmek için verikleri mücadele konu edilmektedir.

PARASİTE FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Parasite filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, bünyesinde bulunan üyelerinin hiçbirisinin çalışmadığı KİM ailesinin oldukça zengin olan PARK ailesinin içerisine teker teker girmesi ve bir anda zenginlik ile karşı karşıya kalmaları sonrasında başlayan olaylar konu edilmektedir.

BOHEMİAN RAPSODY FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Bohemian Rapsody filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, dünyaca ünlü Queen grubunun solisti olan Mercury’ nin müzik dünyasının zirvesine tırmanması sürecinde hem yaşadığı hastalıklar hem de içsel sorunları ile mücadele etmesi konu edilmektedir.

THE GREEN BOOK FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Green Book filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, Afro – Amerikalı bir piyanist ve şoförü olan Tony’ nin bir turne için çıktıkları yolculukta rotalarını en güvenilir şekilde belirlemek için The Green Book isimli kitaptan faydalanması konu edilmektedir.

ROMA FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Roma filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, roma mahallesinde bir evde temizlikçi olan Cleo ve o evin sahibi olan Sofia’ nın benzer sorunlar yaşadıklarını fark etmelerinin ardından birbirlerine destekçi olmaları konu edilmektedir.

THE FAVOURİTE FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Favourite filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, Kraliçenin sağ kolu olan Leydi Sarah’ ın kraliçenin hastalanması sonrasında devlet işleri ile uğraşmaya başlamasıyla birlikte kraliçeyi hizmetçi Abigail’ e emanet etmesi ile yaşanan olaylar konu edilmektedir.

A STAR İS BORN FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

A Star is Born filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, yetenekli ancak ününü kaybetmeye başlamış olan Jackson Maine, Ally isimli bir kızla tanıştıktan sonra onun yeteneğini fark ederek ünlü olması için çabalaması sırasında ikili arasında başlayan aşk hikayesi konu edilmektedir.

THE SHAPE OF WATER FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Shape Of Water filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, Amerika’ nın soğuk savaş dönemi anlatılmaktadır. Macera ve dram dolu film fantastik sahneleri ile de dikkat çekmeyi başarmıştır.

MOONLİGHT FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Moonlight filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, siyahi genç bir adamın çocukluğundan yetişkinliğine kadar Miami’ nin zor bir mahallesinde verdiği hayatta kalma mücadelesi konu edilmektedir.

BİRDMAN FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Birdman filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, bir süper kahramanı olan ünlü oyuncu Michael Keaton’ ın Broadway merdivenlerini tırmanmak için verdiği kara mizah dolu hikayesi konu edilmektedir.

SPOTLİGHT FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Spotlight filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, The Boston Globe gazetesi çalışanlarının bölgede yer alan Katolik kilisesindeki rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair ortaya çıkan skandalı çözmeye çalışması ve buna karşı önlerine çıkan büyük engeller konu edilmektedir.

12 YEARS OF SLAVE FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

12 Years of Slave filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, 1841 yılında savaş öncesi dönemlerde Amerika’ da özgür bir zenci olan ve müzik yapan Solomon Northup isimli gencin kendisi ile görüşmek isteyen iki adam tarafından alıkonulması ve köle olarak satılması ile yaşadıkları olaylar konu edilmektedir.

HER FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Her filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, eşinden boşandıktan sonra yalnızlık çekmeye başlayan Theodore’ nin bir gün bir reklamda gördüğü yazılımı satın alması ve ardından beklemedik olaylar ile karşı karşıya kalması konu edilmektedir.

GRAVİTY FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Gravity filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, Dr. Ryan Stone isimli bir adamın ilk uzay görevinde emeklilik planları yapan astronot Matt ile çıktığı görev sırasında yaşadığı enteresan olaylar sonrası yaşadıkları konu edilmektedir.

ARGO FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Argo filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, İran devriminin artık kontrol edilemediği dönemlerde militanların Tahran’ da bulunan ABD elçiliğine saldırması ve içerideki 52 Amerikalıyı rehin alması sonrasında bu rehineleri kurtarmak için CIA’ in verdiği mücadele konu edilmektedir.

THE ARTİST FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Artist filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, siyah beyaz eski filmlerin döneminde yaşamış olan ünlü bir artistin yaşadıkları konu edilmektedir.

THE KİNG’S SPEECH FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The King’s Speech filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, kral öldükten sonra yerine geçecek olan en büyük çocuk Edward’ ın bir Amerikalı kıza aşık olduğu için tahtı küçük kardeşine devretmesi sonrasında kekemelik sorunu olan küçük kardeş VI. George’ un konuşma gününe kadar bu kekemelikten kurtulmak adına dönemin ünlü konuşma terapisti Lionel Logue’ den ders almaya başlaması ve bu süreçte yaşadıkları konu edilmektedir.

THE SOCİAL: FACEBOOK FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Social: Facebook filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı olan Facebook’ un alt yapısının nasıl oluşturulduğu ve Facebook’ un zaman içerisindeki gelişmesi konu edilmektedir.

INCEPTİON FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Inception filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, rüya görme anında insanların bilinçaltına girebilme yeteneğine sahip olan bir hırsızın son kurbanının rüyasına girdiğinde bilinçaltı derinliklerinde dolaşırken özen karısını görmesiyle çalma işinin başarısız olması sonrasında bir kaçak haline düşmesi ve başlangıcı tamamlamak için verdiği mücadele konu edilmektedir.

INGLOURİOUS BASTERD FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Inglourious Basterd filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, İkinci Dünya Savaşı döneminde soysuzlar Çetesi olarak isimlendirilen bir grup insanın yaşadığı olaylar konu edilmektedir.

BATMAN: DARK KNİGHT FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Batman: Dark Knight filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, Gotham City’ de Joker ve adamlarının bir mafya bankasını soyması sonrasında tüm adamlarına birbirini öldürttükten sonra tek başına çıkan Joker ve bu sırada bankanın sahibi mafyayı ortadan kaldırmak için planlar yapan Batman’ ın yaşadıkları konu edilmektedir.

THE HURT LOCKER FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Hurt Locker filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, Amerika’ nın Irak savaşı döneminde bölgede bulunan bombaları imha etme görevi almış olan bir timin hayattan kalmak için verdikleri zorlu mücadele konu edilmektedir.

SLUMDOG MİLLİONAİRE FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Slumdog Millionaire filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, fakir bir bölgede dünyaya gelmiş Jamal isimli genç bir delikanlının katıldığı yarışmadaki tüm soruları doğru cevap vermesi sonrasında hile yaptığı için polis tarafından sorguya alınması ve sonrasında yaşadığı olaylar konu edilmektedir.

PAN’S LABYRİNTH FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Pan’s Labtrinth filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, 10 yaşındayken hamile annesi ve üvey babası ile orman içerisinde bir karargaha taşınmak zorunda kalan ve bu durumdan hiç hoşnut olmayan Ofelia isimli küçük kızın evin arka bahçesinde bir gizli labirent keşfetmesi ve bu labirentte kendisine verilen zorlu 3 görevi yerine getirmek zorunda kalmasıyla başlayan olaylar konu edilmektedir.

THE DEPARTED FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Departed filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, genç ve çaylak bir polis memuru olan Billy Costigan’ ın ünlü bir mafyanın yer aldığı bölgede yetişmiş olması nedeniyle teşkilat tarafından mafyaya sızma görevinin verilmesi sonrasında yaşadığı olaylar konu edilmektedir.

A BEAUTİFUL MİND FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

A Beautiful Mind filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, genç yaştan itibaren matematik alanında üstün zekası ile dikkat çeken John isimli genç bir adamın şizofreni hastalığına yakalanması sonrasında bu hastalıktan kurtulmak için verdiği zorlu mücadele konu edilmektedir.

THE LORD OF THE RİNGS: THE RETURN OF THE KİNG FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Lord of the Rings: The Return of the King filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, elinde olan belalı yüzükten kurtulmak için yola çıkan ve Sauron’ un güçlü ordusu karşısında çaresiz kalan cüce Frodo’ nun birbiriyle husumetli olan diğer ırkları bir araya getirerek tek güç olmak için verdiği mücadele konu edilmektedir.

TİTANİC FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Titanic filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, filmde Titanic isimli gemi ile yolculuğa çıkmış olan gencin bir kadın ve gemiye kaçak yollarla binen fakir bir gencin yaşadıkları aşk hikayesi ve geminin batmaya başlaması ile sevenlerin yollarının ayrılması konu edilmektedir.

SCHİNDLER’S LİST FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Schindler’s List filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, Nazi güçlerinin Yahudileri yok etmek için uğraştığı dönemlerde Yahudileri Hitler’ in elinden kurtarmak için çabalayan Schindler isimli adamın verdiği zorlu mücadele konu edilmektedir.

THE SİLENCE OF THE LAMBS FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Silence of the Lams filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, yeni mezun olmuş bir ajan olan Clarice’ nin ilk görev olarak kurbanlarının derilerini yüzen bir katilin elinde bulunan bir kadını kurtarma işini alması ile başlayan olaylar konu edilmektedir.

THE GODFATHER FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

The Godfather filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, büyük bir güce sahip olmayı başaran ancak bu seferde ailesinin zarar görmesi ihtimali ile karşı karşıya kalan Michael Corleone’ un yaşanan olaylar sonrasında gaddar ve acımasız bir insana dönüşmeye başlaması ve sonrasında yaşananlar konu edilmektedir.

BEN HUR FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Ben Hur filmi, Oscar, Cannes ve Altın Palmiye Kazanan Ödüllü Filmlerinden birisidir. Filmde, zengin bir Yahudi olan Ben Hur isimli genç bir adamın en yakın arkadaşının ihaneti sonrasında kürek mahkumu olması ve sonrasında intikam yemini etmesi ile başlayan olaylar konu edilmektedir.

Konu Başlıkları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir