Ortak Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileridir?


61
594 Paylaşım, 61 points

Bankalardan kredi almak için genelde belirli şartlara uymak yeterli olmaktadır. Ancak yüksek miktarlarda kredi çekmek için bankalara mutlaka bir teminat göstermek gerekmektedir. Birçok kişi, ortak tapuya sahip olan gayrimenkulünü teminat olarak göstererek kredi çekmeye çalışmaktadır. Bu yazımızda ortak tapuya kredi veren bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

ORTAK TAPUYA KREDİ ÇEKİLİR Mİ?

Ortak tapu ile kredi çekilip çekilemeyeceği konusu birçok kişinin kafasında soru işareti yaratmaktadır.  Özellikle yüksek tutarlarda kredi çekmek istendiği zaman banka kişiden mutlaka bir teminat göstermesini isteyecektir. Böyle durumlarda kişiler genel olarak sahip oldukları malları ipotek olarak göstermektedir. Ancak teminat olarak gösterilen malın tapusunda ortak var ise işler biraz daha değişecektir.ORTAK TAPUYA KREDİ ÇEKME ŞARTLARI NELERDİR?

Ortak tapuya sahip bir kişinin banka kredisi çekmesi için biraz daha farklı bir yol izlemesi gerekmektedir. Tek tapu sahibi kişilere banka kolaylıkla kredi verirken, ortak tapulu kredi başvurularında bazen sorunlar çıkabilmektedir. Ortak tapuya kredi çekme şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Ortak tapulu mal ile kredi çekebilmek için tüm hissedarların krediye kefil olması gerekmektedir. Tüm hissedarların krediye onay vermesi sorununda banka çok daha kolay kredi verecektir.
  • Ortak tapulu mal tek tapu haline getirilerek kredi çekilebilir. Bu durum tapuda yer alan arazinin parsellere ayrılması anlamına gelmektedir. Kredi çekecek kişi parsellerden birisinin tek sahibi olur ve kredi çekme işlemi oldukça kolaylaşır.

ORTAK TAPUYA KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Günümüzde birçok banka, ortak tapuya kredi vermektedir. Ortak tapuya kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ziraat Bankası
  • HSBC
  • Denizbank
  • TEB
  • Vakıfbank
ZİRAAT BANKASI ORTAK TAPUYA KREDİ NASIL ALINIR?

Ziraat Bankası üzerinden ortak tapuya kredi almak için öncelikle ortak tapuyu tek tapu haline döndürmek gerekmektedir. Tapunun ayarlanmasının ardından konut için Ekspertiz değeri belirlenmelidir. Ekspertizin belirlediği tutarın %80’i kadar kredi almak mümkündür. Ziraat Bankası, 36 aya kadar vade fırsatı sunmaktadır.

HSBC ORTAK TAPUYA KREDİ NASIL ALINIR?

HSBC üzerinden ortak tapuya kredi almak için tapuya ortak olan tüm kişilerin kefil olması gerekmektedir. Tüm ortakların kefilliği kabul etmesi durumunda HSBC üzerinden 48 ay vadeli kredi almak mümkündür. Kredi tutarı, Ekspertizin belirlediği tutarın %65’i kadar verilecektir.

DENİZBANK ORTAK TAPUYA KREDİ NASIL ALINIR?

Denizbank üzerinden ortak tapuya kredi almak için ortak tapunun tüm hissedarlarının kefil olmayı kabul etmesi gerekmektedir. Denizbank ortak tapuya kredi alabilmek için Ekspertizin belirlediği tutarın %80’i kadar kredi çekmek mümkündür. Bu kredi için 48 ay vadeli fırsatı sunulmaktadır.

TEB ORTAK TAPUYA KREDİ NASIL ALINIR?

TEB ortak tapuya kredi çekmek için, ortak tapunun tek bir tapu haline getirilmesi gerekmektedir. Tek tapu haline getirilme işleminin ardından kolaylıkla kredi almak mümkündür. Ortak tapuya kredi miktarı, Ekspertizin belirlediği tutarın %60’ı kadar kredi çekmek gerekmektedir.  Bu kredi için 36 aya kadar vade fırsatı sunulmaktadır.

VAKIFBANK ORTAK TAPUYA KREDİ NASIL VERİLİR?

Vakıfbank ortak tapuya kredi çekmek için, ortak tapuyu tek tapu haline getirmek gerekmektedir. Tek tapu işleminin ardından Ekspertizin belirlediği tutarın %75’i kadar kredi almak mümkün olacaktır. Vakıfbank ortak tapuya kredi vadesi banka tarafından belirlenecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir