Online Eğitime Hazır Mıyız? Online Eğitim Yeterli Mi?


72
704 Paylaşım, 72 points

Corona virüs nedeniyle öğrenciler mecburi olarak evden Online eğitim yapmak zorunda kalıyor. İki dönemdir uzaktan eğitimle derslerine devam eden öğrencilerden bazıları bu durumdan memnunken bazı öğrenciler ise Online eğitim ile yeterli derecede bilgi alamadıkları ve derslerini öğrenemedikleri konusunda dert yanıyorlar. Bu yazımızda Online Eğitime Hazır Mıyız? Online Eğitim Yeterli Mi? Sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Corona virüs salgını nedeniyle Online eğitim yapmak zorunda kalan milyonlarca öğrenci, zorlu bir süreci daha geride bıraktılar. Bu süreçte bazı öğrenciler sıkıntısız olarak derslere katılmayı başarırken birçok öğrenci gerek imkansızlıkları nedeniyle gerek umursamazlıktan online derslere katılmadı.ONLİNE EĞİTİME HAZIR MIYIZ?

Online eğitim sürecinin başlaması ile birlikte birçok öğrenci ve velinin kafasında Online eğitime hazır mıyız? Sorusu yer alıyor. Online eğitim ile okuluna devam etmek zorunluluğu birçok öğrenci için sıkıntı oluşturmazken bazı öğrenci ve veliler online eğitimin yeterli olmadığı konusunda şikayette bulunuyor.

Veliler ve öğrencilerden gelen şikayetlere karşılık Corona virüs salgınının hala çok etkili olması ve öğrencilerin sağlığını tehlikeye atmamak için okulların online olarak eğitime devam etmesi daha uygun görülüyor.

ONLİNE EĞİTİM YETERLİ Mİ?

Online eğitim yeterli mi? Sorusunun cevabı için hala gerekli araştırmalar yapılıyor. Online eğitim konusunda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hem televizyonda hazırlanan EBA TV üzerinden, hem EBA internet sitesi üzerinden eğitimler devam ederken öğretmenler de öğrencileri ile EBA internet sitesi ve Zoom üzerinden online dersler yapmaya devam ediyorlar.

Online eğitim ile dersler uzaktan öğrenilmeye devam ederken bu şekilde eğitimin ne kadar yeterli olduğu sorusu ise en çok dile getirilen sorular arasında yer alıyor. Online eğitim küçük sınıflar için ve ara sınıflar için çok zorlu olmasa da özellikle sınava girecek olan 8. Ve 12. Sınıflar ile ilkokula yeni başlayan 1. Sınıflar için ve elbette ki üniversite öğrencileri için oldukça zorlayıcı olabiliyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM YAPMAK İÇİN KOŞULLAR UYGUN MU?

Online eğitim süreci devam ederken birçok veli ve öğretmen yüz yüze eğitim konusunda ısrar etmeye devam ediyor. Yüz yüze eğitim için koşulların ne kadar uygun olduğu ise merak edilen konular arasında yer alıyor.

Yüz yüze eğitim yapmak için koşullar ne kadar uygun? Sorusuna cevap vermek için önce belirli bazı sorulara cevap vermek gerekiyor. Bu sorular şu şekilde sıralanıyor;

  • Yüz yüze eğitim yapılması için salgının yayılmasını önleyecek alt yapı ve önlemler uygun şekilde sağlanabilecek mi?
  • Öğrencilerin sağlıklı bir şekilde barınması, ulaşımı ve beslenme koşulları sağlanabilecek mi?
  • Okulların mevcut ortamı öğrenciler arasında Corona virüsün yayılmasını engelleyecek şekilde düzenlenebildi mi?
  • Öğretmen ve öğrenciler Corona virüs salgını ile ilgili yeterli derecede bilgililer mi?
  • Corona virüs ile ilgili risk analizi ve çözüm önerileri planlaması yapıldı mı?

Tüm bu sorulara olumlu cevap verilmesi durumunda okulların yüz yüze açılması ihtimali göz önünde bulundurulabilecek. Okulların açılması durumunda bile seyreltilmiş sınıflarda sosyal mesafe kuralları ihlal edilmeden eğitim yapılması gerekiyor.

Corona virüsün hala çok etkili olması nedeniyle bakanlık sınav döneminde olan sınıflar dışındaki diğer sınıfların yüz yüze eğitime başlamasını şu an için riskli görüyor. Bilim kurulu ile yapılan görüşmeler sonucunda kurulun uygun gördüğü sınıf kademeleri yüz yüze eğitime geçebilecekler. Bunun dışında kalan sınıflar ise virüs salgını ile mücadele başarılı olduğu zamana kadar online eğitime devam etmek zorunda kalacaklar.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir