Ön Ödemeli Kart Nedir, Avantajları Nelerdir?


61
594 Paylaşım, 61 points

Ön ödemeli kart nedir? Sorusunun yanı sıra, ön ödemeli kartların avantajları hakkında bilgilere değindiğimiz bu yazımızda, kartın dezavantajları hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

Ön Ödemeli Kart Nedir?

İnternet üzerinden ve pos cihazı bulunan her yerden rahat bir şekilde alışveriş yapabilmenizi ve ayrıca özelliği bulunması halinde bankamatikler üzerinden para çekebilmenizi sağlayan karttır diyerek, ön ödemeli kart nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Birçok çeşidi ve bu çeşitlere bağlı olarak özellikleri bulunsa da, biz genel anlamda ön ödemeli kartın avantajları hakkında bilgi vereceğiz. Zira avantajları hakkında vermiş olduğumuz bilgiler, bu kartların en önemli avantajlarını kapsamaktadır.Ön Ödemeli Kartların Avantajları Nelerdir?

Ön ödemeli kartların genel olarak sunmuş olduğu avantajlara baktığımızda, gerek bütçe ve gerekse harcama alışkanlıkları konusunda önemli avantajlar sunduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

  • Kontrollü bir şekilde alışveriş yapabilmenin en iyi yollarından birisi, ön ödemeli kart kullanmaktır. Hiçbir şekilde faize maruz kalmadan, sadece içerisine kendinizin yüklemiş olduğu tutar miktarında alışveriş yaparsınız.
  • Para taşıma derdi bulunmamaktadır. Cüzdanınızı kaybettiğinizde içerisindeki para art niyetli birinin eline geçmesi halinde rahatlıkla kullanılırken, ön ödemeli kartlarda durum farklıdır. Kartınızı bulan kişi, kart güvenliğini yeteri kadar aldınızsa kolaylıkla kullanamayacaktır.
  • Kart ile özellikle internet üzerindeki harcamalar için limit belirlenmesi, ön ödemeli kartların avantajları arasındadır.
  • İnternet bankacığı özelliği bulunan ön ödemeli kart kullanıyorsanız, kartınızda nakit paranız olması durumunda internet üzerinden tüm faturalarınızı ödeyebilir, cep Lira yükleyebilir, farklı hesaplara rahatlıkla para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Hesabınız kontrol altında tutmak ve paranızı bir yerde toplayarak cüzdanınızda çok rahat bir şekilde taşıyabilmekte, ön ödemeli kartların sunduğu avantajlar arasındadır.
  • Kredi kartları gibi, alışverişleriniz için borçlanmazsınız. Sadece paranızın olduğu kadarını harcayabilirsiniz.

Ön Ödemeli Kartların Dezavantajları Nelerdir?

Ön ödemeli kartların avantajları olduğu kadar, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan dikkate değer olanları, şunlardır;

  • Bu tip kartlar için, alışverişlerde taksit yapma seçeneği bulunmamaktadır. Bu kartlarla yapacağınız tüm alışverişleriniz, peşin hükmündedir.
  • Sadece nakit kullanımı geçerli olan yerlerde kullanım imkanı olmaması da, basit dezavantajlardan birisidir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir