Olumsuz Kredi Başvurusu ve Yapılması Gerekenler


65
624 Paylaşım, 65 points

Günümüz ekonomik sisteminde birçok kişi veya kobinin acil nakit ihtiyacı olabiliyor. Böylesi nakit ihtiyaçları için en pratik çözüm banka kredileri olarak görülüyor. Bu görüş nitekimde doğru, acil ihtiyaçlar için bankalar siciliniz temizse dakikalar içerisinde yüklü mevduatlar verebiliyor. Fakat bazı durumlarda bankalar kredi verme konusunda kişi veya kurumlara bazı sorunlar çıkarabiliyor. Böylesi durumlar olaşabilecek krizler hayati önem taşıyor. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce banka kredileri hakkında birçok detaya hakim olmalı ve buna yönelik bir yol haritası izlemelisiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Bankalar kredi başvurusundan sonra birçok alanda kredi talep eden kişiyi inceler ve karar verir. Bunun için doğru bir başvuru hayati önem taşır. Acil nakit ihtiyaçları için daha önceden çalışmış olduğunuz bankaları tercih etmeniz sonuca ulaşmanız için çok daha pratik olacaktır. Çünkü daha önceden kredi çektiğiniz veya herhangi bir finansal işlem yaptığınız bankalar sizi tanır ve daha çok güvenir. Daha önce hiçbir geçmişinizin bulunmadığı bankalar size daha çok sorun çıkarır.

Kredi başvurusu açısından çalıştığınız işyerinin anlaşmalı olduğu banka en mantıklı tercih olacaktır. Çünkü bu banka sizin ne kadar maaş aldığınızı ve maaşınızın ne zaman yattığını biliyor. Bu nedenle banka için herhangi bir risk ifade etmiyorsunuz. Maaşınızın yattığı bankaya kredi başvurusunda bulunmak kredinizin anında onaylanması için oldukça büyük bir etken. Bu nedenle kredi başvurularında ilk tercihiniz her zaman kendi bankanız olsun.Diğer bankalara yaptığınız olası bir kredi başvurusu için sizden gelir – gider evrakları gibi ekstra birçok evrak istenecektir. Ayrıca bir bankaya yaptığınız olumsuz bir kredi başvurusu banka sistemlerinde görüneceği için diğer bankalarda bunu fark edecektir. Daha sonra yaptığınız başvurular ekstra incelemelere tabii tutulacaktır. Bu nedenle olumsuz kredi dönüşleri sizi güvenilmez gösterecektir. Bu yüzden daha mantıklı başvurular yaparak sicilinizi iyi göstermeniz size artı puan kazandırır.

Kredi Başvurusu Yaptığınızda Bankalar Nelere Dikkat Eder?

Kredi başvurusu yaptınız ve bir incelemeye tabii tutulacağınızı biliyorsunuz. Bankalar belirli veri faktörlerini inceleyerek size kredi verme veya vermeme kararı alır. Bu faktörler ne kadar düzgün olursa kredi alma şansınız o kadar artacaktır.

  • Kredi Notu ve Özgeçmiş

Kredi başvurusu yapıldıktan sonra ilk incelenen ve en önemli kriter kredi notudur. Kredi notu bankaların sizin şahsınız için belirlediği bir puan niteliğindedir. Bankalar bu puana bakarak sizin ne kadar güvenilir ve borcunuza sadık bir insan olduğunuzu anlar. Bu kredi notu belirlenirken birçok kriter esas alınır. Bunların başında borcunuzu düzenli ve geciktirmeden ödemeniz, daha önce alıp ödemesini bitirdiğiniz krediler, kredi kartı ödemeleriniz gibi birçok faktör yer alır. Eğer daha önce bir bankayla çalıştıysanız ve borcunuza sadık biçimde düzenli ödemesini yaptıysanız bu sizi banka gözünde güvenilir bir yere konumlandıracaktır. Eğer kredi notunuz düşükse ve daha önceden ödemelerinizde sorunlar yaşadıysanız kredi almanız bir hayli zorlaşacaktır.

  • Net Geliriniz ve Giderleriniz

Yukarıda bahsettiğimiz gibi maaşınızı aldığınız bankaya kredi başvurusunda bulunmanız kredinizin onaylanması için oldukça olumlu bir etken. Fakat maaşınızı aldığınız banka bile bazı kriterlerden dolayı kredi başvurunuzu reddedebilir. Bunun nedeni söz konusu bankada aktif halde bulunan bir kredi kartınız veya maaşınızın zamanında yatmaması olabilir. Eğer gelirinizden fazla limitte aktif bir kredi kartınız varsa ve bu limiti tüketmişseniz banka için bir risk oluşturursunuz. Bu nedenle söz konusu kredi kartının borcunu ödemeden banka size kredi vermeyecektir. Bunları göz önünde bulundurmalı ve stratejik davranmalısınız.

  • Yanlış Bilgi Vermek ve Birden Fazla Başvuruda Bulunmak

Bankalara kredi başvurusu yaparken adres, telefon vb. bilgileri yanlış vermek kredinizin anında reddedilmesine yol açacaktır. Çünkü banka sizi araştırırken sizden istediği tüm bilgileri teyit eder. Bu bilgilerden bazılarının sizinle örtüşmemesi durumunda banka için bir risk olarak görülür ve reddedilirsiniz. Doğru bilgi vermeye mutlaka özen göstermelisiniz.

Diğer bir etken ise birden fazla başvuruda bulunmak. Yani hali hazırda başka bir bankaya yaptığınız sonuçlanmamış bir kredi başvurunuz varsa ikinci bir bankaya yapacağınız başvuru kabul edilmeyecektir. Reddedilmiş ve onaylanmamış başvurular sizin için eksi puan oluşturur ve kredi alma şansınızı düşürür.

  • Kredi Ekosistemini Anlayın ve Ona Göre Davranın

Belirli bir tutar için X bankasına yaptığınız başvuru reddediyse aynı tutar için Y bankasına başvuru yapmak size birşey kazandırmayacaktır. Çünkü bankalar birbirinin işlemlerini görür ve sicilinizi inceler. X bankasının sizi reddetmesi Y bankasınında reddedeceği anlamına gelir. Bu nedenle tutarı düşürerek başvurular yapmanız gerekecektir. Aldığınız bir kredi için doğru ödeme periyotları izlemek ve borcunuza sadık bir kişi olduğunuzu göstermek ikinci kredinizde limitin dahada arttırılacağı anlamına gelir. Bu şekilde kredi puanınızı arttırabilir ve daha yüksek mevduatlar alabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Reddedildiğinde Yapılması Gerekenler

Kredi başvurusu yaptınız ve banka size red cevabı verdi. Bu konuda uygulamanız gereken kriterler bulunuyor. Bu kriterleri uygulayarak tekrar kredi başvurusu yapabilir ve onay alabilirsiniz.

  • Neden Red Cevabı Aldığınızı Öğrenin

Öncelikle bankanın sizi neden reddettiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun sebebi gecikmeli ödenen taksitler, hali hazırda bulunan borçlarınız olabilir. Bunu öğrenerek bu etkeni ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bu en önemli ve ilk kriteriniz.

  • Kredi Notunuzu Yükseltin

Olumsuz cevap aldıktan sonra hemen ikinci bir başvuru yapmayın. Bu kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve düşüşe sebep olacaktır. Kredi notunuzu arttırma yolları arayın ve bunları uygulayın. Yeterince emin olduğunuzda tekrar başvuru yaparak şansınızı deneyin.

  • Farklı Bankaları Deneyin

Bir bankadan olumsuz cevap aldım diğer bankalara başvuru yapmamalıyım diye düşünmeyin. Yazımızda bahsettiğimiz gibi bankalar birbirinin işlemlerini görür ve buna göre davranır. Fakat rakip bankalar bazen birbirlerinin reddettiği müşterilere kredi verebiliyor. Bunun nedeni her bankanın inceleme faktörlerinin farklı olması ve rekabet ortamıdır.

  • Çalıştığınız iş ve Gelir Durumu

Çalışma hayatınız henüz 6 aydan azsa başvuru yapmayın. Bankalar 6 aydan az çalışmış bir kişiye kredi vermeyecektir. Buda kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Ayrıca krediyi almak için gelir durumunuz yeterli değilse ek gelirlerinizi bankaya beyan edebilirsiniz. Örneğin bunlar eşinizin maaşı, kira gelirleriniz vb. gibi etkenler olabilir. Bankaya bunları belgeleyerek gelirinizin maaşınızdan çok daha fazla olduğunu gösterebilir ve kredi için olumlu bir adım atabilirsiniz.

  • Mevcut Borçlarınızı Ödeyin

Herhangi bir borcunuz varsa bunları ödeyin daha sonra kredi başvurusunda bulunun. Bu borç kredi kartı borcu vb. tarzda borçlar olabilir. Bankalar kredi vermeden önce bunları göz önünde bulundurur ve aktif bir borcunuzun olması banka için risk teşkil eder. Bu borçları kapatarak başvuru yapmanız sizin için olumlu bir imaj oluşturur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
624 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben Bay Orbert, bir kredi hizmeti borç veren, biz bir yasal, kayıtlı ve garantili kredi şirketi ve biz bireyler, şirketler, devlet kurumları, kiliseler ve iş organizasyonları ve her türlü insanlara kredi vermek. Herhangi bir amaç için bir kredi ihtiyacı var mı? Finansal bir sorununuz mu var? Mali çözüme ihtiyacınız var mı? Orbert kredileri hizmet tüm mali sorunlara çözüm, bizim krediler kolay ve hızlıdır. Eğer arzu bu kredi için bugün bize ulaşın, biz sadece% 3 faiz oranı bütçenize uygun herhangi bir kredi düzenleyebilirsiniz. İlgileniyorsanız, email:[email protected] üzerinden bize ulaşın