Ölen Kişinin Kredi Ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?


70
684 Paylaşım, 70 points

 

Kredi kartı ve kredi kullanımında en merak edilen konulardan birisi de ölüm anında var olan borçların ne olacağıdır. Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçlarının ne olacağı ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kredi çeken ya da kredi kartı olan bir kişinin hayatını kaybetmesi, olması muhtemel bir olaydır. Böyle bir durumda geriye kalan borçlar için farklı bir süreç işleyecektir.

Kredi Kartı Olan Bir Kişi Vefat Ederse Ne Olur?Kredi kartı olan bir kişinin vefat etmesi sonucunda mevcut olan borçları silinmez ve iptal olmaz. Borç olduğu gibi ölen kişinin mirasçılarına kalacaktır. Mirasçılar, vefat sonucun kalan bu borcu üslenebilir ya da reddi miras yapabilirler.

Ölen Kişinin Tüm Borcunu Ödemek

Vefat eden bir kişiden kalmış olan tüm borç mirasçılar tarafından ödenebilir. Bu ödeme şeklini tamamen mirasçı belirleyecektir. İster borcun tamamını kapatabilir isterse taksitler halinde ödeyebilir. Bu işlem sonucunda ölen kişiden kalan tüm mirası alma hakkı da bulunmaktadır.

Reddi Miras Yaparak Borcu Ödememek

Mirasçıların ikinci seçeneği ise ölen kişiden kalan tüm borçlara reddi miras yapmaktır. Reddi miras, ölen kişiden kalan borç ya da alacağın tamamını reddetmek anlamına gelmektedir. Reddi miras yapan mirasçılar borçtan kurtulmanın yanı sıra ölen kişiden sahip olacakları mal varlığını da reddetmiş olurlar.

Reddi miras yapabilmek için belirli bir zaman dilimi bulunmaktadır. Vefatın ardından üç aylık süre içerisinde bu işlemin yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte ölen kişinin sahip olduğu mal varlığının aynı şekilde sahip olduğu borçtan daha az olması ve karşılayamaması gerekmektedir. Böyle bir durumda yapılması gereken en akıllıca şey, bir avukattan neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi almaktır.

Vefat Eden Kişinin Hayat Sigortası Varsa Ne Olur?

Günümüzde bankalar kredi kullandırırken kişilere yanında hayat sigortası da yapmaktadır. Ölen kişinin kredi kullanırken yaptırdığı hayat sigortası, ölüm durumunda mirasçılarının çok işine yarayacaktır. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış olan bir kişinin vefatı halinde tüm borçları sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Bu durum bazı istisnai olayların dışında gerçekleşecektir. İstisnai durumlar şu şekilde belirtilebilir;

  • Borçlu olan kişinin intihar gibi şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiş olması durumunda sigorta borç ödemesi yapmayacaktır. Şüpheli ölümlerde sigorta şirketi tarafından otopsi talep edilebilir.
  • Vefat eden kişi, hayat sigortasını yaptırırken mevcut olan hastalığını poliçede belirtmemişse ancak bu hastalığın varlığı tespit edilirse sigorta şirketi borçları ödemeyi reddedecektir.

Hayat Sigortası Sayesinde Ödenmiş Olan Kredi Miktarı Geri Alınabilir mi?

Kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmış bir kişinin taksitler bitmeden ölmesi durumunda mirasçılarının toplam borcu geri alması da mümkündür. Bu ödemeyi alabilmek için kredi sahibine ait ölüm belgesi ve veraset ilamı ile birlikte bankaya başvuruda bulunmak gerekiyor. Bankanın bu parayı ödemeyi reddetmesi durumunda yasal yollara başvurarak ödeme geri alınabiliyor. Bazı sigorta şirketleri sözleşmede yazılı olmasına rağmen toplu geri ödeme taleplerini geri çevirebiliyor. Böyle durumlarda mirasçıların söz konusu sigorta sözleşmesini çok iyi okuyarak ilgili maddesini belirtmesi gerekiyor.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat eden bir kişiye ait olan kredi kartı borcunda da aynı durum geçerlidir. Kredi kartı alımı sırasında ölen kişi hayat sigortası poliçesi de aldıysa, tüm borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. Bu ödeme sigorta şirketinde yazılı olan tutar kadar gerçekleştirilir. Tutarın üzerindeki borçları mirasçılar üstlenmek zorundadır. Bu tür borçlarda mirasçıların ölüm kâğıdı ile birlikte banka şubesine giderek borç durumunu sorgulatması gerekmektedir. Kredi kartı borcunda da reddi miras hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı kullanan mirasçılar, ölen kişiye ait kredi kartı borcunu da tamamen reddedebilirler. Reddi miras yapılması durumunda ölen kişinin kredi kartı borçları tamamen silinecektir. Mirasçılar da yine aynı şekilde hiçbir şekilde miras alamazlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
13
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
99
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir