Okullar Ne Zaman Açılacak? Telafi Eğitimi İkili Eğitim Sistemi


81
794 Paylaşım, 81 points

Corona virüs salgını nedeniyle ikinci dönemi uzaktan eğitimle geçiren milyonlarca öğrencinin aklında yeni eğitim öğretim yılının ne zaman başlayacağı ve eğitimde ne gibi değişikliklerin olacağı sorusu var. Bu yazımızda Okullar Ne Zaman Açılacak? Telafi Eğitimi İkili Eğitim Sistemi hakkında bilgi vereceğiz.

Corona virüs, Mart ayında ülkemizde etkili olmaya başladı. Corona virüs vakalarının görülmeye başlamasının ardından ilk olarak okulları tatil eden Milli Eğitim Bakanlığı, böylece okullardan kaynaklı virüsün yayılmasını önlemeyi başardı.CORONA VİRÜS NEDENİYLE UZAKTAN EĞİTİM YAPILDI

Corona virüsle mücadele kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte milyonlarca öğrenci ve öğretmen, ikinci dönem eğitimlerini uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirdi. Eğitim döneminin tamamlanması ve okulların tatil edilmesinin ardından bu kez yeni eğitim öğretim dönemi merak edilmeye başladı.

Corona virüs salgınının henüz devam etmesi, anne ve babalarda endişeye neden olmaya devam ediyor. Okulların açılma döneminde virüsün etkilerinin devam etmesi korkusu nedeniyle veliler eğitim ile ilgili ne kararlar alınacağı sorusunu soruyor.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okullar ne zaman açılacak sorusunun cevabı kısa bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen açıklama ile verildi. Bakanlık, 2020 – 2021 eğitim öğretim döneminin 31 Ağustos tarihinde başlayacağını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre 2020 – 2021 eğitim takvimi şu şekilde;

  • Okulların açılma tarihi: 31 Ağustos 2020
  • Birinci dönem ara tatili: 16 – 20 Kasım 2020
  • Yarı yıl tatili: 25 Ocak – 5 Şubat 2021
  • İkinci dönem ara tatili: 12 – 16 Nisan 2021
  • Okulların kapanma tarihi: 18 Haziran 2021

OKULLARDA TELAFİ EĞİTİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

İkinci dönemde uzaktan eğitim yapılması ve her öğrencinin bu dönemde eğitim fırsatlarından tam olarak yararlanamaması göz önünde bulundurularak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir telafi eğitimi sürecine karar verildi.

Telafi eğitimi kararı kapsamında tüm öğrenciler, eğitime başladıkları ilk 3 haftalık süreçte geçmiş dönem derslerini tekrar ederek eksiklerini kapatmaya çalışacaklar. Bakanlığın kararı ile 31 Ağustos 2020 tarihinde okulların açılmasıyla birlikte ilk 3 hafta telafi eğitimi yapılacak. Zorunlu olmayan bu sürecin sonrasında ise yeni eğitim dönemine geçilmiş olacak.

Özel okullarda ise telafi eğitimi için belirlenen tarih 15 Ağustos tarihi oldu. Özel okulları 15 Ağustos tarihinden itibaren en az 3 hafta olmak şartı ile istedikleri zaman telafi eğitimine başlayabilecekler. 3 haftalık eğitimin ardından özel okullarda da normal eğitim dönemi başlayacak.

OKULLAR KESİN AÇILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ un 31 Ağustos tarihinde okulların açılacağını söylemesinin ardından birçok veliden bu konuda tepki geldi. Corona virüs vakalarının hala günlük binli rakamların üzerinde olması nedeniyle veliler çocuklarını riske atmamak adına okula göndermek istemediklerini açıkladı.

Velilerin tedirginliğinin ardından Bakan Selçuk’ tan yeni bir açıklama geldi. Ziya Selçuk, yeni eğitim takvimini zorunlu olarak yayınladıklarını ancak okulların açılıp açılmayacağını Corona virüs durumunun belirleyeceğini açıkladı. Corona virüs vakalarının belirlenen rakamlara düşmemesi durumunda okulların açılması bilim kurulu kararıyla ertelenebilecek. Bakanlık, her durumu değerlendirerek uzaktan eğitime devam etme, hibrit eğitim sistemi ya da ikili eğitim sistemi gibi farklı kararlar da alabilecek.

OKULLARDA İKİLİ EĞİTİM SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Okullarda ikili eğitim sistemi nasıl olacak sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; geçtiğimiz dönemde Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile Türkiye genelinde hemen her okul tekli eğitim sistemine geçmişti. Tam gün olan okulların Corona virüs nedeniyle tekrar ikili sisteme dönmesi gündemde. Bu sayede öğrencilerin kalabalığı yarı yarıya azaltılarak sabahçı ve öğlenci olmaları sağlanabilecek.

OKULLARDA HİBRİT EĞİTİM SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Okullarda hibrit eğitim sistemi nasıl olacak sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; hibrit eğitim sisteminde öğrenciler okula sadece önemli dersleri için kısa süreli gidecekler. Dersler kısa sürede öğretmen tarafından anlatıldıktan sonra geri kalan tekrar, çalışma ve proje hazırlama gibi konular evde internet üzerinden gerçekleştirilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir