Okulda Telefon Kullanmak Yasak mı, Yakalatmanın Cezası Nedir?


78
764 Paylaşım, 78 points

Milli Eğitim Bakanlığı, bilişim araçları adı verilen ve içerisinde cep telefonunun da bulunduğu cihazların okula götürülmesini yasakladı. Bu durumda okula telefon götüren ve yakalanan öğrenciler ceza alacak. Bu yazımızda okulda telefon kullanmak yasak mı, yakalatmanın cezası nedir sorularına cevap vereceğiz.

Okullarda cep telefonu kullanımı bir süre önce yasaklandı. Öğrencilerin özellikle derslerde dersi dinlemek yerine cep telefonu ile ilgilenmesi, öğretmenlerin ve okul idaresinin izin vermemesine rağmen video çekmek, gizli kayıt yapmak gibi nedenlerden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir karar aldığını açıkladı.OKULA TELEFON GÖTÜRMEK YASAK MI?

Okullarda cep telefonunun yasak olup olmadığı sorusu en fazla öğrenci ve velilerin merak ettiği sorulardan birisidir. Milli Eğitim Bakanlığı, bilişim araçları olarak nitelendirdiği teknolojik cihazların okula götürülmesini yasaklamıştır. Bu bilişim cihazları içerisinde cep telefonları da bulunur. Cep telefonları, ne yazık ki okullarda amacı dışında da kullanılır. Bunun önüne geçmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, Kabahatler Kanunu kapsamında okula cep telefonu götürülmesini yasaklamıştır.

OKULA TELEFON GÖTÜRMENİN CEZASI VAR MIDIR?

Yapılan yasaklama kapsamında okula telefon götüren ve öğretmen ya da okul idaresi tarafından yakalanan çocuğa ceza verilir. Bu ceza bazı durumlarda veliyi de kapsar. Öğrencinin okula cep telefonu götürmesi ve yakalanması sonucunda öğrenciye kınama, okuldan uzaklaştırma hatta okuldan atılma cezası bile verilebilir. Bu durum, öğrencinin okulda cep telefonunu ne amaçla kullandığına göre değişiklik gösterir.

OKULA TELEFON GÖTÜRMENİN CEZASI NEDİR?

Okula telefon götüren öğrencilere verilen cezanın yanı sıra bazı velilere de ceza verilmesi durumu söz konusudur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında Kabahatler kanununda yazan bilgiye göre okula yasak olduğu halde cep telefonu götüren öğrencilerin velilerine 320 TL para cezası verilecek. Bunun başlıca nedeni ise öğrenciye telefon verme ve kullandırma sorumluluğunun ailede olması ve bu konuda ailenin öğrenciye yasak koymaması.

Milli Eğitim Bakanlığı Kabahatler Kanunu kapsamında okula cep telefonu götürülmesi ile ilgili olarak belirlenmiş maddeler şu şekilde;

Kabahatler Kanunu Madde 8

Bilişim araçlarını kullanarak öğretmenleri, okul yöneticilerini izinsiz video kayıt altına almak ve telefon ile rahatsız edici davranışlarda bulunmak nedeniyle: okuldan kısa süreli uzaklaştırma verilecektir.

Kabahatler Kanunu Madde 18

Öğrenci bilişim araçlarını kullanarak öğretmenin izinsiz konuşmasını ya da videosunu çekmek, eğitim-öğretim hayatını telefon nedeniyle kötü kullanmak nedeniyle kınama cezası verilecektir.

Okula telefon götürmenin yasaklanması kapsamında cep telefonu ile okulda öğretmenleri, okul yönetimini ve diğer öğrencileri rahatsız eden öğrencileri tasdikname ile okuldan uzaklaştırma cezası verilecektir. Bunun yanı sıra rahatsızlığın boyutu göz önünde bulundurulduğu zaman öğrenciye örgün öğretim hayatının bitirilmesi cezasına kadar verme hakkı bulunmaktadır.

Tüm bu açıklamalar göz önünde bulundurulduğu zaman okula cep telefonu götürmemek en akıllıca hareket olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
27
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir