OHAL Komisyonu Başvuru Sonucu Sorgulama


54
525 Paylaşım, 54 points

OHAL komisyonu, bir süredir merakla beklenen 12 bin başvuru hakkında açıklamada bulundu. OHAL komisyonu başvuru sonuçlarını sorgulamak isteyenlerin en büyük sorusu, sorgulama işlemini nasıl yapabilecekleri oldu. Bu yazımızda OHAL komisyonu başvuru sonucu sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, inceleme süreci tamamlanmış olan başvurular ile ilgili açıklama yapmaya başladı. Sonuçları dört gözle bekleyen kişiler büyük bir heyecanla başvuru sorgulama işlemini yapmaya başladı.OHAL KOMİSYONU BAŞVURU SONUÇLARI NE AŞAMADA?

OHAL komisyonu tarafından 12 bin kişinin başvuru sonuçları açıklandı. Uzun süredir başvuruları değerlendiren komisyon, sonuçlanan kararlar hakkında açıklamada bulundu. Buna göre, komisyon tarafından 12 bin başvuru arasından 310 kişinin mesleğe iadesine karar verildi.

OHAL işlemleri inceleme komisyonu yapılan 12 bin başvurudan 9 bin 700’ünü reddetti. Bu kararlar arasında bulunan ve KHK ile göreve iade edilen 1,990 başvuru ise ön inceleme kararına bağlandı. Bunun yanı sıra komisyon tarafından 96 bin 660 başvurunun inceleme işlemlerine devam edildiği belirtildi.

OHAL KOMİSYONU BAŞVURU SONUCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

OHAL komisyonu başvuruları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, yapacakları sorgulama işi ile kısa sürede durumları hakkında bilgi alabiliyor. OHAL komisyonu başvuru sonucu sorgulama işlemi için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunuyor.

OHAL komisyonu başvuru sonucu sorgulama adımları şu şekilde sıralanıyor;

  • Birinci Adım

OHAL komisyonu başvuru sonuç sorgulama ekranına gidilmelidir. Bunun için başbakanlık resmi internet sitesine girilir.

OHAL KOMİSYONU BAŞVURU SONUÇ SORGULAMA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

  • İkinci Adım

Açılan sayfa üzerinden başvuru aşamasında olan kişiler ile ilgili bilgi girilecek alanlar bulunur.

  • Üçüncü Adım

Sayfa üzerinde yer alan kişisel bilgiler eksiksiz şekilde girilmelidir.

  • Dördüncü Adım

Bilgilerin girilmesinin ardından “Sorgula” butonuna basılır. Sorgulama işleminin sonucunda kişinin inceleme işleminin ne durumda olduğu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır.

OHAL KOMİSYONU NEDİR?

OHAL komisyonu, KHK’lar ile mağdur olmuş olan kişilerin suçsuz olduklarını kanıtlamak için başvurduğu bir komisyondur. Komisyon üyeleri, kendilerine başvuruda bulunan kişilerin gerçekten suçlu ya da suçsuz olduklarının ispatlanması için inceleme yaparlar. Bu inceleme sonucunda haksızlığa uğradığı belirlenen kişilerin hakları geri iade edilir.

OHAL KOMİSYONUNA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

OHAL komisyonuna yapılacak başvurular için valilik kullanılır. Kamu görevleri ile ilişiği kesilen kişilerin tekrar işlerine dönebilmeleri için başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru için 60 gün süre verilir. 60 günün ardından yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

Mesleğinden herhangi bir nedenle ihraç edilmiş olan kişilerin başvuruları kabul edildikten sonra Devlet personel Başkanlığı’na bildirilir. Bildirimin ardından inceleme süreci 15 gün içerisinde başlayacaktır. Başvuru süresinin başlamasının ardından başvuru sahibinin durumu ile ilgili detaylı bir inceleme sürecine geçilir. Bu sürecin sonunda haklı görülen başvuru sahiplerine hakları geri teslim edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

54
525 Paylaşım, 54 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir