Ödenmeyen Banka Borcuna Hapis Cezası Verilir Mi?


64
626 Paylaşım, 64 points

Bankalara borcu olanların en fazla sordukları sorulardan birisi olan ödenmeyen banka borcuna hapis cezası verilir mi? Sorusu için detaylı cevapları verdiğimiz bu yazımızda, hangi durumlarda hapis cezası verileceği konusunda bilgileri sizlerle paylaştık.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası oluyor mu, banka borcu yüzünden hapse girilir mi? Gibi soruların cevapları, bu gibi konularda oldukça fazla merak ediliyor. Özellikle borcu icraya düşen ve sürekli avukatlar tarafından aranan banka müşterileri, telaşla bu soruları sormaktadır. Borcun tahsili için bazı avukatların arayarak, banka borcunu ödemezseniz hapse girebilirsiniz gibi söylemleri, borcunu ödeme imkanı olmayan insanları önemli ölçüde tedirgin etmektedir. Hemen şunu belirtelim ki bankalara olan borçlarınız yüzünden herhangi bir avukata taahhütte bulunmadıysanız, avukatın böyle bir uyarı yapma hakkı yoktur. Çünkü taahhüt verilmemiş banka borcu yüzünden yasal olarak hapse girmek mümkün değildir.Avukatın yasadışı şeylerle insanları tehdit etmesi, yasal olarak suç teşkil etmektedir. Yani sizi cezaeviyle tehdit eden avukat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, yasal hakkınızı arayabilirsiniz. Kısacası banka borcu hapis cezası diye bir şey söz konusu olmayıp, böyle bir ceza sadece bazı durumlarda olabilmektedir.

Hangi Durumlarda Borçluya Hapis Cezası Verilir?

Suç ve cezalara ilişkin kanun maddesinde açık bir şekilde, hiç kimsenin sadece sözleşmeden doğan bir sorumluluğu yerine getirmemesi halinde, özgürlüğünden alıkonulamaz olduğu yazmaktadır.

Bu maddeye göre banka müşterisinin dahi sözleşmeden kaynaklı bir yükümlülüğü yerine getirmemesi nedeniyle özgürlüğünden alıkonulması, mümkün olmamaktadır.

Borçtan Dolayı Hapis Cezası Gerektirebilecek Durumlar Hangileridir?

  • Borçlunun Mal Beyanında Bulunmaması

Borçtan dolayı hapis cezası gerektirecek durumlardan birisi, borçlunun mal beyanında bulunmamasıdır. İcra ve iflas kanununa göre, borçluların mal beyanında bulunmaları aksi halde şartlar oluşması durumunda hapis cezasıyla cezalandırılmaları belirtilmektedir. Hatlarında icra takibi kesinleşmemiş ve icra takibi başlatılmamış olan kişiler, mal beyanında bulunmama suçunu işlenmiş kabul edilmektedirler.

Borçlunun hakkında icra takibinin kesinleşmiş olması durumunda, kişi mal beyanında bulunmadıysa hapis cezası sorunu ile karşılaşmak mümkündür. Bu suçun işlenmesi için alacaklıların mal beyanı talep etmesi ve kişinin bu talebe uymaması gerekir. Borçlu mal beyanında bulunana kadar, hapis cezası verilebilmektedir. Burada verilecek hapis cezası 3 aydan fazla olmamakla birlikte, borçlu mal beyanında bulunduktan sonra hapis cezaları da düşmektedir.

  • Taahhüdü İhlal Suçunun İşlenmesi Durumunda Hapis Cezası

Borçlu olan kişinin borcunu yeniden yapılandırmak suretiyle borcunu ödeyeceğine dair taahhüt vermesi ve verdiği taahhüdü yerine getirmemesi durumunda, vermiş olduğu her taahhüt için 3 aya kadar hapis cezası alması söz konusudur. Verilen taahhüt yetkili merciler eşliğinde yapılmakta olup, taahhütte bulunan kişinin taksitlerini düzenli bir şekilde ödememesi halinde hapis cezasına çarptırılması söz konusudur.

Borcun Ödenmemesi Durumunda Süreç Nasıl İşler?

Bankalar üzerinden konuşacak olursak ödenecek borcun yasal süresi içerisinde ödenmemesi durumunda, bankalar önce müşteri hizmetleri aracılığıyla borçlu ile iletişime geçerek borcunu tahsil edilmesi için çalışırlar. 90 günlük yasal süreç içerisinde borç hala ödenmemiş ise, bu kez borçlu kişi yasal takibe düşerek hakkında icra işlemleri yürürlüğe konur. Kişi yasal takibe düştükten sonra banka ile yeniden anlaşarak, borcunu yapılandırma yoluna gidebilir. Böyle bir borçtan kaynaklanacak bir nedenle hapse girmemek için, kesinlikle taahhüt vermemek gerekir.

Taahhüt verip borcunuzu ödeyemedikten sonra alacaklının başvurusu üzerine, üst sınırı 3 ay olmak üzere cezaevine girmeniz mümkündür.

Konuyu özetlemek gerekirse borçlu olan kişilerin taahhüt vermemeleri durumunda, borçtan dolayı hapse girmek gibi bir durum söz konusu değildir. Bunların yanı sıra adli para cezalarında para cezasının ödenmemesi halinde, hapse girmenin mümkün olduğunu söyleyerek, adli para cezalarının kesinlikle ödenmesi gerektiğini ve bu para cezalarında taahhüt şartının aranmadığını ayrıca belirtmek isteriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
626 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
51
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
122
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
49
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
81
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
50
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir