Ödemeli Arama Nasıl Yapılır? Tüm Operatörler İçin…


74
724 Paylaşım, 74 points

Faturasız hat kullanıcıları sahip oldukları dakikanın bitmesi ile karşılarındaki kişiye ödemeli olarak ulaşabilmektedir. Bir zamanların en popüler yöntemlerinden olan ödemeli arama, günümüzde de hala kullanılmaktadır. Bu yazımızda Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom gibi operatörler üzerinden ödemeli aramanın nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ödemeli Arama Nedir?

Ödemeli arama, kişinin dakikası kalmadığı zaman karşı tarafı aramak için kullanacağı yöntemdir. Özellikle 2005 – 2012 yılları arasında çok popüler bir yöntem olarak kullanılmıştır. Bu yöntemle kontörü bitmiş olan kişiler, ödemeli olarak karşı tarafa çağrı atmakta ve kendisini aramalarını talep etmektedir. Bu yöntem, operatörlerin birbirinden avantajlı kampanyalar düzenlemesiyle birlikte popülerliğini yitirmiştir.Ödemeli Arama Kime Yapılabilir?

Ödemeli arama sadece operatör içi kullanımlarda geçerlidir. Bir kişi hangi operatöre abone ise sadece o operatör abonelerine ödemeli arama yapabilecektir. Farklı operatörler ödemeli arama yöntemiyle aranamaz.

1-) Türk Telekom Ödemeli Arama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom kullanıcıları birden fazla yöntem kullanarak ödemeli arama yapabilmektedir. Bu yöntemler şu şekildedir;

  • Birinci Yöntem

Aranılacak olan kişiye ait olan telefon numarası yazılarak 9696’a SMS gönderilir. SMS sonrası ödemeli arama talebi karşı tarafa bildirilmektedir.

  • İkinci Yöntem

Telefonun arama kısmına *135* yazıldıktan sonra aranacak kişinin telefon numarası başında sıfır olmadan yazılır ve sonra # tuşuna basılır. Yani *123*numara# yapılır. Ödemeli arama bildirimi karşı tarafa gidecektir.

  • Üçüncü Yöntem

En kolay yöntem üçüncü yöntemdir. Arama bölümünden 9696 yazarak yanına başında sıfır olmadan numara yazılarak arama yapılmaktadır. Böylece ödemeli arama bilgisi karşı tarafa gidecektir.

2-) Vodafone Ödemeli Arama Nasıl Yapılır?

Vodafone kullanıcıları için ödemeli arama işlemi ‘Beni Ara’ adı ile bilinmektedir. Vodafone ödemeli arama uygulamasında kişi aramak istediği kişiye *149*numara# yazarak ödemeli arama gönderebilecektir. Numaranın başında sıfır mutlaka olmalıdır. Aksi halde ödemeli arama işlemi gerçekleşmez. Bu uygulama Vodafone kullanıcıları arasında gerçekleştirilmektedir.

Vodafone kullanıcılar, ödemeli arama özelliğini iptal etme ve aktif hale getirme şansına da sahiptir. Ödemeli aramayı iptal etmek isteyen bir abone *149*0# tuşlayarak sistemi kapatabilmektedir. Bu işlemi yapan aboneye hiçbir şekilde ödemeli arama gelmez. Tam tersine özelliği aktif hale getirmek isteyen abonelerin ise *149*1# yazması sistemin yeniden aktifleşmesini sağlayacaktır.

3-) Turkcell Ödemeli Arama Nasıl Yapılır?

Turkcell aboneleri de kendi aralarında ödemeli arama ile iletişime geçebileceklerdir. Turkcell’ de aynı Vodafone gibi tek bir yol ile ödemeli arama yaptırmaktadır. Turkcell aboneleri ödeme arama yapmak istedikleri kişinin numarasını *135*numara# şeklinde yazarak ödemeli arama yapma hakkına sahiptir. Numaranın başına mutlaka sıfır konulmalıdır. Aksi halde ödemeli arama gerçekleştirilmeyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
61
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir