Nas Suresi Nedir, Faziletleri Nelerdir, Arapça ve Türkçe Okunuşu…


85
834 Paylaşım, 85 points

Nas suresi, Medine döneminde indirilmiş surelerden birisidir. İnsan anlamına gelen Nas suresi, toplamda 6 ayetten oluşmaktadır. Bu yazımızda Nas Suresi Nedir, Faziletleri Nelerdir, Arapça ve Türkçe Okunuşu… Hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

NAS SURESİ NEDİR?

Nas suresi, mushaftaki sıralaması ile 114. Ve son, iniş sırası ile 21. Ayettir. Felak suresinden sonra, İhlas suresinden önce Mekke’de indirilmiştir. Bazı rivayetlerde Felak suresiyle birlikte Nas suresinin de Medine’de indirildiği söylenmektedir.Allah, insanları yaratıp maddi ve manevi nimetleri ile bedenen ve ruhen beslemiş ve eğitmiştir. Bu nedenle Nas suresinin başında Rab kelimesi ile anılmaktadır. İkinci ayette yer alan Melik kelimesi ise emir ve yasaklarla insanları yöneten kişi anlamında kullanılmaktadır. Allah bütün mahlukatların rabbi olmasına karşılık Nas suresinde sadece insanların yaratıcısı olarak söz edilmektedir. Bunda amaç, insanların yaratılmış en üst ve en şerefli mahlukat olduğunun altını çizmektir.

Şeytan, insanlara çokça vesvese verendir. Vesvese, insanların içine şüphe, tereddüt, kuruntu gibi düşünceler vermektedir. Bu nedenle Nas suresi bu tür düşüncelerde olan kişilerce bolca okunmalıdır. Nas suresi, insanların içinde yer alan ve şeytan işi olan vesveseden kurtaracaktır.

NAS SURESİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Nas suresi, insanların içindeki kuruntuları ve vesveseleri almak için sıklıkla okunmaktadır. Nas suresinin faziletleri şu şekilde sıralanır;

  • Her kim akşama ve sabaha eriştiği zaman İhlas suresi ile birlikte Nas suresini üç defa okursa, Allah onu her türlü şerre karşı korur.
  • Her kim Cuma namazı sonrasında oturduğu yerden İhlas – Felak ve sonrasında Nas suresini yedi kere okursa bir sonraki Cuma gününe kadar kötülüklerden korunur.
  • Nas suresini sürekli olarak okuyan kişilerin kendisi, çocukları ve malı Allah tarafından korunur.
  • Her kim Cuma günü imam selam verdiği zaman ayağını bükmeden yani normal namaz halini bozmadan Fatiha, İhlas, Felak ve Nas surelerini art arda 7 kere okursa, gelmiş ve geçmiş tüm günahları af olur.
  • Her kim Cuma günü namazdan sonra Nas suresini okursa, Allahahiret günündeki insan sayısı kadar ecir verir.

NAS SURESİNİN OKUNUŞU NASILDIR?

Nas suresinin okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmânirrahîm. Kul e’ûzü birabbinnâs. Melikinnâs. İlâhinnâs. Min şerrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs

Nas suresinin Türkçe okunuşu şu şekildedir;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine. İnsanların hükümdârına. İnsanların ilâhına,  O sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.  Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

Nas suresi ile ilgili olarak Kur’an – ı Kerim’de yer alan hadisler şu şekildedir;

“Ey rabbimiz! Bize bu dünyada da nimet, güzellik ve iyilik ver, öteki dünyada da nimet, güzellik ve iyilik ver” (Bakara 2 / 201).

“Orada onların duaları, ‘Sen bütün noksan sıfatlardan uzaksın Allah’ım!’, karşılıklı iyi dilekleri de ‘selâm’ şeklinde olacaktır. Duaları ise ‘Âlemlerin rabbi olan Allah’a hamdolsun’ diyerek son bulur” (Yunus 10 / 10)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

85
834 Paylaşım, 85 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir