Nafaka Geliri İle Kredi Çekilir mi?


51
494 Paylaşım, 51 points

Evliliklerin sonlanması ile kadın ve çocuklara güvence sağlaması amacı ile hazırlanan ve erkeğin ödeyeceği bedele nafaka denmektedir. Günümüzde nafaka üzerinden kredi çekmek mümkündür. Bu yazımızda nafaka geliri ile kredi çekme işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

NAFAKA GELİRİ NEDİR?

Bazen evlilikler farklı nedenlerden dolayı sona ermektedir. Bu evliliklerin tamamlanmasının ardından boşanan erkeğin eşi ve çocukları için güvende bedeli ödemesi gerekmektedir. Nafaka, Aile mahkemeleri tarafından belirlenmektedir. Kadın ve çocuklar için yapılan bu ödemenin aylık olarak düzenli sağlanması gerekmektedir. Düzenli ödenmeyen nafaka için mahkeme kararı ile icra takip işlemi başlatılabilir.NAFAKA GELİRİ NASIL BELİRLENİR?

Normal şartlarda bir boşanma davasının ardından bağlanacak nafaka geliri 500 TL civarı olacaktır. Ancak çiftin maddi durumu göz önünde bulundurularak bu tutar 20 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Nafaka geliri, evli olan çiftin sahip olduğu mal varlığı ve erkeğin kazancı göz önünde bulundurularak mahkeme tarafından belirlenmektedir.

NAFAKA GELİRİ ÜZERİNDEN KREDİ ÇEKİLİR Mİ?

Günümüzde maddi ihtiyaçlarını gidermek için birçok kişi kredi başvurusunda bulunur. Bu durum nafaka alan kişiler için de geçerlidir. Nafaka gelirine sahip bir kişi, istediği zaman kredi başvurusunda bulunabilecektir. Nafaka geliri ile kredi çekebilmek için istenilen ilk şey, kefildir.

NAFAKA GELİRİ İLE KREDİ ÇEKME ŞARTLARI NELERDİR?

Nafaka geliri üzerinden kredi çekmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Nafaka geliri ile kredi çekme şartları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kredi çekmek için şubeye gitmek gerekmektedir
 • Nafaka kredisi alacak kişinin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir
 • Kredi için mutlaka bir kefil ayarlanmalıdır
 • Nafaka geliri kredisi için kişinin bir işinin olması gerekir
 • Maaş bordrosu sunulmalıdır
 • Sigorta durumu teyit ettirilmelidir
 • Belgelerin eksiksiz şekilde hazırlanması gerekmektedir

NAFAKA GELİRİ KREDİSİNE NE KADAR FAİZ UYGULANIR?

Nafaka gelirine bağlı olarak çekilen kredilerde faiz uygulanmaktadır. Nafaka kredisinin onaylanması sonucunda kredi miktarına göre faiz uygulaması gerçekleştirilecektir. Faiz oranları her bankada değişiklik göstermektedir.

NAFAKA GELİRİNE KREDİ NASIL KOLAY ÇIKARTILIR?

Nafaka gelirine kredi çekmek isteyenler bazı konularda dikkatli olarak daha yüksek oranda kredi çekebilecektir. Nafaka gelirine kredinin yüksek olması için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Nafaka gelirine kolay kredi çekebilmek için öncelikle yüksek nafaka gelirine sahip olmak gerekmektedir. Nafaka geliri ne kadar yüksek olursa, kredinin çıkması da o kadar kolay olacaktır.
 • Nafaka gelirine kolay kredi çıkması için nafaka alan kişinin yüksek bir gelire sahip olması da önemlidir. Kişinin yüksek gelire sahip olması, kolay ödeme yapması açısından dikkate alınacaktır.
 • Kredi çekerken mutlaka kefil bulmak gerekmektedir. Nafaka geliri kefil olmadan çekilemez.
 • Gelir durumu yüksek olan kişilere ya da yüksek nafaka alan kişilere başvuru gününde bile kredi çıkması mümkündür.

NAFAKA GELİRİNE HACİZ GELİR Mİ?

Nafaka geliri üzerinden çekilen kredilerin geri ödenmemesi durumunda haciz gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Nafaka gelirine asla haciz gelemez. Bu nedenle bankalar nafaka gelirine daha titizlikle kredi vermektedir. Nafaka kredisi çeken bir kişiden kefil istenmesinin de temel nedeni budur. Bir kişinin nafaka kredisini ödememesi durumunda alacak kefil tarafından karşılanacaktır.

NAFAKA GELİR KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Nafaka gelirine kredi vermeye risklerinden dolayı her banka yanaşmamaktadır. Nafaka gelir kredisi bazı bankalardan kolaylıkla alınabilmektedir. Her bankanın kendine özel bir kredi limiti, vade süresi ve faiz oranı bulunmaktadır. Nafaka geliri kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir;

 • ING bank
 • TEB
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
ING BANK NAFAKA GELİR KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

ING bank, nafaka geliri ile kredi veren bankalardan birisidir. ING bank üzerinden 8 bin TL’ye kadar kredi almak mümkündür. Nafaka kredisi faiz oranı %1,12 – %1,43 arasında değişmektedir. ING nafaka gelir kredisi için 50 TL dosya masrafı alınmaktadır.

TEB NAFAKA GELİR KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

TEB bankası nafaka gelir kredisi çekilebilmektedir. Nafaka gelir kredisi en fazla 10 bin TL kadar çekilebilir. 36 ay vadeli olan bu kredinin dosya masrafı 40 TL olarak belirlenmiştir.

TÜRKİYE İŞ BANKASI NAFAKA GELİR KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Türkiye İş Bankası nafaka gelir kredisi en fazla 5 bin TL’ye kadar çekilebilmektedir. Kredi 24 ay vadeli olarak sunulmaktadır. Türkiye İş Bankası nafaka gelir faiz oranları %1,23 – %1,54 arasında belirlenmektedir.

VAKIFBANK NAFAKA GELİR KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Vakıfbank nafaka gelir kredisi, en fazla 5 bin TL kadar verilmektedir. 24 ay vadeli olarak verilen nafaka gelir kredisinin faiz oranı %1,34 olarak belirlenmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir