Muvafakatname Nedir, Nereden Alınır, Muvafakatname Örneği


76
734 Paylaşım, 76 points

Muvafakatname, bir kişinin kendisi dışında özel ya da tüzel bir kişiye verdiği kendisine ait hakların yetkilendirilmesini gösteren izin ve yetki kağıdıdır. Muvafakatname, noter huzurunda hazırlanan bir remi belgedir. Bu belge olmadan başka bir kişi adına resmi dairelerde işlem yapmak mümkün değildir. Bu yazımızda muvafakatname nedirmuvafakatname nereden alınır, muvafakatname örneği nasıldır gibi sorulara cevap vereceğiz.

MUVAFAKATNAME NEDİR?

Muvafakatname, bir kişinin resmi kurumlarda yaptıracağı işlemler için başka birisine yetki verdiğini gösteren belgedir. Yetki ya da izin belgesi olarak da nitelendirilebilir. Muvafakatname, resmi kurumlarda gerekli görüldüğü hallerde talep edilebilir. Örneğin; miras yoluyla el değiştirecek olan her türlü taşınmaz ile ilgili işlemlerin yapılabilmesi için Muvafakatname talep edilecektir.Reşit olmayan kişiler de Muvafakatname ile işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır. Aksi halde devlet kurumları üzerinden hiçbir işlemi gerçekleştirmek mümkün olmaz.

MUVAFAKATMANE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Muvafakatname, kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Muvafakatname çeşitleri şu şekildedir;

  • Gayrimenkul satışı muvafakatnamesi
  • Pasaport işlemleri muvafakatnamesi
  • Reşit olmayanların işlemlerinde geçerli Muvafakatname
  • Spor kulübü muvafakatnamesi

GAYRİMENKUL SATIŞI MUVAFAKATNAMESİ NEDİR?

Türk Medeni Kanunu kapsamında bir kişinin sahip olduğu evi satışa çıkartabilmesi için öncelikle eşinden satış izni alması gerekir. Kanunlara göre eşten izin alınmadıkça evin satılması söz konusu olmayacaktır. Bu Muvafakatname, eşlerin birbirinden gizli işlem yapmaması adına gereklidir.

PASAPORT İŞLEMLERİ MUVAFAKATNAMESİ NEDİR?

Boşanmış olan eşlerden birisinin çocukları için pasaport çıkarttırmak istemesi durumunda diğer eşten Muvafakatname alması gerekir. Kanunlara göre eşlerden birisinin çocukları gizlice yurt dışına çıkartma ihtimaline karşı böyle bir karar alınmıştır. Çocuklar adına pasaport çıkartma işlemleri öncesinde mutlaka diğer eşten alınmış muvafakatnamenin sunulması gerekir.

REŞİT OLMAYANLARIN İŞLEMLERİNDE GEÇERLİ MUVAFAKATNAME NEDİR?

Bir gayrimenkulü devredecek ya da devralacak olan kişi 18 yaşından küçük ise işlemlerde mutlaka Muvafakatname talep edilecektir. Kanunlara göre, 18 yaşından küçük olan kişilerin yanlış karar verme ihtimali göz önünde bulundurularak böyle bir karar verilmiştir.

SPOR KULÜBÜ MUVAFAKATNAMESİ NEDİR?

18 yaşından küçük olan sporcuların herhangi bir spor kulübü ile anlaşma yapabilmesi için Muvafakatname alması şarttır. Kanunlara göre, yaşı küçük olan sporcunun doğru karar verebilmesi adına Muvafakatname talep edilir.

MUVAFAKATNAME NEREDEN ALINIR?

Muvafakatname alınması gereken durumlarda başvurulması gereken yerler noterler ve Emniyet Genel Müdürlüğü olarak söylenebilir.  Muvafakatname nereden alınır sorusunun cevabı şu şekildedir;

NOTERDEN MUVAFAKATNAME NASIL ALINIR?

Muvafakatname almak isteyen kişi, bulunduğu yere en yakın notere giderek noterden onaylı Muvafakatname alabilir. Bununla birlikte kişi elinde bulunan muvafakatnameyi de noterden onaylatma hakkına sahiptir.  Noterden Muvafakatname alma işlemi ücretlidir.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN MUVAFAKATNAME NASIL ALINIR?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Muvafakatname almak, genel olarak pasaport işlemleri için tercih edilir. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden işlemler biraz uzun sürede yapılır. Bu nedenle acil Muvafakatname işlemleri için noteri tercih etmek daha doğru olacaktır.

MUVAFAKATNAME İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Muvafakatname almak için çok fazla belge götürmeye gerek yoktur. Hem noter hem de Emniyet Genel Müdürlüğü sadece nüfus cüzdanı isteyerek Muvafakatname hazırlar. Muvafakatnamenin türüne göre ek belge istemesi mümkün olabilir.

MUVAFAKATNAME NASIL YAZILIR?

Muvafakatname, kullanılacak alana göre farklı şekillerde hazırlanabilir. Ancak genel olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Muvafakatname nasıl yazılır sorusuna şöyle cevap verilebilir;

  • Kimlik bilgileri doğru ve eksiksiz girilmelidir.
  • Verilmiş olan haklar net ve tam olarak yazılmalıdır.
  • Taraflar net olarak yazılmalıdır.
  • Süreler net olarak yazılmalıdır.

MUVAFAKATNAME ÖRNEĞİ NASILDIR?

Muvafakatname örneği şu şekilde hazırlanır;

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
734 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
13
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir