Mutfakta Yemek Yaparken Neden Tahta Kaşık Kullanılmalıdır?


77
754 Paylaşım, 77 points

Mutfaklarda yemek yaparken kullanılabilecek en doğru ve sağlıklı kaşık türü tahta kaşıktır. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen tahta kaşık kullanımı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini başka türden ürünlere bırakmaya başlasa da tahta kaşık kullanımından vazgeçmeyen çok sayıda insan da bulunmaktadır. Bu yazımızda Mutfakta Yemek Yaparken Neden Tahta Kaşık Kullanılmalıdır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Mutfakta kullandığı malzemelerin doğal olmasına dikkat eden birçok kişi, kullandığı ürünlerde de bu özeni göstermektedir. Bu nedenle tahta kaşık kullanımı her zaman popüler durumdadır. Kuşaktan kuşağa aktarılan tahta kaşık kullanımı, hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli yemek yapmayı sağlamaktadır.MUTFAKTA YEMEK YAPARKEN NEDEN TAHTA KAŞIK KULLANILMALIDIR?

Mutfakta Yemek Yaparken Neden Tahta Kaşık Kullanılmalıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Tahta kaşık kullanıldığı tava ve tencereye asla zarar vermez, çiziklere neden olmaz. Tencerelerde meydana gelen çizikler, pişirme sırasında sağlıksız yönlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Tahta kaşık ısıyı çok zor iletir. Tahta kaşık özellikle uzun süreli kullanımlarda ısıyı iletmediği için kullanan kişinin elinin yanması gibi bir sorunla karşılaşılmaz.
 • Tahta kaşık, metal değmesi nedeniyle bozulan, zarar gören ve yapısı bozulan yiyeceklerin en doğru şekilde hazırlanmasını sağlar. Metalle tepkimeye girmeyen yiyecekler çok daha sağlıklı şekilde hazırlanabilir.
 • Tahta kaşık, yemeklerin tadını değiştirmez. Metal kaşıkların kullanımında meydana gelen tat değişimi tahta kaşık kullanımında asla yaşanmaz.

TAHTA KAŞIK NASIL TEMİZLENİR?

Mutfakta kullanılan tahta kaşıklar her ne kadar sağlıklı olsa da temizliği de çok önemli konulardan birisidir. Tahta kaşıkların doğru şekilde temizlenmesi için doğru işlemlerden geçmesi gerekir. Tahta kaşık nasıl temizlenir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Öncelikle doğal ürünlerin tamamında olduğu gibi tahta kaşıkların da bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekir. Bulaşık makinesi, uzun süre güçlü suya maruz bıraktığı için tahta kaşıklarda çatlama meydana gelebilir. Bu çatlaklara yerleşen deterjan kalıntıları, yemek pişirirken yemeğe karışarak rahatsızlıklara neden olabilir.

Tahta kaşıkları temizlemek için karbonat kolaylıkla kullanılabilir. Karbonatlı su içerisinde bekletilen tahta kaşık daha sonra elde durulanarak kolaylıkla temizlenebilir. Böylece tahta kaşık üzerindeki tüm artıklardan ve kokudan kurtulmak mümkün olacaktır.

TAHTA KAŞIKLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Her gereçte olduğu gibi tahta kaşıklarda da bir kullanım ömrü olması normaldir. Uzun süre kullanılan tahta kaşıklarda zamanla yıpranma meydana gelir. Yıpranan ve özelliğini yitiren, çatlayan tüm tahta kaşıkların kullanımına son verilmelidir. Bu tür zarar görmüş kaşıkların kullanımına devam etmek, sağlık açısından zarara neden olabilmektedir.

Tahta kaşıklarda meydana gelen yıpranma durumunda bu kaşıkların yenileri ile değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanılan kaşıkta çatlakların meydana gelmeye başlaması, değiştirilme zamanının geldiğini göstermektedir.

TAHTA KAŞIK KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Tahta kaşık kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Tahta kaşık kullanmak mutfakta sağlıklı ürün tercih edenler için ilk seçeneklerden birisidir.
 • Tahta kaşıkların ömrünü uzatmak için zeytinyağı ile ovduktan sonra 180 derecede ısıtılmış olan fırında kurutulmalıdır. Böylece çok daha uzun süre kullanmak mümkün olacaktır.
 • Tahta kaşıkların fırınlanması işlemi belirli aralıklar ile tekrarlandığı zaman daha uzun ömürlü olması sağlanmaktadır.
 • Tahta kaşık seçerken yemeklerin suyunu çekmeyen ya da yemek içerisine su salmayan türden olanları tercih etmek gerekir.
 • Mayalanarak hazırlanan yoğurt, hamur, reçel gibi yiyeceklerde tahta kaşık kullanımı çok önemlidir.
 • Sulanması istenmeyen yiyecekleri alırken tahta kaşık kullanılması, sulanma riskini ortadan kaldıracaktır.
 • Tahta kaşık doğru temizlendiği sürece en sağlıklı mutfak gereçlerinden birisi olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir