Müslümanların En Önemli Mescitleri Nelerdir?


62
604 Paylaşım, 62 points

Müslümanlar için ibadet yerleri olan mescitler çok büyük bir öneme sahiptir. Ancak bazı mescitler vardır ki, İslam dini için yerleri tartışılmaz derecede önemlidir. Bu yazımızda Müslümanların En Önemli Mescitleri Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

İslam dininde mescitler, Müslümanların cennete açılan kapısı olarak bilinir. Müslümanlar için en önemli ibadet yerlerinin başında gelen mescitler, İslamiyet’in ilk yıllarından bu yana bulunmakta ve Müslümanlar için büyük bir maneviyat sunmaktadır.MÜSLÜMANLARIN EN ÖNEMLİ MESCİTLERİ NELERDİR?

Müslümanların En Önemli Mescitleri şu şekilde sıralanır;

  • Mescid – i Nebevi
  • Cennet – ül Baki Kabristanı
  • Kuba Mescidi
  • Uhud Dağı ve Okçular Tepesi
  • Mescid – i Kıbleteyn
  • Mescid – i Seba

MESCİD – İ NEBEVİ’ NİN ÖNEMİ NEDİR?

Mescid – i Nebevi, İslam dini açısından en önemli mescitlerden birisidir. Medine’ de bulunan bu mescid, Müslümanların bu şehre gelmesinin birinci nedenlerinden birisidir. Mescid – i Nebevi’ nin en büyük önemi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ in (SAV) kabrinin bulunduğu Hücre – i Saadet’ in burada bulunmasıdır. Peygamber Efendimizin kabrinin sağında ve solunda Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’ in de kabirleri bulunmaktadır.

Mescid – i Nebevi’ nin içerisinde bulunan Hücre – i Saadet, Kabe ile birlikte yeryüzünde bulunan en şerefli yerlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Öyle ki arştan ve göklerden daha üstün görülmektedir. Mescid – i Nebevi’ nin olduğu yere Hz. Muhammed’ in devesi çökmüş ve buraya yapılan küçük bir evde sade bir hayat yaşamayı tercih etmiştir. Hz. Muhammed bu alan için ““Benim şu mescidimde kılınan namaz Mescid-i Haram hariç başka camilerde kılınan namazdan bin kat daha faziletlidir” demiştir.

CENNET – ÜL BAKİ KABRİSTANI’ NIN ÖNEMİ NEDİR?

Cennet – ül Baki Kabristanı, Peygamber efendimizin kabrinin bulunduğu Mescid – , Nebevi’ nin doğu tarafında bulunmaktadır. Medine’nin asli mezarlığı olarak bilinmektedir. Cennet – ül Baki Kabristanı’ nda İslam dininin yayılmasında öncülük eden ilk sahabeler, Hz. Muhammed’ in küçük yaşta vefat eden oğlu İbrahim, kızları Hz. Fatıma, Hz. Zeynep, Hz. Ümmü Gülsüm, Hz. Rukiye ve torunu Hz. Hasan ile eşleri Hz. Aişe, hz. Hafsa, Hz. Ümmü Seleme, Hz. Ümmü Habibe, Hz. Safiyye, amcaları, halaları, damadı Hz. Osman, torunu Hz. Cafer – i Sadık ve pek çok önemli isim yer almaktadır.

Peygamber efendimizin zaman zaman ziyarette bulunduğu bu mezarlığın ziyaret edilmesi sünnettir. Sabah namazı ile ziyarete açılan mezarlık sadece erkeklerin ziyaretine açıktır. Kadınlar ise kabristanın duvarı dışından dua edebilirler.

KUBA MESCİDİ’ NİN ÖNEMİ NEDİR?

Kuba Mescidi, İslam tarihinin ilk mescididir. Yapım planında Hz. Muhammed’ in mührü bulunmaktadır. Kube Mescidi, Mekke’ den hareket edince Medine’ ye varmadan hemen önce mola verdiği Kuba’ da inşa edilmiştir. Planını çizdiği mescidin yapımı aşamasında da bizzat orada bulunan Hz. Muhammed, mescidin ilk taşını da yerleştirmiştir.

Kube Mescidi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’ in ilk defa cemaat ile namaz kılmaya başladığı mescit olarak çok büyük bir öneme sahiptir. Hz. Muhammed, Kuba Mescidi için ““Kim güzelce hazırlanıp namaz kılmak için abdestli olarak Küba mescidine gider ve orada namaz kılarsa umre yapmış gibi sevap kazanır” demiştir.

UHUD DAĞI VE OKÇULAR TEPESİ’ NİN ÖNEMİ NEDİR?

Uhud Dağı ve Okçular Tepesi, İslam dini açısından en önemli yerlerden birisidir. Uhud dağı, Medine’ de umre ziyareti güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Hicretin üçüncü yılında Hz. Hamza ve 70 sahabenin şehit edildiği tepedir.

Hz. Harun’ un da kabrinin bulunduğu iddia edilen Uhud dağı ve Okçular tepesinin en önemli yeri ise Uhud Savaşı’ nın İslam ordusu lehine gittiği sırasa Hz. Muhammed’ in uyarısını dinlemeyerek yerlerini terk eden ve bozgun yaşanmasına neden olan okçuların bulunduğu Okçular Tepesi’ dir.

MESCİD – İ KIBLETEYN’ İN ÖNEMİ NEDİR?

Mescid – i Kıbleteyn, İslam dininin mihenk taşı olarak gösterilen mescittir. Hz. Muhammed’ in kıble olarak Mescid – i Aksa’ ya yöneldiği dönemin sonunun gerçekleştiği mescit olarak bilinmektedir. Berat Gecesi gündüzünde Hz. Peygamber bu mescit içerisinde namaza başlamış ve namazın Kıble2 ye doğru kılınması gerektiğini anlatan “Seni elbette, hoşlanacağın kıbleye döndüreceğiz. O hâlde hemen Mescid-i Haram’a (Kâbe’ye) doğru dön. (Ey mü’minler) siz de nerede olursanız olun, oraya doğru dönün” ayeti burada inmiştir.

MESCİD – İ SEBA’ NIN ÖNEMİ NEDİR?

Mescid – i Seba, hicretin beşinci yılında müşrik, münafık ve Yahudilere karşı verilen savaş sırasında Hz. Muhammed ve ashabının ibadetlerini yerine getirebilmeleri amacıyla kurulmuş olan İslam dini için oldukça önemli mescitlerden birisidir. Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Fatma ve Selman – Farisi adına yaptırılmıştır.

Yedi Mescit olarak da isimlendirilen Mescid – , Seba, Hendek Savaşı’ ında yaşanan duyguların ve hatıraların hala kendisini koruduğu bir atmosfere sahiptir. Müslümanlar günümüzde de bu mescit içerisinde namaz kılmaktadır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
25
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir