Müslüman Yılbaşı Kutlar mı, Yılbaşı Kutlamak Günah mı?


79
774 Paylaşım, 79 points

Dünya genelinde her yıl Aralık ayının son gecesi yeni bir yıla giriş büyük bir sevinç ve heyecanla kutlanır. Yılbaşı olarak isimlendirilen bu gecede bazı kutlamalar gerçekleştirilir. Batı kültüründe ağırlıklı olarak kutlanan bu gece, Müslüman olan kişilerin kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu yazımızda Müslüman yılbaşı kutlar mı, yılbaşı kutlamak günah mı sorularına cevap vereceğiz.

Yılbaşı, her yıl 31 Aralık gecesini 1 Ocak sabahına bağlayan gece kutlanır. Miladi takvimde yılbaşı olarak geçen bu özel gün, Batı ülkelerinde bir kültür geleneği olarak oldukça gösterişli şekilde kutlanır. Yılbaşı gecesinin batı kültürünün bir parçası olması, ülkemizde yılbaşı ile ilgili bazı soru işaretlerine neden olmaktadır. Müslümanların yılbaşı kutlayıp kutlamayacağı en büyük sorulardan birisidir.YILBAŞI KUTLAMAK GÜNAH MIDIR?

Her yıl yılbaşı döneminde Müslümanların ilk araştırdıkları soru, yılbaşı kutlamak günah mıdır sorusu olur. Bu soruya karşılık cevap dinimizce açık hükümler şeklinde verilmiştir. Yılbaşı ve noel kavramı iki ayrı kavramdır.

Noel kavramı, Hristiyan dünyasında Hz. İsa’nın dünyaya geldiği hafta olarak bilinir. Bir hafta süre ile kutlama yapan Hristiyanlar, Noel bana, Christmas, hindi kesmek gibi adetlerini sürdürürler. Noel, tamamen batıya özgü bir kavramdır. Noel ile ilgili bir şeyler yapmak, başka dinlere benzemek anlamına gelir. İslam dinine inanmış kişilerin sadece İslam dini için belirlenmiş özel günler kutlaması gerekir. İslam dininde başka dinlerin kültürlerine ait kutlamalar yapmak kesinlikle yasaklanmıştır.

Yılbaşı kavramı, yeni bir yıla girişin kutlandığı bir gündür. Yılbaşı kutlaması, yeni gelecek olan yıla mutlu girmek amacıyla kutlanır. Yılbaşını kutlandığı tarih miladi takvime göre hazırlanmıştır. Ancak Müslümanların esas yılbaşı günü Hicri takvim olarak bilinir. Hicri yılbaşında dua ve ibadetlerle kutlama yapılır.

Noel kutlamanın dinen günah olduğu hadislerle de sabittir. Bu hadislerden birisi şu şekildedir;

“Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.” (Ebu Davûd, Libas 4)

“…Sizden kim onları dost edinirse, oda onlardandır…” (Maide: 5/51)

YILBAŞI KUTLAMASI İLE İLGİLİ DİYANET GÖRÜŞÜ NEDİR?

Noel, 25 Aralık’ta kutlanmaya başlanan bir törendir. Yılbaşı kutlaması, noel ile aynı şey olmamakla birlikte Batı dünyasına ait bir kavram olarak bilinir. Yılbaşı gecesi insanlar kadın erkek bir arada dans edip oyunlar oynar, eğlenceli zaman geçirir. Ancak İslam dininde bu tür eğlenceler kesinlikle yasaktır.

Diyanet İşleri’nden yılbaşı ile ilgili yapılan açıklama şu şekildedir;

“Kendini ve yaratılış̧ gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış̧ gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere,  başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür. Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi muhafaza eylesin”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
774 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir