Müslüman Kadının Giyimi Nasıl Olmalıdır?


61
594 Paylaşım, 61 points

İslam kültürüne göre Müslüman kadınlar giyimlerinde belirli kurallara dikkat etmek zorundadır. Müslüman kadınların giyimi ile ilgili olarak Kur – an’ ı Kerim’ de alçakgönüllülük kuralları olarak söz edilmektedir. Bu yazımızda Müslüman Kadının Giyimi Nasıl Olmalıdır? Sorusuna cevap vereceğiz.

İslam dini gereğince kadınların giyimlerinde belirli kurallara uyması gerekir. Müslüman kadınların çok dar ve açık kıyafetler giymesi, için gösteren ya da hatlarını ortaya çıkaran kıyafetleri tercih etmesi dinen doğru değildir.MÜSLÜMAN KADININ GİYİMİ NASIL OLMALIDIR?

Müslüman bir kadının dini gereği nasıl giyinmesi gerektiğini bilmesi gerekir. İslam dinine göre Müslüman kadınlar giyimlerinde ve süslenmelerinde mümkün olduğunca mütevazı davranmalıdır. Müslüman kadının giyiminde başından ayağına, makyajından takılarına kadar özenli seçim yapması gerekmektedir.

Müslüman Kadının Giyimi Nasıl Olmalıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Başörtüsü takmak
 • Bol kıyafetler giymek
 • Hafif makyaj yapmak
 • Doğru takıları kullanmak

MÜSLÜMAN KADINLAR NASIL BAŞÖRTÜ TAKMALIDIR?

Müslüman kadınların başörtü takması, giyimlerinde dikkat edilecek konulardan birisidir. Kur – an’ ı Kerim’ de kadınların sadece ellerini ve yüzlerini gösterecek şekilde giyinmeleri istenmektedir. Bu durumda başın bir başörtü ile kapatılması doğru olacaktır. Müslüman kadınlarda başörtü kullanırken saçların, boynun ve göğüslerin tamamen kapalı olması gerekir. Bu işlemi bir şal ya da başörtüsü kullanarak yapmak mümkün olmaktadır.

MÜSLÜMAN KADINLAR NASIL BOL KIYAFETLER GİYMELİDİR?

Müslüman kadınların bol kıyafetler giymesi, giyimlerinde dikkat edilecek konulardan birisidir. İslam dinine göre Müslüman kadınlar başörtülerinin altına mutlaka bol kıyafetler tercih etmelidir. Bol kesin bluzlar, uzun etekler, geniş pantolonlar ya da uzun elbiseler tercih edilebilir. Müslüman bir kadın eğer dar bir pantolon ya da tayt giymek istiyorsa, üzerine mutlaka uzun bir tunik ya da elbise giymelidir.

MÜSLÜMAN KADINLAR NASIL HAFİF MAKYAJ YAPMALIDIR?

Müslüman kadınların hafif makyaj yapması, giyimlerinde dikkat edilecek konulardan birisidir. Müslüman kadınlar kıyafetlerinde olduğu gibi makyajları için de mütevazı davranmak zorundadır. Makyaj tercihlerinde daha doğal bir görünüm tercih etmek gerekir. Parlak renkler yerine daha sade renklerde ürünler kullanılmalıdır. Müslüman kadınlar bayram gibi özel günlerde biraz daha belirgin makyaj yapabilirler.

MÜSLÜMAN KADINLAR NASIL DOĞRU TAKI KULLANMALIDIR?

Müslüman kadınların doğru takı kullanması, giyimlerinde dikkat edilecek konulardan birisidir. Müslüman kadınlar, kıyafet ve makyajda olduğu gibi takıda da ölçüyü bilmek zorundadır. İslam dinine göre gösterişli ve dikkat çekici takıları kullanmamak daha doğru olacaktır. Külçe kolyeler ya da gösterişli küpeler yerine daha sade ve küçük ebatlı takıları kullanmak çok daha doğru olacaktır.

BAŞÖRTÜ KULLANMAYAN MÜSLÜMAN KADINLAR NASIL GİYİNMELİDİR?

Müslüman kadınların tamamı başörtüsü kullanmamaktadır. Bazı Müslüman kadınların başı açıktır. Ancak bu durum Müslümanlığa uygun giyinmeye engel değildir. Başörtüsü kullanmayan Müslüman kadınlar nasıl giyinmelidir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Başörtüsü kullanmayan Müslüman kadınlar, kıyafetlerini mümkün olduğunca sade, kapalı ve bol tercih etmelidir.
 • İç göstermeyen kıyafetler mutlaka tercih edilmelidir.
 • Vücudun hatlarını gösteren kıyafetler yerine daha bol ve salaş kıyafetler kullanılmalıdır.
 • Dekolteli kıyafetler giyildiği zaman dekolte kısmını kapatacak yan ürünler tercih edilmelidir.
 • Dar pantolon giyimlerinde üste uzun bir tunik giyilmelidir. Uzun bir kıyafet olmaması durumunda bele bir bluz ya da gömlek bağlanarak kalça kısmı kapatılmalıdır.
 • Üst kıyafetin boyun kısmı mümkün olduğunca kapalı modellerden tercih edilmelidir.
 • Boyun kısmı açık olan kıyafetlerde dekolteyi kapatmak için bir fular tercih edilmelidir.
 • Başörtüsü kullanmayan Müslüman kadınlar da makyajlarını hafif tonlarda tercih etmelidir.
 • Başörtüsü kullanmayan Müslüman kadınlar da çok dikkat çekmeyen basit ve sade takıları tercih etmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
121
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir