Muhtarlıkların Yaptıkları Yardımlar Nelerdir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


111
1.1k Paylaşım, 111 points

Yarıma muhtaç durumda olan kişiler, devlet tarafından sunulan birçok yardımdan faydalanma hakkına sahiptir. Bu yardımların birçoğu muhtarlıklar üzerinden verilir. Muhtarlıklar, sorumlu oldukları mahallede yaşayan yardıma muhtaç kişileri belirleyerek gerekli yardımları almalarına yardımcı olurlar. Bu yazımızda Muhtarlıkların Yaptıkları Yardımlar Nelerdir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Devlet, yardıma muhtaç ailelerin mağduriyet yaşamaması için birçok yardım paketi sunarlar. Bu yardımlar sayesinde dar gelirli vatandaşlar birçok temel ihtiyacını çok daha kolay şekilde karşılayabilir. Devlet yardımları içinde maddi yardımlar ve sosyal destek yardımları yer almaktadır. Söz konusu yardımların birçoğu muhtarlıklar üzerinden sağlanır.MUHTARLIKLARIN YAPTIKLARI YARDIMLAR NELERDİR?

Muhtarlar direkt olarak yardım vermemekle birlikte birçok devlet yardımına aracılık etmektedir. Günümüzde dar gelirli vatandaşlara ve muhtaç ailelere çok sayıda yardım yapılmaktadır. Muhtarlıkların yaptıkları yardımlar şu şekilde sıralanır;

 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Bakım yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Gıda yardımı
 • Erzak yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Tıbbi malzeme yardımı

MUHTARLIKLARIN YAPTIKLARI YARDIMLARA BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Muhtarlıkların yaptıkları yardımlara başvuruda bulunmak için belirli şartlara uymak gerekir. Muhtarlıkların yaptıkları yardımlara başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Muhtaçlık sınırı altında gelir almak
 • Ev, araba, arsa gibi mal sahibi olmamak
 • Öğrenci ve eğitim yardımlarından faydalanmak için okuyor olmak
 • Kira yardımından faydalanmak için kira kontratına sahip olmak
 • Engelli yardımından faydalanmak için en az %40 oranda engelli raporuna sahip olmak

MUHTARLIKLARIN YAPTIKLARI YARDIMLAR NASIL ALINIR?

Muhtarlıkların yaptıkları yardımlardan faydalanmak için şartlara uyan kişiler, gerekli başvurularda bulunabilir. Devlet tarafından yapılan bazı yardımlar için başvuru gerekmez. Muhtarlar mahallelerinde yardıma muhtaç aileleri belirleyerek isimlerini belediyeye bildirebilir. Bu durumda ailelerin başvuruda bulunmasına gerek kalmadan yardım sağlanacaktır. Bunun dışındaki tüm yardımlar için muhtaç kişilerin muhtarlar üzerinden başvuruda bulunması gerekir.

Günümüzde yapılan devlet yardımlarının birçoğu için fakirlik belgesi talep edilmektedir. Fakirlik (muhtaçlık) belgesi, muhtarlıklar tarafından verilir. Muhtarın verdiği bu belge sayesinde ihtiyaç sahibi aileler devletin hemen her yardımından faydalanma şansına sahip olacaktır.

MUHTARLIKLARDAN EN ÇOK ALINAN YARDIMLAR NELERDİR?

Muhtarlıklar üzerinden en fazla talep edilen yardımlar gıda ve yakacak yardımıdır. Muhtaç aileler, gıda ve yakacak ihtiyaçlarının karşılanması için muhtarlara başvuruda bulunur. Bazı aileler için başvuruya gerek kalmadan muhtarın talebi üzerine de yardım gelmesi mümkündür.

MUHTARLIK GIDA YARDIMI NEDİR NASIL ALINIR?

Muhtarlık gıda yardımı, yardıma muhtaç ve yoksul aileler için yapılır. Gıda yardımı belediyeler tarafından yapıldığı gibi hayır sahipleri ve sosyal yardım dernekleri aracılığı ile de gerçekleştirilir. Muhtarlar, mahallelerinde olan muhtaç aileleri belirledikten sonra gıda yardımının dağıtılması için gerekli işlemleri başlatabilir.

Gıda yardım paketinde her türlü gıda maddesi, temel temizlik malzemeleri yer alır. Bebekli aileler için ise bebek bakım ve ihtiyaçlarına yönelik malzemeler de yer alır. Gıda yardımı standart olarak 4 kişilik bir aileye uygun şekilde hazırlanır. Bu durum istisnai şartlara göre değişiklik gösterebilir.

MUHTARLIK YAKACAK YARDIMI NEDİR NASIL ALINIR?

Muhtarlık yakacak yardımı her sene ihtiyaç sahibi aileler için verilir. Kış mevsiminde verilen bu yardım kapsamında ihtiyaç sahipleri muhtarlık üzerinden belirlenir. Yakacak yardımı alan aileler, kış aylarında soğuk havalarda çok daha rahat olmaktadır. Yakacak yardımı için muhtardan belge almak ve yardımı yapan vakıflara başvuruda bulunmak yeterli olacaktır. Başvuru sonrasında vakıflar üzerinden yakacak ödemesi yapılır. Muhtarlar her sene yakacak yardımı alacak olan ailelerin listesini yaparak gerekli yerlere iletmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

111
1.1k Paylaşım, 111 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
114
Şaşkın
Başarısız Başarısız
74
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
113
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir