Muayene İlaç Katılım Payı Sorgulama


54
524 Paylaşım, 54 points

Hasta olan kişiler aile hekimliklerinde, devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve özel hastanelerde muayene oldukları zaman tedavi için ekstra bir ücret ödemek zorundadır. Muayene ilaç katılım payı olarak isimlendirilen bu ücret, her hastadan alınmaktadır. Muayene olan kişilerin ödedikleri katılım payını öğrenmek için sorgulama yapmaları gerekir. Bu yazımızda muayene ilaç katılım payı sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

İnsanlar yaşamları boyunca defalarca hastalanırlar. Ufak ya da büyük boyutlarda fark etmez hastalık durumunda herkes doktorun yolunu tutar. Hastanelerde yapılan muayene karşılığında hastalardan belirli bir ücret talep edilir. Bu ücrete muayene katılım ücreti denir.MUAYENE İLAÇ KATILIM PAYI NEDİR?

Muayene ilaç katılım payı, hasta olan kişilerin aile hekimliği, devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastanede yaptırdıkları tedavi için ödemek zorunda oldukları ücrettir. Muayene ücreti ile birlikte tedavi amacıyla yazılan ilaçların da bir kısmı hasta tarafından karşılanır.

İlaç katılım payı emeklilerde %10, çalışanlarda %20 oranında tahsil edilir. Yani tedavi amaçlı olarak doktorun yazdığı ilaçların toplam fiyatının %10’luk kısmını emekli karşılarken kalan kısım SGK tarafından ödenecektir. Aynı şekilde ilaçların toplam ücretinin %20’ lik kısmını çalışan öderken kalan kısım SGK tarafından ödenecektir.

İLAÇ REÇETESİ İÇİN HASTADAN ALINAN ÜCRET NE KADARDIR?

Muayene ve ilaç katkı payı ile birlikte hastalardan ilaç reçete ücreti de talep edilir. Bu ücret hastaya yazılmış ilaç sayısına göre belirlenir. İlaç reçete ücreti şu şekilde belirlenir;

  • Üç kutuya kadar ilaç yazılması durumunda: 3 TL
  • Üç kutudan fazla ilaç yazılması durumunda: her ilaç için 1 TL

 

HASTANE MUAYENELERİ ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

Hastanelerden alınan muayene ücretleri şu şekildedir;

  • Devlet hastanelerinde alınan muayene ücreti: 7 TL
  • Üniversite hastanelerinde alınan muayene ücreti: 8 TL
  • Üniversite hastanelerine bağlı sağlık merkezlerinde alınan muayene ücreti: 9 TL
  • Özel hastanelerde alınan muayene ücreti. 18 TL

 

 

MUAYENE İLAÇ KATILIM PAYI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Hastaların oldukları muayene ve aldıkları ilaç için ödedikleri katılım payını öğrenme hakkı vardır. Muayene ilaç katılım payını öğrenmek için sorgulama işlemi yapmak yeterlidir. Muayene ilaç katılım payı sorgulama işlemi e – devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir.  E – devlet üzerinden muayene ilaç katılım payı sorgulama işlemi şu şekildedir;

  • Birinci Adım

E – devlet sistemine giriş yapılır. Bunun için sisteme T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile giriş yapması gerekir.

E – devlet sistemi muayene katılım payı görüntülemek için TIKLAYIN

  • İkinci Adım

Sisteme giriş yaptıktan sonra bağlı olunan sigorta konuna göre sorgulama işlemi yapılır.

  • Üçüncü Adım

4A – 4B – 4C sigortaları için farklı şekilde sorgulama işlemi yapılacaktır.

  • Dördüncü Adım

Sorgulama işlemi sırasında sigorta seçiminin ardından muayene ilaç katılım payı ile ilgili her türlü bilgiyi ekranda görmek mümkün olacaktır. e – devlet üzerinden tüm hastalar muayene sonucunda ödemek zorunda kaldıkları muayene ve ilaç katkılarını da görmüş olacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

54
524 Paylaşım, 54 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir