Mobil Bankacılığı Güvenli Hale Getirmenin Yolları Nelerdir?


80
776 Paylaşım, 80 points

Uzun yıllardan beri varlığını sürdüren ve banka müşterileri için önemli avantajlar sunan mobil bankacılık hizmetleri, mobil cihazlar ve internet üzerinden yapılan işlemleri kapsadığı için güvenlik açısından bir takım önlemlerin alınmasının önemli olduğu, bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere mobil bankacılığı güvenli hale getirmenin yolları hakkında, detaylı bilgiler vereceğiz.

Sunduğu avantajlar nedeniyle banka müşterilerinin önemli bir bölümü tarafından kullanılan mobil bankacılık, güvenlik önlemleri alınması halinde en ideal bankacılık şubesi arasında yer almaktadır. İnternet üzerinden işlem yapılması nedeniyle mobil banka şubesi kullanan kişilerin en fazla sordukları sorulardan birisi, doğal olarak mobil bankacılık güvenliği hakkında sorular olmaktadır.

Mobil Bankacılığı Güvenli Hale Getirmenin YollarıGüçlü Şifreler Oluşturun

Mobil bankacılık güvenliğini artırmanın yolları arasında bankanın mobil uygulamasını kullanmak için gerekli olan şifrenin, zor tahmin edilebilecek ve çeşitli karakterler içeren şifresi olmasına dikkat edin. Bankanın tanımlamış olduğu karakter miktarınca şifrenizi uzun yapmak ve şifrenin rakam, harf ve farklı özel karakterlerden oluşması, art niyetli kişilerin mobil bankacılık hesabınıza ulaşmasını engellemek için atabileceğiniz önemli adımlardan birisidir.

Parmak İzi Ve Yüz Tanıma Teknolojisi

Bu teknolojileri cep telefonlarınızda kullanabileceğiniz gibi, bunların kullanılmasına imkan veren bankaların mobil şubelerinde de kullanmanız önemli ölçüde yarar sağlayacaktır. Örneğin cep telefonunuz üzerinde açık bulunan mobil şubenize art niyet gösteren kişilerin girmesini engellemek için cihazlarınıza bu güvenlik önlemlerini koyabilirsiniz.

Mobil bankacılık bilgilerinizi ele geçiren kişilerin bu bilgilerle hesabınıza erişmesini engelleyebilmek için ek olarak bu özellikleri sunan bir bankayı kullanıyorsanız, bu güvenlik önlemlerini almanızda mobil bankacılık güvenliği konusunda oldukça önemlidir.

Ortak ağlardan girmemeye özen gösterin

Bankanızın mobil internet şubesine giriş yapmak istediğinizde, internet ağınızın şahsınıza ait evinizde ya da cep telefonunuzda kullandığınız internet üzerinden giriş yapmaya özen gösterin. İnternet kafeler ve belediye parklarında bulunan ortak internet kullanım ağları üzerinden mobil internet bankacılığına giriş yapmak güvenliğiniz için riskli bir durumdur.

Telefon kaybolduğunda içeriğini silen uygulama kurun

Android ve İphone işletim sistemine sahip telefonlarınıza kurabileceğiniz farklı özellikteki uygulamalar, telefonunuz kaybolduğunda uzaktan telefonun içeriğini silmenize yardımcı olmaktadır. Bu uygulamaları daha öncesinden cep telefonunuza kurarak mobil cihazınızın kaybolması halinde uzaktan cep telefonu içeriğinizi silerek, mobil bankacılığı güvenli hale getirme yolları arasında önemli bir adamı gerçekleştirmiş olursunuz.

Bankanın Resmi Uygulamasını Kullanın

Bankanın resmi mobil uygulamasını kullanmak da, mobil bankacılık güvenliğini artırmanın yolları arasındadır. Üçüncü taraf uygulamalar birçok güvenlik açığı içerebileceği gibi, kötü amaçlı yazılımlar içerme olasılığı da bulunmaktadır. Bu nedenle bankaların kendi resmi uygulamalarında daha fazla güvenlik önlemi alacakları mantığıyla, bankaların sunmuş olduğu resmi mobil cihaz uygulamalarını indirmek çok daha güvenli bir yöntemdir.

Uygulama Güncelliği

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bankaların resmi mobil uygulamalarını kullanmanın yanı sıra, kullandığınız uygulamaları güncelliğini kontrol etmek ve güncel kalmalarını sağlamak, bu konuda yapabileceğiniz önemli şeylerden birisidir. Bankalar zaman içerisinde uygulamaların üzerinde buldukları açıklamaları kapatmak için, uygulamaları güncellemektedir. Güncelleme uyarılarını dikkate alarak hiç vakit kaybetmeden mobil bankacılık uygulaması güncellemesi yaparak, güvenlik anlamında önemli bir tedbiri daha almış olursunuz.

Bilgilerinizi Kimseyle Paylaşmayın

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmek için yapacağınız basit şeylerden birisi de, doğal olarak mobil bankacılık bilgilerini kimseyle paylaşmamaktır.

Siber Korsanların Banka Bilgilerini Çalmak İçin Kullandığı Yöntemler

Casus yazılımlar

Siber korsanların banka hesaplarını ele geçirmek için kullanmış olduğu yöntemlerden en tehlikelisi, casus yazılımlar olarak bilinen kötü amaçlı yazılımlardır. Bu yazılımları herhangi bir dosya eşliğinde bilerek ya da bilmeyerek telefonunuza indirdiğinizde, bu yazılımlar cep telefonu üzerinde yaptığınız her şeyi kayıt altına alabilmektedir. Bu sayede internet korsanları, banka hesabı bulunan kişilerin hesap bilgilerini daha rahat bir şekilde ele geçirmektedir. Bu nedenle indireceğiniz dosya ve uygulamaların güvenli olduğundan emin olmak da, internet bankacılığı güvenliği arttırma yolları arasında yer almaktadır.

Bankaların sahte internet adresleri

Hesap bilgilerini ele geçirmek isteyen korsanlar bankaların sahte internet adreslerini yayınlayarak, insanların bu adreslere giriş yapmasını sağlamaktadır. Bu giriş esnasında girilen tüm bilgileri ile geçirmektedirler.

Özellikle bankaların internet adreslerinin yanına harf ekleyerek ya da harf çıkararak aldıkları adresleri tıpkı bankanın internet sayfası gibi tasarlayarak, insanların yanılgıya düşmesini sağlamaktadırlar. Bu siteleri çeşitli etkili cümlelerle sosyal medya üzerinden reklam vererek ilgili bankada hesabı bulunan kişilerin o reklama tıklayarak sahte internet sitesine girmelerini sağlamakta ve bu şekilde bilgileri ele geçirmektedirler.

Kimlik Avı Dolandırıcılığına Dikkat Edin

Sizlere kısa mesaj, e-posta vb. Yollarla ulaşarak banka linke tıklayıp banka hesabınıza giriş yapmanız halinde bankanın çeşitli hediyeler vereceği yönünde gelen mesajlara, itibar etmeyin. Özellikle sosyal medyada gördüğünüz reklamların, gerçekten banka tarafından yapılan reklamlar olup olmadığı konusunda emin olun.

Mobil bankacılığı güvenli hale getirmenin yolları hakkında bilgiler verdik. Sizde konu hakkında bildiklerinizi ya da sormak istediklerinizi bizimle paylaşmak için, içeriğin altında bulunan yorum kısmından yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
776 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir