Misvak Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerelerde Satılır?


89
884 Paylaşım, 89 points

Ağız sağlığı konusunda kullanılabilecek en doğru gereçlerden birisi Misvak’ tır. Misvak, eski asırlardan günümüze kadar gelen ve İslam dini için de oldukça öneli olan bir fırçadır. Peygamber Efendimizin sünnetlerinden birisi de misvak kullanmaktır. Bu yazımızda Misvak nedir, faydaları neledir, Misvak nasıl kullanılır, Misvak nerelerde satılır gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

MİSVAK NEDİR?

Misvak, diş temizliği için kullanılan bir fırçadır. Dinen Misvak kullanmak sünnet olarak bilinmektedir. Özellikle diş temizliği için kullanılmaktadır. Misvak, lifli bir yapıya sahiptir. Doğu Afrika’dan Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen küçük bir ağaçtan elde edilmektedir. Lifli yapısı sayesinde fırça olarak kullanılmaktadır. Misvak, hem diş sağlığı açısından hem de diş etlerinin korunması ve mide sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Misvak kılları, midede gaz oluşumunu engellemektedir.MİSVAK’ IN FAYDALARI NELERDİR?

Misvak, kullananlara birçok fayda sunmaktadır. Misvak’ ın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Dişleri temizler
 • Ağız kokusunu engeller
 • Diş etlerini kuvvetlendirir
 • Diş çürümelerini engeller
 • Dişleri beyazlatır
 • Antiseptik özelliğe sahiptir
 • Bakterileri ve mikropları öldürür
 • Diş ve dişeti ağrılarını hafifletir
 • Balgam oluşumunu engeller
 • Mide gazını giderir

MİSVAK FIRÇASINDA NELER BULUNUR?

Misvak kullanımı, diş fırçası kullanımından çok daha sağlıklı bir yöntemdir. Diş fırçaları, ağızda bulunan zararlı mikroplarla birlikte yararlı mikropları da yok etmektedir. Misvak ise sadece zararlı mikropların yok olmasını sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda Misvak fırçasında mikropları yok ettiği bilinen sinnigrin ve penisilin maddelerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte diş macunlarında bulunan önemli maddelerden soydum bikarbonatın da misvak ta bulunduğu kanıtlanmıştır. Bu maddeler sayesinde diş üzerinde biriken tortu ve artıklar kolaylıkla eritilmekte ve dişin çürümesi engellenmektedir. Misvak, tüm bu işlemleri doğal şekilde gerçekleştirmektedir.

 

MİSVAK KULLANIMI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Misvak kullanımı ağız ve diş sağlığı için olduğu kadar dinen de çok faydalıdır. Birçok hadiste misvak kullanımının önemi belirtilmiş ve tavsiyelerde bulunulmuştur. Dinen misvak kullanımının ölürken şehadet getirmeyi hatırlattığı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra sıratı geçmeyi kolaylaştırdığı ve yaşlanmayı geciktirdiği de söylenmektedir. Peygamber Efendimizin her zaman yanında misvak taşıdığı bilinmektedir.

İYİ MİSVAK NASIL SEÇİLİR?

Misvak alırken dikkatli olmak gerekmektedir. İyi bir misvak seçimi, doğru kullanım için ilk adım olarak görülmektedir. İyi misvakın özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Taze olmalıdır. Çünkü taze misvak ucundaki su şifalıdır.
 • Rahat kullanılması açısından düz olması gerekmektedir. Eğri ya da yamuk misvaklar zor kullanılmaktadır.
 • Küflü olmamalıdır.
 • Kullanımının doğru bilinmesi gerekmektedir.

MİSVAK NASIL KULLANILIR?

Misvak aldıktan sonra doğru şekilde kullanmak çok önelidir. Misvak’ ı en faydalı şekilde kullanmak için öncelikle üzerinde bulunan kabuğun 1 cm kadar geriye doğru açılması gerekmektedir. Açılan uç dişlerle ezilerek tel tel olması sağlanmalıdır. Misvak’ ın kendisine özel bir tadı bulunmaktadır. Misvak kullanan kişi, bu tadı almamaya başladığı anda misvakı biraz daha açarak aşağısını kullanmaya başlamalıdır.

Misvak kullanmanın en doğru şekli, alt ve üst dişlere üçer kez sürmektir. Misvak ile dişlerin içi, dışı, alt ve üst kısımları ovulmalıdır. Misvak’ ı sağ elle kullanmak gerekmektedir. Sağ elin küçük parmağı ve baş parmağı altta, diğer parmaklar üstte olacak şekilde tutulmalıdır. Misvak kullanımı sırasında ağızda biriken suyu yutak faydalıdır. Misvak kullanıldıktan sonra yıkanarak ağız kısmı aşağıya gelecek şekilde konulmalıdır.

Misvak’ ın ilk kullanıldığı zamanlarda diş etlerinde kanama olabilmektedir. Bu durum normaldir korkulmasına gerek yoktur. Misvak diş etleri için biraz set geleceği için kanama görülebilmektedir. Ancak zamanla kullanıma bağlı olarak diş etlerinde kuvvetlenme olacağı için kanama bir süre sonra kesilecektir.

MİSVAK NEREDEN ALINIR?

Misvak nereden alınır sorusuna cevap olarak aktarlar ya da hac malzemesi satan yerler gösterilebilmektedir. Misvak almak isteyen kişiler bu iki seçenekte kolaylıkla misvak bulacaklardır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

89
884 Paylaşım, 89 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
62
Şaşkın
Başarısız Başarısız
26
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
69
Helal Olsun!
lol lol
98
lol
Aşk Aşk
86
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir