Miraç Kandili Önemi Nedir, Niçin Kutlanır, Miraç Kandili Mucizeleri Nelerdir?


96
944 Paylaşım, 96 points

Müslümanların Peygamberi olan Hz. Muhammed’in göğe yükseldiği gece, Miraç Gecesidir. Üç aylardan birisi olan Recep ayı içerisinde kutlanır. Bu önemli geceyi bol bol ibadetle geçirmek gerekir. Bu yazımızda Miraç kandilinin önemi nedir, Miraç kandili neden kutlanır, Miraç kandili mucizeleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

İslam dininde önemli bazı günler vardır. Bu günlerde Müslümanlar bol bol ibadet ederek bu özel günün hakkını vermeye çalışırlar. İslam dini için önemli olan günlerden birisi de Miraç kandilidir.MİRAÇ KANDİLİNİN MUCİZELERİ NEDİR?

Miraç kandili, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in göğe yükseldiği gecedir. Recep ayının 27. Gecesine denk gelen bu önemli günde mucizevi bir yükseliş yaşanmıştır. Bu yükseliş sırasında Cebrail (AS) önderliğinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed semaya çıkmış ve ilahi kudrete ulaşmıştır. Hz. Muhammed, yükselişi sırasında bütün tabakalarda bulunan peygamberler ile görüşmüştür. By peygamberler arasında Hz. Adem, Hz. Musa ve Hz. Yusuf peygamberler de vardır.

Müslümanlar, Miraç gecesinde Hz. Muhammed’ in Haram’dan Mescid – i Aksa’ya giderek Allah ile görüştüğüne inanır. Bu olay Kur’an – ı Kerim’de bazı ayetlerle de anlatılır. Müslümanların 5 vakit kıldıkları namaz, bu gecede gerçekleşmiştir. Miraç gecesinin ertesi günü Hz. Muhammed gördüklerinin hepsini Kabe yakınında bulunanlara anlatmış ve dinleyenler de bu mucizeye inanmamış kanıtlamasını istemiştir.

MİRAÇ KANDİLİ NEDİR?

Hz. Muhammed’in hayatı boyunca yaşadığı çok sayıda mucize bulunur. Hz. Muhammed, Allah’ın seçtiği en özel kişilerden birisidir. Bununla birlikte Allah, İslam dinini en güzel şekilde anlatacak kişi olarak da Peygamber efendimizi seçmiştir. Bu durum, Hz. Muhammed’in çok sayıda mucize yaşamasına neden olmuştur.

Miraç kandili, göğe yükselmek anlamına gelir. Recep ayının 27. Günüdür. Bu gece çok önemli bir mucize gerçekleşmiş ve Hz. Muhammed göğe yükselmiştir. Bu nedenle Recep ayının 27. Gününün denk geldiği gece Miraç kandili olarak kutlanır. Bu gecede Hz. Muhammed için mevlit okunur, Kur’an – ı Kerim okunur ve bolca ibadet edilir.

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN KUTLANIR?

Miraç gecesi Hz. Muhammed’in Allah katına yükseldiği gecedir. Bu nedenle Müslümanlar arasında oldukça önemli bir gece olarak görülür. Bu gecede çokça ibadet etmek ve namaz kılmak gerekir. Miraç kandili, aynı zamanda 5 vakit namazın emredildiği gecedir. Her yıl Recep Ayının 27. Gecesi hangi güne denk geliyor ise o günde Miraç kandili kutlanır. Diyanet, her sene Miraç kandili gününü açıklar.

MİRAÇ KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Müslümanlara gelmiş olan en önemli şartlardan birisi de Hz. Muhammed’e inanmaktır. Miraç kandili, Allah’a yükselmek ve arınmak anlamındadır. Bir ayette Miraç kandili ile ilgili şu sözler söylenmiştir;

“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

MİRAÇ KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLİR?

Miraç kandili çok önemli günlerden birisidir. Bu nedenle bu günü ibadetle geçirmek doğru olacaktır. Miraç kandili gününde bolca namaz kılmak, Kuran okumak, mevlit dinlemek, tesbih çekmek gerekir. Özellikle Ettehiyyatü’yü okumak Hz. Muhammed tarafından tavsiye edilmiştir.

Miraç kandili gecesi yapılması gereken ibadetler şunlardır;

  • Kur’an – ı Kerim okumak (Cevşen – ül Kebir mutlaka okunmalı)
  • Aile bireyleri ile günün önemi hakkında sohbet etmek
  • Allah rızası için namaz kılmak
  • Hayatın geçmiş günlerinin muhasebesini yapmak
  • Günahların bağışlanması için Allah’tan af dilemek
  • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e bolca salat ve selam getirmek
  • Hastayı, yaşlığı ziyaret etmek
  • Öksüz ve yetim sevindirmek
  • Eş, dost ve akrabaların kandilini kutlamak
  • Küs ve dargın olanların barışması

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
944 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir