Mide Ekşimesi Neden Olur, Mide Ekşimesine Neler İyi Gelir?


75
734 Paylaşım, 75 points

Mide ekşimesi halk arasında en yaygın sağlık sorunlarından birisidir. Özellikle yemek yedikten sonra sıklıkla görülür. Sık tekrarlanması durumunda sindirim sistemi rahatsızlığı belirtisi olabilir. Bu yazımızda Mide Ekşimesi Neden Olur, Mide Ekşimesine Neler İyi Gelir sorularına cevap vereceğiz.

MİDE EKŞİMESİ NEDİR?

Mide ekşimesi, midede ve yemek borusunda hissedilen bir sağlık sorunudur. Yemek yedikten sonra, akşam olduğunda, uzanıldığında ya da eğilme durumunda daha belirgin görülür. Mide ekşimesi, kişinin ağzında acı ya da asidik bir tat hissi bırakır.MİDE EKŞİMESİ NEDEN OLUR?

Mide ekşimesinin birçok farklı nedeni olabilir. Mide ekşimesinin nedenleri şu şekilde sıralanır;

 • Gastroözofafgeal reflü
 • Gastrit
 • Pylori enfeksiyonu
 • İlaç kullanımı
 • Bazı gıdalara karşı hassasiyet

GASTROÖZOFAGEAL REFLÜDEN KAYNAKLI MİDE EKŞİMESİ

Gastroözofageal reflüden kaynaklı mide ekşimesi, mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşur. Bu olay sonucunda midede ekşime, göğüs bölgesinde yanma, yutkunmada güçlük, kuru öksürük gibi belirtiler görülür. Özellikle çikolata, kafeinli içecekler, limon, baharatlı ve yağlı yiyecekler, sarımsak, soğan ve domates sıkça neden olur.

GASTRİT KAYNAKLI MİDE EKŞİMESİ

Gastrit kaynaklı mide ekşimesi, midenin iç yüzeyinde yer alan dokunun enflamasyonu yani iltihaplanması sonucunda oluşur. Gastrit sorununda aynı zamanda mide bulantısı ve yemek sonrası şişkinlik de hissedilir. Tedavi edilmemesi durumunda ülsere dönüşür. Ülser ise mide kanseri riskini artıracaktır.

H.PYLORİ ENFEKSİYONU KAYNAKLI MİDE YANMASI

H.pylori enfeksiyonu kaynaklı mide yanması, Helicobacter Pylori adı verilen bakterinin midenin asidil ortamına yerleşmesi sonucu görülür. Bu bakterinin yerleşmesi ile birlikte kişide mide ekşimesi, bulantı, iştah kaybı gibi durumlar gözlemlenir.

İLAÇ KULLANIMINDAN KAYNAKLI MİDE EKŞİMESİ

İlaç kullanımından kaynaklı mide ekşimesi, özellikle steroid olmayan ilaçlardan dolayı meydana gelir. bu ilaçların başında aspirin, ibuprofen ve naproksen gelmektedir.

BAZI GIDALARA HASSASİYET KAYNAKLI MİDE EKŞİMESİ

Bazı gıdalara hassasiyet kaynaklı mide ekşimesi, özellikle gluten içeren gıdalarda, süt ve ürünlerinde görülmektedir. Bu tür gıdaları tüketen kişilerde mide ekşimesi sorunu sıklıkla görülür.

MİDE EKŞİMESİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Mide ekşimesi bir hastalık değildir. Sadece bir belirti olarak kabul edilir. Bu nedenle tedavi öncesinde neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Mide ekşimesi şikayeti ile doktora gidildiği zaman öncelikle tıbbi geçmiş değerlendirilir. Bunun yanı sıra midenin ne durumda olduğunu görmek için endoskopi yapılabilir. Doktor gerekli gördüğü takdirde mide dokusundan parça alarak incelemeye de gönderebilir. Yapılan tetkikler sonucunda mide ekşimesinin nedeni belirlenir.

MİDE EKŞİMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Mide ekşimesi tedavisi, neden olduğu hastalığa göre farklılık gösterebilir. Mide ekşimesinin nedeni bakteriyel bir durum ise öncelikle antibiyotik tedavisi gerekir. Çok önemli bir bulguya rastlanmaması durumunda diyetle desteklenen bir ilaç tedavisi uygulanması gerekir.

MİDE EKŞİMESİ NASIL ENGELLENİR?

Mide ekşimesi sorununu en aza indirmek için sorun yaşayan kişilerin hayat tarzlarında bazı değişiklikler yapması gerekir. Mide ekşimesi nasıl engellenir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • Sigara ve alkol tüketimini sınırlandırmak gerekir. Her iki ürünün de mide için zararlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Az ama sık yemek yenmelidir. Yemekleri fazla yemek, mide duvarını gerecek ve bu durumda mide ekşimesi daha çok görülecektir. Az ancak sık yiyerek bu sorundan kurtulmak mümkündür.
 • Mideye zararlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Başta kafein olmak üzere mideyi rahatsız eden çikolata, soğan, sarımsak gibi gıdaların mümkün olduğunca tüketilmemesi gerekir.
 • Mideye zararlı ilaçlar içilmemelidir. Bazı ilaçlar mide duvarına zarar verebilir. Bu ilaçların içilmemesi, mide ekşimesi şikayetinin azalmasını sağlayacaktır.
 • Kıyafetleri dikkatli seçmek gerekir. Özellikle mide kısmından sıkı kıyafetler midedeki asidin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Mide ekşimesi sorunu yaşayan kişilerin mümkün olduğunca rahat kıyafetler giymesi gerekir.
 • Yüksek yastıkla yapmak gerekir. Mide ekşimesi sorunu olan kişiler yattığında daha fazla şikayette bulunur. Mide ekşimesini artırmamak için yastığı yüksek tutmak gerekir.
 • Yatmadan önce asla yemek yenmemelidir. Midenin besinleri sindirmesi için zamana ihtiyaç vardır. Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakmak gerekir.

MİDE EKŞİMESİNE NE İYİ GELİR?

Mide ekşimesi sorunundan kurtulmak için bazı doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • Karbonatlı su karışımı: karbonat, mide asidini yok ederek ekşime sorununu ortadan kaldırır. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı karbonat eklenip karıştırıldıktan sonra tüketilebilir.
 • Zencefil: zencefil mide ekşimesi sorununda yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yemeklere ve çorbalara eklenerek tüketilebilir.
 • Meyan kökü: mide ekşimesi tedavisinde kullanılan meyan kökü, yemek borusunun iç yüzeyindeki mukozayı artırarak mide asidinin zararlarından korumaktadır. Meyan kökünün aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Aksi halde tansiyon yüksekliği ve potasyum düşüklüğüne neden olabilir.
 • Elma sirkesi: elma sirkesi mide ekşimesine iyi gelir. Elma sirkesini su ile seyrelterek kullanmak gerekmektedir.
 • Sakız: yemeklerden yarım saat sonra sakız çiğnemek, mide ekşimesine iyi gelir. sakız, mide asidinin seyrelmesine yardımcı olacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir