MHRS Hastane Randevu Alma Ekranı Alo 182 Randevu


61
618 Paylaşım, 61 points

Ülkemizde hastane randevusu almanın artık en kolay yolu, MHRS sistemini kullanmak. Telefon ya da internet üzerinden randevu almak için kullanılan bu sistem, artık randevu alma karmaşasını tamamen ortadan kaldırmış durumda. Bu yazımızda MHRS sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri sizinle paylaşacağız.

MHRS Nedir?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ve bakanlığa bağlı sağlık kurumlarından randevu almak için kullanılan sistemdir. Bu sistem, Sağlıkta Dönüşüm Projesi olarak geliştirilmiştir. Avrupa Birliği’nin kabul ettiği 20 temel kamu hizmeti arasında yer almaktadır.MHRS Sistemi Nasıl Kullanılır?

Bu sistem dağınık halde olan kamu hastanelerini bir arada hastalara sunmaktadır. Tek merkezden yönetilen tek sistem olma özelliğine sahiptir. Sistem içerisinde Türkiye genelinde bulunan tüm kamu hastanelerini görmek ve randevu almak mümkündür.

MHRS Sisteminin Amacı Nedir?

MHRS sisteminin kuruluş amacı şu şekilde sıralanabilir;

 • Sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak
 • Vatandaşların hastane hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak
 • Hastanelerde daha iyi iş gücü planlaması ile hastaların memnuniyetini artırmak
 • Sistem üzerinden verileri izleme ve değerlendirme yaparak sağlık istatistiklerine katkıda bulunmak
 • Sağlık kurumlarının kalitesini artırmak
 • Hastaların hastanede bekleme sürelerini azaltmak

MHRS Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

MHRS Hastane randevu sistemi üç farklı şekilde kullanılmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Telefon ile randevu alma
 • İnternet üzerinden randevu alma
 • Uygulama indirerek randevu alma

Telefon İle Randevu Alma

MHRS sistemine ait telefon numarası Alo 182 olarak bilinmektedir. Bu numarayı arayarak operatörler ile görüşmek ve T.C. kimlik numarası vererek randevu almak mümkündür. Operatörler, telefon üzerinden hastaya hastane, poliklinik ya da hekim tercihi gibi sorular yönetecektir. Seçimin yapılmasının ardından uygun tarih ve randevu saati belirlenir. Tüm bilgilerin girilmesinin ardından operatör tarafından hasta kaydı oluşturulacaktır.

İnternet Üzerinden Randevu Alma

İnternet üzerinden de MHRS randevusu alınabilmektedir. İnternet üzerinden hastane randevusu almak için bu yollar izlenmelidir;

 • Öncelikle https://www.mhrs.gov.tr adresine giriş yapmak gerekir.
 • Sayfaya girildiği zaman sağ tarafta ‘Randevu Al’ butonu yer almaktadır.
 • Bu butona basıldığı zaman açılacak yeni sayfada hastanın T.C. kimlik numarasını ve MHRS sistem şifresini girmesi gerekir.
 • Sisteme kayıtlı olmayan hastaların öncelikle ‘Üye Ol’ yazan kısma basarak üyelik işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 • Üye olmak için gerekli bilgileri doldurmak ve bir şifre belirlemek yeterli olacaktır.
 • Üye olma işleminin ardından bir kez daha üye giriş sayfasından T.C. kimlik numarası ve şifre yazılarak sisteme giriş yapılabilir.
 • Çıkan yeni sayfada il, ilçe, hastane, bölüm, randevu tarihi, doktor seçimi gibi birçok alan bulunmaktadır.
 • Hasta randevu almak istediği yeri seçeneklerden bularak randevu işlemini tamamlayabilir.

Uygulama İndirerek Randevu Alma

Akıllı telefonlar üzerinden de uygulama indirerek randevu almak mümkündür. Bunun için uygulama mağazalarından MHRS uygulamasını indirmek gerekir. Uygulamayı indirdikten sonra üye olanlar T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapabilmektedir. Bu uygulama üzerinden de aynı internet sitesinden olduğu gibi adımları takip ederek istenilen hastane ve bölümden randevu almak mümkün olacaktır.

MHRS Alo 182 Randevu Hattı Ücretli midir?

MHRS sisteminden randevu alabilmek için kullanılan telefon sistemi olan Alo 183, acil aramalar kapsamında yer almadığı için ücretli bir uygulamadır. Hangi telefondan aranırsa aransın, sabit bir telefon hattını arıyormuş şekilde ücretlendirilmektedir. Sabit hatlı telefonları aramanın dakikası en fazla 43.89 kuruş olarak belirlenmiştir. Alo 182 üzerinden alınacak olan randevu işleminin süresine göre ücretlendirme yapılacaktır.

Bununla birlikte randevu almanın diğer yolları olan internet sitesi ve mobil uygulama ise tamamen ücretsizdir. Bu yolla randevu alacak olan hastaların herhangi bir ödeme yapması gerekmemektedir.

MHRS Randevuları Nasıl Görüntülenir?

MHRS sistemi üzerinden randevu alan hastalar, bu randevuyu görüntülemek için öncelikle internet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden sisteme giriş yapmak zorundadır. Sisteme girişin ardından ‘Randevu Geçmişi’ bölümünden alınmış tüm eski randevuları görüntülemek mümkündür.

MHRS Randevusu Nasıl İptal Edilir?

MHRS sistemi üzerinden alınmış olan randevuyu, randevu saatine 15 – 20 dakika kalaya kadar iptal etmek mümkündür. Bunun için öncelikle hastanın MHRS sistemine giriş yapması ve randevu geçmişi bölümünü açması gerekir. Randevu geçmişi üzerinde kişinin son randevusuyla birlikte geçmişte aldığı tüm randevular görüntülenecektir.

Hasta en üstte bulunan son randevusunun yanında yer alan ‘İptal Et’ butonuna basarak randevusunu iptal etme şansına sahip olacaktır. Randevu iptali, Alo 182 üzerinden de gerçekleştirilebilir.

MHRS Giriş Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

MHRS sistemine giriş için mutlaka T.C. kimlik numarası ve şifreyi yazmak gerekmektedir. Şifrenin unutulduğu durumlarda ise üç farklı şekilde şifre almak mümkündür. Bu yollar;

 • E – posta ile şifre alma
 • SMS ile şifre alma
 • E – devlet üzerinden şifre alma

1-) E – Posta ile Şifre Alma

E – posta ile şifre alabilmek için öncelikle hastanın T.C. kimlik numarasını ve sisteme kayıtlı e – posta adresini girmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından hastanın e – posta adresine yeni şifre gönderilecektir. Bu şifre ilk girişte kullanılır ve ardından sistem içerisinden değiştirilebilir.

2-) SMS ile Şifre Alma

Hastalara SMS ile de şifre gönderilmektedir. Bunun için hastanın T.C. kimlik numarasını ve sisteme kayıtlı cep telefonu numarasını girmesi gerekmektedir. Giriş işleminin ardından hastaya ait telefona SMS ile yeni şifre gönderilecektir. Hasta sisteme giriş yaptıktan sonra şifreyi değiştirebilir.

3-) E – Devlet Üzerinden Şifre Alma

Hastalar, e – Devlet sistemi üzerinden de geçici parola ile giriş yapabilmektedir. Bunun için hastaların e – devlet üzerinden bir Pin oluşturması gerekmektedir.

MHRS Üzerinden Başkası için Randevu Alabilir miyim?

MHRS sisteminde herkesin kendisine özel bir sayfası bulunmaktadır. Bu nedenle de her hasta kendisine ait T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilmektedir. MHRS üzerinden başkası için randevu almak isteyen kişilerin, hastaya ait T.C. kimlik numarası ve şifresini bilmesi gerekmektedir. Bu bilgilere sahip olunması halinde randevu almak mümkün olacaktır. Kişi, her randevu aldığı hasta için kendisine ait olan bilgileri girmek zorundadır.

MHRS RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
618 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
75
Başarısız
Komik Komik
62
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
110
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir