Mevlid Nedir, Neden Kutlanır, Ne Zamandan Beridir Kutlanır?


75
734 Paylaşım, 75 points

Mevlid, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğduğu gündür. Bu çok özel gün Mevlid Kandili olarak kutlanır. İslam dini için oldukça önemli olan bu günde sürekli ibadet etmek ve Hz. Muhammed(SAV)’ i anmak gerekir. Bu yazımızda Mevlid nedir, Mevlid Kandili neden kutlanır, Mevlid Kandili ne zamandan beridir kutlanır gibi sorulara cevap vereceğiz.

MEVLİD NEDİR?

Mevlid, sözlük anlamı olarak doğum yeri, doğum zamanı olarak bilinir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğduğu gün İslam dünyası için çok önemli bir gün olduğu için bu gün Mevlid Kandili olarak kutlanır. Bu özel gecede tüm Müslümanlar Hz. Muhammed’ i bolca anar ve ibadet ederler.Hz. Muhammed (SAV), Kameri aylara göre 12 Rebiülevvel’de doğmuştur. Bu tarih günümüz takvimine göre 20 Nisan 571 olarak gösterilir.

MEVLİD KANDİLİ NEDEN KUTLANIR?

Mevlid kandili, Hz. Muhammed’in doğum gününün kutlanmasıdır. Bu özel günde bolca ibadet etmek, Hz. Muhammed’i anmak ve ona Selat – u Selam okumak gerekir. Mevlid Kandilinin kutlanmasındaki temel amaç, Hz. Muhammed’i anmak değil onu anlamaktır. Bu nedenle özellikle Peygamber efendimizin hayatı okunmalı, yaptıkları ve söyledikleri dikkatlice düşünülmelidir.

MEVLİD KANDİLİNDE YAPILAN İBADETLER NELERDİR?

Mevlid kandilinde bolca ibadet yapmak gerekir. Hz. Muhammed’in doğum günü olan bu gün, tüm Müslümanlar tarafından sevinç ve coşku ile kutlanır. Mevlid kandilinde yapılacak ibadetler şu şekildedir;

TÖVBE ETMEK

Bu mübarek gece, Müslümanların kusur ve günahlarının bağışlandığı gecedir. Bu nedenle Müslümanlar Mevlid kandilinde bolca tövbe ve istiğfarda bulunmalıdır. Bu özel gece, yapılan hataların sorgulanması, işlenen günahların affı için yalvarılması ve Hz. Muhammed’in yaşamının örnek alınması için en doğru günlerden birisidir.

SELAT – U SELAM OKUMA

Hz. Muhammed’in doğum günü olması nedeniyle onun ruhuna bolca tespih çekmek ve Selat – u Selam okumak (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) gerekir. Bu teşbihin canı gönülden yapılması gerekir.

KUR – AN’ I KERİM OKUMAK VE DİNLEMEK

Mevlid kandilinde yapılabilecek en güzel ibadetlerden birisi, Kur – an’ ı Kerim okumaktır. Kuran, Allah’ın insanlara son mesajıdır. Bu mesaj, Hz. Muhammed tarafından iletilmiştir. İslam dinini anlamak, Hz. Muhammed’in yaptıklarını öğrenmek ve Allah’ın emirlerini bilmek için mutlaka Kuran okunmalıdır.

HZ. MUHAMMED’İN HAYATINI OKUMAK

Hz. Muhammed’in doğum gününde yapılacak en doğru şey, elbette ki onun hayatını okumak ve anlamaktır. Hz. Muhammed’in hayatı boyunca yaptıkları, sakındıkları, tavsiye ettiklerini okumak ve öğrenmek, doğru insan olma yolunda sağlam bir adım atmak anlamına gelecektir.

BOLCA DUA ETMEK

Kandiller, Müslümanların bolca dua ettikleri gecelerdir. Bu tür özel gecelerde edilen dualar geri çevrilmez. Kulların ellerini semaya açarak yalvarması, Allah tarafından geri çevrilmez. Özellikle Hz. Muhammed’in güneş gibi doğduğu Mevlid kandili gecesi mutlaka bolca dua etmek gerekir.

NAMAZ KILMAK

Mevlid kandili gecesi özellikle cemaat ile namaz kılmak oldukça önemlidir. Bu özel gecede bolca kaza namazı kılmak, namaz borcu ödemek, tespih namazı kılmak oldukça önemlidir.

KABİR ZİYARETİNDE BULUNMAK

Mevlid kandilinde kabir ziyaretinde bulunmak da çok önemlidir. Bu özel gecede ölmüşleri ziyaret etmek, onlara dua etmek ve ruhlarına Kuran okumak gerekir.

MEVLİD KANDİLİNDE ÇEKİLMESİ GEREKEN TESPİHLER NEDİR?

Mevlid kandilinde özellikle çekilmesi gereken bazı tespihler vardır. Mevlid kandilinde çekilmesi gereken tespihler şu şekilde sıralanır;

 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne minel-hasirin.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: Rabbi enni messeniyed-durru ve ente erhamür-rahimin.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zalimin.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: La havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife

MEVLİD KANDİLİNDE NASIL DUA ETMEK GEREKİR?

Mevlid kandilinde Hz. Muhammed’i anarak ve onun yüzü suyu hürmetine Allah’tan isteyerek dua etmek gerekir. Mevlid kandilinde edilmesi gereken dua şu şekildedir;

Euzu Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed (Allah’ım peygamberimiz Hz. Muhammed’e ve aline evladu iyaline salatu selam ve esenlikler eyle ) Ey talihsizlerin sığınağı, Ey âcizlerin güç kaynağı, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmışların yol göstereni! Ey çaresizler çaresi! Ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı! İçinde bulunduğumuz bu Mevlid Kandili Gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi!

Ya Rabbi

Ey her şeye gücü yeten Allah’ım. Efendimizi düşünmekle hayatın hiç kimseye nasip olmayan tadını ve varlığın bitmeyen zevkli maceralarını duyarız. Duyarız imanın yenilmez gücünü, Duyarız Müslümanlığın kahramanlık olduğunu, duyarız doğruluğun paha biçilmez kıymetler ihtiva ettiğini, duyarız iffet ve ismetin, meleklerinkine denk insan tabiatının bir buudu haline geldiğini. Ne olur bu ve benzeri nice güzellikleri daha derince ve engince bütün insanların ruhlarına duyur Ya Rabbi!

Allah’ım

Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir