Meskun Mahalde Ateş Etmenin (Silah Sıkma) Cezası Nedir?


72
704 Paylaşım, 72 points

İnsanların yaşadığı araziler meskun adı ile bilinir. Meskun olarak adlandırılan alanlar, halka açık yerler olduğu için çok dikkatli davranmak gerekir. Türk Ceza Kanunlarına göre meskun mahalle de etrafa rahatsızlık verecek davranışlarda bulunmak kesinlikle yasaktır. Bu davranışların başında meskun mahalde ateş etme (silah sıkma) gelir. Bu yazımızda meskun mahalde ateş etmenin cezası nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Son yıllarda özellikle haberlerde sıkça duyduğumuz olaylardan birisi meskun mahalde silahla ateş etmektir. İnsanların yaşadığı kalabalık alanlarda bu tür eylemlerin yapılması oldukça yanlış olmakla birlikte yasalara göre suçtur. Kimsenin insanları yaşadığı yerde bu şekilde rahatsız etmeye hakkı yoktur.MESKUN MAHALDE ATEŞ ETMENİN CEZASI VAR MIDIR?

İnsanların can güvenliğini tehlikeye atacak en kötü hareketlerden birisi olan meskun mahalde ateş etme (silah sıkma) elbette ki yasaktır. Türk Ceza Kanunu, insanların yaşadığı mahallelerde bu tür olayların gerçekleştirilmesine asla izin vermeyecek kesin cezalar sunmaktadır. Meskun mahalde silah sıkan bir kişi, farklı şekillerde cezalandırılır.

İnsanlar askere gönderme, düğün, kına gecesi, kıs isteme gibi olayların ardından kutlama yapma adı altında meskun mahallerde sıkça silahla ateş etmektedir. Bu hareketin sonucunda çoğu kez ölümlü ya da yaralanmalı olaylar yaşanmıştır. Kişilerin kalabalık insan gruplarının bulunduğu yerde ateş etmesi kesinlikle yasaktır.

MESKUN MAHALDE ATEŞ ETMENİN CEZASI NEDİR?

Meskun mahalde ateş etmenin cezası, Türk Ceza kanunu Kabahatler Yasası ile belirlenmiştir. Buna göre meskun mahalde silah ile ateş eden bir kişi, idari para cezası alacaktır. Aldığı bu cezayı ödemeyen ya da ödemeyi reddeden kişiler için hapis cezası gerekir. Yaşanan olayın boyutlarına göre cezanın daha da yükselmesi söz konusu olacaktır.

Meskun mahalde silahla ateş etme suçu hafif ise genel olarak idari para cezası yeterli olacaktır. Bu olay karşısında kesilecek para cezası 800 TL’dir. Silahla ateş eden kişiye idari para cezası kesilmesinin yanı sıra silah ruhsatı da alınır. Yaşanan silahla ateş etme olayının boyutlarının büyük olması, cezanın daha da artmasına neden olacaktır. Kişinin yaptığı bu eylemin boyutları büyük ise hapis cezası alması dahi mümkündür.

Meskun mahalde silahla ateş eden kişi bir polis ise herhangi bir gerekçe olmadan meslekten ihraç edilebilir. Bunun yanı sıra 24 ay kıdem tazminatı cezası da verilebileceği gibi alt rütbe cezası da eklenir. Bu ceza, ateş etme durumunun şiddetine göre belirlenecektir.

MESKUN MAHALDE SİLAHLA ATEŞ EDENLER NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Bir kişinin yaşadığı mahallede silahla ateş edilmesi oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. İnsanlar hem korku ve tedirginlik duyar hem de bu duruma neden olan kişinin ceza almasını ister. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey, Alo 155 polis ihbar hattını aramaktır.

Eğer ateş edilen bölge jandarmaya bağlı ise Alo 156 Jandarma hattı üzerinden hemen ihbarda bulunmak gerekir. Silah atma anında kişinin fotoğrafının ya da videosunun çekilmiş olması, elde büyük bir delilin olmasını sağlayacaktır. Silahla ateş eden kişi meskun mahali terk etse bile bu şekilde kolaylıkla yakalanabilir ve hak ettiği ceza verilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir