Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


86
844 Paylaşım, 86 points

Çiftçilik ve hayvancılığa yönelik proje kapsamında verilen memlekete göç yardımı, tarım ve hayvancılığa elverişli bir ülke olmamız nedeniyle devletin desteklediği projeler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda memlekete göç yardımı nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir? Sorularına cevap bulacaksınız.

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır?

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılığını azaltmak için devletin KOSGEB aracılığıyla yürüttüğü memlekete göç yardımı projesi, aynı zamanda göçü engellemek için yapılan çalışmalardan birisidir. Bu kapsamda şartları sağlayan bireylere KOSGEB tarafından yardım yapılmakta ve köylerine döndüklerinde iş kurmalarına olanak tanımaktadır. Özellikle nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerin belediyesinde, tersine göç büroları yer almakta olup, bu bürolara başvuran kişilere devlet hibe olarak memlekete göç yardımı yapmaktadır. Bu yardımlar eşyalarını taşımak için nakliye ücreti konusunda, sıkıntı yaşayan insanlara da verilmektedir. • Yapılacak İşe Karar Verilmesi

Memlekete göç projesi kapsamında memleketine dönecek olan kişilerin, öncelikli olarak yapacakları işe karar vermeleri ve bu karar neticesinde hibe başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Tarım ve hayvancılıkta modern üretimin yapılabilmesini sağlamak amacıyla ilgili bakanlıklar ve farklı finansal kuruluşlar, memleketine dönmek isteyen insanlara çeşitli finansal destekler sunmaktadır. Kişinin köyüne dönerek meyve sebze üretimi, mantar yetiştiriciliği, seracılık, fidancılık gibi farklı işleri yapmasının yanı sıra, hayvancılık gibi köyde yapılabilecek işleri yapacak kişilere 30 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir. Verilecek olan bu hibe kredisi bazı durumlarda geri ödeme şartını bulundururken, bazı durumlarda ise geri ödeme şartı aranmamaktadır.

 • Memlekete Göç Yardımı İçin Gerekli Şartlar

Bireylerin memlekete göç yardımı alabilmesi için, aranan şartlar şunlardır.

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Farklı bir gelir getirici işte çalışmıyor bulunmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • 41 yaşına geçmemiş olmak
 • Okur-yazar olmak
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim gibi öğrenim durumları dışında, öğrenci olmamak
 • Vergi mükellefi olmamak

Gibi şartlar, memlekete göç yardımı alabilmek için belirlenmiş olan kriterlerdir. Bu şartların yanı sıra aynı zamanda, iş projesi sunulması da gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra sağlam bir iş projesi sunamayan kişiler, genellikle bu hibeden yararlanamamaktadır. Bu nedenle KOSGEB başvurularında tecrübeli olan danışmanlık şirketlerinden yardım almak, daha yararlı olacaktır.

 • İş Planı

Devletin sunduğu bu yardımdan yararlanmak için sunacağınız iş planında, tüm detaylar dikkatli bir şekilde belirlenmelidir. Yani bir nevi ilgili kurumları ikna edebilecek bir proje sunmanız, hibe yardımı alabilmeniz için oldukça önemlidir. KOSGEB kurumunun size yazılı ya da sözlü olarak sorabileceği soruları ikna edici şekilde cevaplamanız, bu hibeden yararlanabilmeniz için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

İş planı için sunmuş olduğumuz işin, memleketinizin koşullarına oldukça uygun olduğunu ve hangi şartlarda yapacağınızı açık bir şekilde belirtmeniz gerekir. Eğer tarım işleri ile uğraşacaksınız, sulama ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınıza kadar tüm ayrıntıları ikna edici bir şekilde sunmanız faydalı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
844 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir