McDonalds Bayilik Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


78
764 Paylaşım, 78 points

Fast Food dendiği zaman akla ilk gelen restoran zincirlerinden birisi McDonalds ’tır. Hamburger restoranı olan McDonalds, uzun yıllardır sektörün en ünlü zincirleri arasında yer alır. Hemen her yaştan müşteri potansiyeline sahip olan bu markanın bayilik almak isteyeni de oldukça fazladır. Bu yazımızda McDonalds bayilik nasıl alınır, McDonalds bayilik başvuru şartları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

MCDONALDS NEDİR?

McDonalds, dünyanın en büyük fast food zincirlerinden birisidir. 100’den fazla ülkede hizmet veren marka, günlük olarak 58 milyondan fazla kişinin yemek ihtiyacını karşılamaktadır. Oldukça yüksek müşteri potansiyeline sahip olan McDonalds, %85 oranda franchise bayilik ile işletilmektedir.MCDONALDS BAYİLİĞİ NASIL ALINIR?

McDonalds bayiliği almak isteyen bir kişi, başarma tutkusunun yanı sıra, finansal ve insani yönetim konusunda geniş tecrübeye sahip olmak zorundadır. Tüm gücünü restoran yönetimi için harcayacak olan kişilere öncelik veren marka, gerekli sermayeye sahip olan herkese kapılarını açar.

McDonalds bayiliği almak için belirli bir miktarda sermayeye sahip olmak zorunludur. Sermaye sahibi olan kişiler bayilik aldıktan sonra aylık net satışlar üzerinden reklam katkı payı, yüzde geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödemek zorundadır.

MCDONALDS BAYİLİK ÜCRETİ NE KADARDIR?

McDonalds bayiliği almak isteyen kişilerin elinde sermaye bulunması gerekir. McDonalds bayilik ücreti 250 bin – 400 bin + KDV olarak belirlenmiştir. Bu ücretin 30 bin dolar + KDV’ lik kısmı başlangıç ücreti olarak tahsil edilir.

MCDONALDS BAYİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

McDonalds bayilik başvurusu franchise sistemi üzerinden yapılır. Bayilik almak isteyen kişi öncelikle Online ya da yazılı olarak başvuru formunu doldurmak zorundadır. McDonalds resmi internet sitesi üzerinden form doldurulabileceği gibi bu işlem için McDonalds resmi ofisi de tercih edilebilir.

Başvuru sonucunda bayilik için uygun görülen kişiler ile mülakat gerçekleştirilir. İstanbul McDonalds tarafından gerçekleştirilen mülakat sonucunda 5 günlük “iş başında değerlendirme” programı uygulanır. Bu aşamayı da başarıyla geçen bayi adayları son olarak en üst yönetimle bir mülakat gerçekleştirecektir.

MCDONALDS BAYİLERİNİ NASIL SEÇER?

McDonalds bayilerini seçmek için öncelikle genel bir inceleme yapar. Bu inceleme sırasında bayilik için başvuruda bulunan kişilerin nerelerde restoran açacağına bakılır. Uygun olanların bayilik işlemleri başlatılır. Bayilik verilecek olan kişilere inşaat işleri, dekorasyon, ekipman tespiti gibi işlemlerde yardım edilir.

McDonalds bayileri işletme tarafından ilk günden itibaren yoğun ve kaliteli bir şekilde eğitimden geçirilir. Bu eğitimin sürekliliğini sağlamak için malzeme alımı, kalite kontrol hizmetleri, ürün araştırma ve geliştirme gibi konularda da danışmanlık verilir.

MCDONALDS BAYİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

McDonalds bayiliği için bazı şartlara uygun olmak gerekir. McDonalds bayilik şartları şu şekildedir;

 • McDonalds işletmeciliği, sadece şahsın kendisine verilir. Ortaklık durumunda bayilik verilmesi mümkün değildir.
 • Şirketlere bayilik hakkı verilmez.
 • Bayilik alan kişi tüm zamanını ve gücünü işletmenin idaresine ayırmak zorundadır. Restoranı başkasının sorumluluğuna bırakamaz.
 • McDonalds bayiliği yalnızca restoran işletmeciliği için lisans verir.
 • McDonalds bayiliği 10 yıllık sözleşme yapar. Sözleşme boyunca katkı payı, isim hakkı ve geliştirme payı ödemesi yapar.
 • Bayilik alacak kişide girişimci bir ruh ve başarma tutkusu aranır.
 • Bayilik için insan yönetimi ve finansal yönetim konusunda tecrübe aranır.
 • Bayilik talep eden kişi askerliğini tamamlamak zorundadır.
 • Bayilik isteyenler 6 – 8 ay eğitim programından geçmelidir.
 • Bayilik almak için yeterli büyüklükte ve uygun lokasyonda bir dükkan bulunmalıdır.
 • Bayilik için tercih edilen dükkanın konsepti bayi tarafından belirlenebilir. Dükkanın konumuna göre firma tarafından en doğru konsept seçenekleri sunulacaktır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir