Maymun Çiçeği Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir?


86
844 Paylaşım, 86 points

Son dönemde sıkça adını duymaya başladığımız virüslerden birisi olan Maymun Çiçeği Virüsü, ülkemizde görülmemiş olmasına rağmen korkuya neden oluyor. Dünya genelinde birçok ülkede görülen bu virüs hakkında ne yazık ki herkes bilgi sahibi değil. Bu yazımızda Maymun Çiçeği Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Covid 19 salgını sonrasında tüm dünyada panik yaratmaya başlayan Maymun Çiçeği Virüsü, Afrika kıtasından başlayarak batı ve orta bölümlere doğru hızla yayılmaya başladı. Hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan bu virüs, yeni bir pandemi oluşturma endişesine neden olmaya devam ediyor.MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun Çiçeği Virüsü, Poxviridae adlı virüs ailesinde yer alan Orthopoxvirus cinsinden bir virüse bağlı ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kemirgenlerde ve yabani hayvanlarda görülen bu hastalık, virüslü hayvanla enfekte olan insanlara da bulaşmaktadır. 1958 yılında maymun kolonilerinde ilk kez rastlanılan bu hastalığa bu nedenle Maymun Çiçeği Virüsü denilmektedir.

Özellikle Afrika kıtasında tropikal bölgelerde sıklıkla görülen Maymun Çiçeği Virüsü, bu bölgeden ihraç edilmiş virüslü hayvanlar üzerinden insanlara bulaşmaktadır. Son dönemde birçok ülkede görülmeye başlaması dolayısı ile paniğe neden olmaktadır.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Maymun Çiçeği Virüsü birçok belirti ile kendisini göstermektedir. Hayvandan insanlara bulaşan bu virüs, insandan insana da bulaşabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi Maymun Çiçeği Virüsü hastalığında da bir kuluçka süresi bulunmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkması 5 – 21 günü bulabilmektedir. En yaygın belirtiler ise 6 – 13 gün arasında kendisini göstermektedir.

Maymun Çiçeği Virüsü belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • Yüksek ateş
 • Lenf bezlerinde şişlikler
 • Yorgunluk
 • Baş ve sırt ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Üşüme ve titreme
 • Cilt üzerinden su çiçeğine benzer içi su dolu kabarcıklar

Maymun Çiçeği Virüsü döküntülü bir hastalıktır. Döküntüler ilk belirtiler görülmeye başladıktan sonra 1 – 5 gün içerisinde başlamaktadır. Öncelikle yüz bölgesinde kendisini gösteren bu döküntüler, ardından vücudun diğer bölümlerine de yayılmaya başlamaktadır. Bazı kişilerde genital bölge, göz içi ve ağız içi gibi bölgelerde de döküntü oluşması mümkündür.

Döküntüler ilk başlarda içi su dolu kabarcıklar şeklinde olurken zamanla bu kabarcıklar kabuklu noktalar haline gelerek iyileşme sürecine girmektedir. Kabarcık sayısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hastalığın şiddetine göre 2 – 4 hafta içerisinde tüm kabarcıklar kaybolmaktadır.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Maymun Çiçeği Virüsü nasıl bulaşır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Maymun Çiçeği Virüsü genel olarak fare ve sincap gibi kemirgen hayvanlardan bulaşmaktadır. Virüs taşıyan bir hayvan tarafından ısırılan kişilere Maymun Çiçeği Virüsü bulaşmaktadır. Bunun yanı sıra virüsten dolayı vücudundan döküntü olan kişilerin döküntülerine temas etmek, enfekte bir hayvanın etini yemek, kürkünü kullanmak da Maymun Çiçeği Virüsünün bulaşmasına neden olmaktadır.

Maymun Çiçeği Virüsü bulunan kişilerin vücutlarındaki döküntülerde bulunan sıvılar, hastalık etkenini içermektedir. Bu nedenle bu kişilerin döküntülerine dokunmak, giysilerini, çarşaflarını, havlularını ve benzeri eşyalarını kullanmak virüsün kolayca bulaşmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Maymun Çiçeği Virüsü bulunan kişilerin öksürmesi ya da hapşırması sonucunda yayılan damlacıklardan da virüs bulaşması mümkündür.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Maymun Çiçeği Virüsünden korunmak için bazı yöntemleri kullanmak gerekir. Maymun Çiçeği Virüsü aslında oldukça nadir görülen bir hastalıktır.  Ancak son dönemde virüs vakalarının giderek artması, insanların bu virüsten nasıl korunacağını araştırmasına neden oldu.

Maymun Çiçeği Virüsünden korunma yolları şu şekilde sıralanıyor;

 • Hijyen kurallarına dikkat etmek
 • Elleri düzenli olarak su ve sabunla yıkamak
 • Kirli yüzeylere dokunduktan sonra elleri temizlemeden yüze ve solunum organlarına ellememek
 • Ölü ve başıboş hayvanlardan uzak durmak
 • Doğadaki hayvanlara temas etmemek
 • Fare gibi hayvanların girip çıktığı alanları iyice dezenfekte etmek
 • Enfeksiyon belirtisi gösteren kişilerden uzak durmak
 • Belirti görüldüğü anda en yakın sağlık kuruluşuna gitmek
 • Hasta bireylerin eşyaları ile temas etmemek
 • Hasta bireylerin kabarcıklarına dokunmamak

Maymun Çiçeği Virüsü salgını şu an için ülkemizde bulunmamaktadır. Ancak kısa sürede birçok ülkeye yayılmış olması, ülkemizin de risk altında olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uymaya devam etmek gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
844 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
51
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
49
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir