Maske Takmama Cezası Ne Kadar, Ödemezsem Ne Olur?


64
635 Paylaşım, 64 points

Corona virüsten korunmak için sosyal mesafeye dikkat etmek kadar maske takmak da oldukça önemli. Ülkemizde yayılan Corona virüs salgınını durdurmak için maske takmak zorunlu hale geldi. Maske takmak istemeyenler ise bu kararlarının kendilerine nasıl dönüş yapacağını merak etmektedir. Bu yazımızda Maske Takmama Cezası Ne Kadar, Ödemezsem Ne Olur? Sorusuna cevap vereceğiz.

Ülkemiz Mart ayından bu yana Corona virüs ile mücadele ediyor. Bu mücadele kapsamında sosyal mesafe ile birlikte maske takmanın da çok önemli olduğu her fırsatta tekrarlanıyor. Ancak tüm uyarılara rağmen maske takmayan ya da doğru şekilde takmayanlara belirli oranda ceza uygulanıyor.MASKE TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Maske takmanın zorunlu olduğu dönemde maske takmayan ya da maskeyi doğru şekilde takmayan kişilere belirli oranda ceza uygulanıyor. Polis, jandarma, zabıta ve bekçiler tarafından uygulanabilen bu ceza, maske takmayan tüm herkese koşulsuz şartsız uygulanıyor.

Maske tamama cezası ne kadar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; yapılan son düzenlemelerin ardından maske takmama cezası 900 TL olarak belirlendi. Maske takma kuralı, ilçelerde bulunan kaymakamlıklar tarafından belirleniyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan maske takmama cezası açıklaması ise şu şekilde; “Umumi hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’ nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

MASKE TAKMAMA CEZASINI ÖDEMEZSEM NE OLUR?

Maske takmama cezası alan ancak bu cezayı hiçbir şekilde ödemeyen vatandaşlar, bu cezayı ödemediği için bazı yaptırımlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Maske takmama cezasını ödemezsem ne olur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Maske takmadığı için para cezası alan ve buna rağmen cezasını ödemeyen vatandaşlar, ödemedikleri ceza için faiz işlemesinin ardından belirli bir süre sonrasında haciz işlemi ile karşı karşıya kalabilecekler. Maske takmadığı için ceza alan vatandaşlar, ödeme yapmadıkları zaman sahip oldukları gayrimenkul ve menkule haciz gelmesinin yanı sıra TCK 195. Maddeye göre 2 ay – 2 yıl arası hapis cezası da alabilecekler.

MASKE TAKMAMA CEZASI İNDİRİMLİ YA DA TAKSİTLİ ÖDENEBİLİR Mİ?

Maske takmamaktan dolayı verilmiş olan bir ceza, kesildikten sonra 1 ay içerisinde mutlaka ödenmelidir. Ödenmemesi durumunda 1 ay sonrasında faiz işlemesi söz konusu olacaktır. Faiz ödemesinin ardından haciz işlemi aşamasına gelinecektir.

Maske takmama cezası indirimli ya da taksitli ödenebilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Maske takmadığı için para cezası almış olan bir kişi, 15 gün içerisine başvuruda bulunursa ceza üzerinden indirim alma hakkına sahip olacaktır. Maske takmama cezası almış olan bir kişi, ilk 15 gün içerisinde indirim talebi ile başvuruda bulunursa örneğin; 900 TL olan ceza ödemesi 675 TL’ ye düşürülmektedir.

İlk 15 gün içerisinde ödeme yapma şansına sahip olmayan vatandaşlar ise ceza aldıktan sonra ilk 1 ay içerisinde başvuruda bulunarak taksitli ödeme talebinde bulunabilirler. Taksitli ödeme durumunda ödemenin birinci kısmı peşin olarak verilirken kalan tutar 4 eşit taksite bölünmektedir. Ancak bunun için öncelikle başvuruda bulunulan idari kurumun taksit talebini kabul etmesi gerekmektedir. Maske takmama ceza taksitlendirme başvuruları vergi daireleri üzerinden gerçekleştirilebilir. Vatandaşların maske takmama nedeniyle aldığı cezaya itirazda bulunmak için kanuni yollara başvurma hakkı da bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
635 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir