Maske İle Spor Yapmanın Zararları Nelerdir?


60
584 Paylaşım, 60 points

Spor yapmak birçok insan için en vazgeçilmez günlük aktivitelerin başında geliyor. Ancak son dönemde yaşanan Corona virüs salgını nedeniyle spor yapmanın standartlarında da değişiklik oldu. Virüs salgınından korunmak için maske ile spor yapan insanlar, maskenin zarar verip vermeyeceğini merak etmeye başladı. Bu yazımızda Maske İle Spor Yapmanın Zararları Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs salgını nedeni ile spor yapmak oldukça güç bir hale geldi. Virüsten korunmak için spor sırasında maske takan vatandaşlara yönelik olarak uzmanlardan önemli bir uyarı geldi. Uzmanlar, spor sırasında maske takmanın zararlı olduğunu açıkladı.MASKE İLE SPOR YAPMANIN ZARARI VAR MIDIR?

Coron virüs salgını nedeniyle spor yaparken maske takmak birçok zararı da beraberinde getiriyor. Corona salgınının başladığı yer olan Çin’in Vuhan kentinde maske ile spor yapan bir adamın akciğerlerinin patlaması nedeniyle spor yapanlar maske kullanma konusunda tedirginlik yaşamaya başladı.

Yaşanan bu olay sonrasında uzmanlardan maske ile spor yapmak konusunda ciddi uyarılar gelmeye başladı. Maske ile spor yapmanın zararı var mı sorusuna cevabı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan’ dan geldi. Taşbakan, maske ile spor yapanların sağlık açısından büyük tehlikede olduğunu dile getirdi.

MASKE İLE SPOR YAPMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Maske İle Spor Yapmanın Zararları Nelerdir? Sorusuna da cevap veren Taşbakan, kalabalık ortamlarda 1,5 metre mesafeyi korumak şartı ile sadece cerrahi maske kullanarak spor yapılabileceğinin altını çizdi.

Vatandaşların genel olarak sağlık çalışanlarının kullandığı türden maskeleri tercih ettiğini belirten Taşbakan, bu tür maskelerle nefes alıp vermenin çok zor olacağını ve spor yaparken insanlar üzerinde hayati tehlike oluşturacağını dile getirdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MASKELERİ SPOR YAPARKEN KULLANILMAMALI

Sağlık çalışanlarının maskeleri, normal cerrahi maskelerden daha kalın ve hava geçirgenliği çok daha düşük oluyor. Bu nedenle spor yapan kişilerin N95 tipi maskeler ile spor yapması ölümcül sonuçlara neden olabiliyor.

Sağlık çalışanlarının kullandığı N95 türü maskeler ile spor yapmanın zararları şu şekilde sıralanıyor;

  • Nefes alıp verirken nefesin yeterli miktarda alınmasına engel oluyor
  • Nefes verirken çıkan havanın bir kısmı maske içerisinde kalarak geri solunmak zorunda kalınıyor
  • Uzun süre kullanıldığı zaman kanda karbondioksit olarak bilinen zararlı gazın birikmesi söz konusu oluyor
  • Karbondioksit gazının uzun süre solunması, ölüme kadar gidebilecek sağlık sorunlarına neden oluyor.
  • Kalın maskeler ile spor yapan kişilerde baygınlık, ani ölüm gibi sorunlar sıklıkla yaşanabiliyor.

MASKE İLE SPOR YAPMAK MÜMKÜN MÜ?

Maske ile spor yapmak özellikle Corona virüsten korunmak için oldukça önemli. Ancak spor yaparken doğru maskenin kullanılması gerekiyor. Virüs salgını için takılması zorunlu olan cerrahi maskeler, spor sırasında kullanıldığında hava geçirgenliği yüksek olduğu için salık yönünden bir sorun teşkil etmiyor.

Uzmanlar yaptıkları uyarılarda maske ile spor yapan vatandaşların nefes darlığı, baş ağrısı, denge kaybı, çarpını, kaslarda seyirme, kramp ve yüzde kızarma gibi belirtiler ile karşılaşmaları durumunda panik yapmadan maskelerini çıkartarak sporu bırakmaları ve belirtiler geçene kadar dinlenmeleri gerektiğinin altını çizdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir