Marketten Alınan Kurbanlar Kurban Yerine Geçer mi?


67
644 Paylaşım, 67 points

Kurban Bayramı’nda dini görevini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, kurban keserler. Kurban kesmek için bayrama yakın zamanda kurulan pazarlar tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Pazar gezmek istemeyen birçok vatandaş, kurban kesimini marketler üzerinden sağlamaktadır. Bu yazımızda marketten alınan kurban ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Günümüzde market zincirlerinin birçoğu, kurban kesimi için vatandaşlara en kolay şekilde hizmet vermektedir. Bu marketler üzerinden satın alınan kurbanlıklar, her türlü kesim ve paketleme işleminin ardından koliye konularak sahibine teslim edilmektedir.

Marketten Kurban Nasıl Alınır?

Marketlerde satılan kurbanlar, ister tek başına satın alınır ister ortak şeklinde kesilebilmektedir. Ancak market üzerinden satın alınan kurbanlıklarda kurbana ortak olan kişilerin kim olduğu bilinmemektedir. Kişi sadece kendi payı kadar kurbanı alma hakkına sahip olacaktır. Kurban kesiminin en önemli şartlarından birisi niyettir. Allah rızası için kurban kesme niyetiyle yapılan işlemler dinimizce önemli sayılmaktadır. Bu durumda ortakların niyetini bilmeden kurban kesmek, sıkıntıya neden olabilecektir.Marketten Alınan Kurbanlar Kabul Edilir mi?

Marketten alınan kurbanlıklar ile ilgili olarak birçok kişinin kafasında soru işareti bulunmaktadır. Kurbanın hiç görülmemesi, kesilirken yanında olunmaması kişinin kurbanının kabul olup olmayacağı endişesi yaşamasına neden olmaktadır.

Bu konu hakkında en yetkili açıklama Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan geldi. Kuruldan yapılan açıklamada market üzerinden satın alınan kurbanlar hakkında detaylı bilgi verildi. Açıklamada en dikkat çeken kısım ise marketten kurban alımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken dört şart oldu.

Marketten Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şartlar Nedir?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada marketten kurbanlık alacak olan kişilerin belirlenmiş dört şarta dikkat etmesi gerektiğinin altı çizildi. Bu dört şart şu şekilde sıralanıyor;

  • Ortakların hepsinin Müslüman olması ve Allah rızası için kurban kesmesi
  • Hisselerin yedide birden az olmaması
  • Hayvanların hissesi belirlenmeden kesilmemesi
  • Hayvanların tüm etlerinin sahiplerine ulaştırılması

Ortakların Hepsinin Müslüman Olması ve Allah Rızası için Kurban Kesmesi

Kurban kesiminde en önemli detayların başında, kurban kesen ortakların tamamının Müslüman olması gelmektedir. Bununla birlikte kurban kesiminin Allah rızası için yapılması gerekmektedir. Ancak marketlerin kurban kesimleri için oldukça uygun koşullar ve fiyatlar sunması, Müslüman olmayan ya da dini gerekçelerle bu işi yapmayan kişilerinde bu kurban kesimine ortak olmasına neden olmaktadır. Kurban kesen bir kişinin marketler üzerinde ortaklarını öğrenme hakkı bulunmamaktadır. Kurban kesen kişilerin tamamının Müslüman olması ve Allah rızası için kesim yaptırması şarttır. Ortaklardan birisinin bile niyeti farklı ise marketten alınmış bu kurban ibadet yerine geçmeyecektir.

Hisselerin Yedide Birden Az Olmaması

Marketlerden alınan kurbanlıklar koliler halinde ve kg garantisi ile verilmektedir. Bu durumda kişinin alacağı kilogram miktarı sabit olacaktır. Hak sahibi adına kesilen kurbanın beklenenden daha az olması durumunda diğer kurbanlardan takviye yapılarak belirlenmiş kilograma getirilir. Bununla birlikte kesilen hayvanın kilosu gereğinden fazla ise bu sefer kişinin hakkı olan etin kilogram fazlası başka kurban alıcılarına eklenmektedir. Bu durumda kurban kesen kişi yedide birden daha az hisse almış olacaktır. Bu durumda kurban kesme ibadeti geçersiz olacaktır.

Hayvanların Hisselerini Belirlemeden Kesilmemesi

Kurban kesiminde hisse alacak olan kişilerin önceden belirlenmesi şarttır. Ortak olarak kurban kesen kişiler, birlikte kurbanı götürme ve kesilişini izleme hakkına sahiptir. Ancak marketten alınan kurbanlıklarda bu tür işlemler yapılamayacaktır. Kurban kesimi sırasında kesilen kişilerin isimleri geçmemektedir. Yani kesim anında bu kurban şu kişilerin vekâleti ile kesildi denmemektedir. Topluca kesim yapılmasından dolayı hisse belirlenmesi yapılmamaktadır. Bu durumda kurban ibadeti geçersiz olacaktır.

Hayvanların Tüm Etlerinin Sahibine Ulaştırılması

Kurban kesiminde hayvanın tüm etlerinin sahibine verilmesi gerekmektedir. Kesilen kurbanın tüm etini vermek gerekirken marketler sadece belirlenen tutarda et vermektedir. Bu durumda 1 büyükbaş hayvan kesin oranı 9 hisseye kadar çıkmaktadır. Ancak kurban kesiminde en fazla hisse sayısı 7 olarak bilinmektedir. Bu durumda kurban geçerli olmayacaktır.

Hangi Marketler Kurban Satışı Yapmaktadır?

Günümüzde özellikle büyük market zincirleri kurban kesimi ve satışı işlemi yapmaktadır. En bilindik marketler; Migros, Bim, Carrefour ve A101 market zinciri olarak bilinmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
644 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
85
Şaşkın
Başarısız Başarısız
50
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
88
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir