Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Kazancı Ne Kadar?


75
734 Paylaşım, 75 points

Türkiye genel olarak tarım bölgesi olduğu için her türlü yetiştiricilik kolaylıkla yapılabilir. Mantar yetiştiriciliği de ülkemizde tercih edilen tarımsal faaliyetlerden birisidir. Mantar yetiştiriciliği zor bir işlem olmasına karşılık oldukça yüksek karlı olması dolayısı ile birçok kişi tarafından tercih edilir. Bu yazımızda mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır, mantar yetiştiriciliği kazancı ne kadardır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Mantar yetiştiriciliği çok karlı ancak bir o kadar da zor bir faaliyettir. Ancak kazancının iyi olması nedeni ile zorluğu birçok yetiştirici tarafından göz ardı edilir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir kişinin öncelikle bu mesleği çok iyi araştırması ve nasıl bir işle karşılaşacağını bilmesi gerekir.



MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Ülkemizde mantar yetiştiriciliği konusunda en tercih edilen beyaz şapkalı kültür mantarıdır. Bunun yanı sıra binlerce farklı mantar türü de yetiştirilebilir. Mantar yetiştirmek isteyen kişi, en az çaba ile en fazla kazancı elde etmek istiyor ise özel mantar türlerinin yetiştiriciliğini yapmalıdır. Risk almak istemeyenler ise herkes tarafından bilinen beyaz şapkalı mantar olarak bilinen kültür mantarı yetiştirebilir.

Türkiye’de mantar yetiştiriciliği yapan yüzlerde firma bulunur. Bunun yanı sıra sırf hobi olarak mantar yetiştiren kişi sayısı da oldukça fazladır. Bir kişinin arazisi varsa ve bu arazı mantar yetiştiriciliği için uygun ise rahatlıkla bu işi yapabilir. Her mantar farklı bir alanda yetiştirilir. Bu nedenle mantar yetiştiriciliği öncesinde alana uygun mantarın belirlenmesi doğru olacaktır.

Mantar yetiştiriciliği için uygun alana sahip olan ve mantar türünü belirleyen üretici, bu iş için kendisine firma bularak sermaye sağlayabilir. Yatırım sermayesi ile oldukça iyi kazanç elde edilebilir. Mantar yetiştiriciliği konusunda yatırımın geri dönüşü ortalama 1 yılı bulmaktadır.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE HANGİ MANTAR TÜRÜ TERCİH EDİLMELİDİR?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir kişinin öncelikle en iyi geliri elde edebileceği mantarı belirlemesi gerekir. Türkiye’de en iyi gelir sağlayan mantar türleri kültür mantarı ve istiridye mantarıdır. Profesyonelce bir kültür mantarı üretim tesisi kurmak için 1 milyon TL, istiridye mantarı üretim tesisi kurmak için 250 bin TL yatırıma ihtiyaç vardır.

Bu iki mantarın satış potansiyeli oldukça ciddi boyutlardadır. İşletmenin soğuk depoya sahip olması, kar marjının daha da yükselmesini sağlar. Stokta mantar bulundurmak, kazanç açısından çok daha avantajlı olacaktır.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN EĞİTİM GEREKLİ MİDİR?

Mantar yetiştiriciliği sadece teorik olarak bilgi ile yapılamaz. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin deneyimli olması çok önemlidir. Bu nedenle Tarım Müdürlükleri, Halk Eğitim Merkezi olmak üzere birçok dernek üzerinden mantar yetiştiriciliği eğitimi vermektedir. Bu eğitimlerin sonunda sertifika alan kişiler, KOSGEB’den 50 bin TL hibe alma hakkına da sahip olacaktır.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ NE KADAR KAZANDIRIR?

Mantar yetiştiriciliği ne kadar kazandırır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Yetiştirilen mantarın kilogram fiyatı 12 – 21 TL arasındadır. Toptan olarak satılacak olan mantarın 2,5 ton olduğu düşünülürse toplamda 15 bin TL kazanç elde edilecektir. 45 günlük zamanda elde edilecek olan mantarlar sayesinde elde edilecek kazanç 15 bin TL olacaktır. İşçilik ve yapılan harcamalar göz önünde bulundurulduğunda toplam olarak kişinin eline geçecek kar miktarı en az 9 bin TL olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir