Mama ve Bez Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?


55
595 Paylaşım, 55 points

Türkiye’de nüfus artış politikası izleyen devlet, çocuğu olan ve maddi durumu belirli bir seviyenin altında olan kişilere mama ve bez yardımı yapmaktadır. Mama ve bez yardımı adı altında durumunun zayıf olduğu belirtilen ailelerin hesabına belirli aralıklarla maddi yardım parası yaptırılmaktadır. Aileler bu yardımı düzenli olarak ilgili bankaların ATM veya şubelerinden kolayca alabilirler. 2015 senesinde hayata geçirilen yasa sayesinde maddi gücü belirli bir düzeyin altında olan ve bebek sahibi olan ailelere devlet tarafından mama ve bez yardımı yapılmaktadır. Peki mama ve bez yardımı nasıl alınır?

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal devlet anlayışı gereğince vatandaşlarına çeşitli şartlar altında yardımlarda bulunan devletimiz mama ve bez yardımı yasasını 2015 yılında hayata geçirdi. Mama ve bez yardımı almak isteyen aileler başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumları’na yapmalıdır. Daha sonrasında ailenizin gelir durumları ve diğer kriterlere bakılarak geri dönüş sağlanacaktır. Ayrıca tek bebek değil de birden fazla yeni doğan bebeğe sahip olan aileler de devletten mama ve bez yardımı almak amacıyla başvuruda bulunabilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Devletimiz tarafından yeni doğan bebeklere sahip olan ailelere yapılan yardım için başvuru yaparken aşağıdaki belgeleri de beraberinde götürmeniz gerekmektedir;  • Ailenin gelir durumuna ilişkin belge.
  • Aile fertlerine ait T.C Kimlik belgesi.
  • Başvuru formu.

Yukarıda listelenmiş olan belgeleri temin ettikten sonra başvurunuzu Sosyal Güvenlik Kurumları’na, Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri’ne, ayrıca muhtarlığa yapabilirsiniz. Ancak başvuru yaparken bizzat aile fertlerinden birisinin gerekli belgelerle birlikte gerekli kuruma gitmesi gerekmektedir

Mama ve bez yardımı kapsamında gerekli kurumlara belgeler ile birlikte müracaat etmiş kişilerin başvuruları işleme alındıktan sonra bakanlık tarafından incelenip 30 gün içerisinde bir sonuca kavuşturulacaktır. Başvurunuzun olumlu veya olumsuz cevap aldığına ilişkin bilgilendirmeler ise başvuruda kullanılan cep telefonu numarasına kısa mesaj yoluyla gelecektir.

Mama ve Bez Yardımı Miktarı Ne Kadar?

Yeni doğan bebeğe sahip ve maddi durumu belirli bir seviyenin altında olan kişilere verilecek olan mama ve bez yardımı ücreti 239 TL’dir. Başvurusu onaylanan kişilere yardım 24 ay boyunca aralıksız bir şekilde yapılacaktır.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Devletimiz tarafından 4 yıl önce hayata geçirilen mama ve bez yardımının ailelere verilmesi için bir takım şartlar bulunmaktadır. Onlar ise şu şekildedir;

  • Ailenin asgari ücreti aşan gelirinin olmaması (Özel durumlarda göz ardı edilebilir)
  • Bebeklerin yeni doğan kapsamında olması.

Mama ve bez yardımı için devletimiz tarafından geniş şartlar aranmamaktadır. Ancak belirli bir onay aşamasına herkes tabii tutuluyor. Sizler de yardımdan faydalanmak için gerekli kurumlara belgeleriniz ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
595 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
126
Şaşkın
Başarısız Başarısız
87
Başarısız
Komik Komik
77
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
139
Helal Olsun!
lol lol
41
lol
Aşk Aşk
27
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
122
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
86
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

6 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zor durumdayım lütfen yardım edin ev kira eşim tek çalışıyor evin masrafı faturalar benim başımda kitle olduğu için calisamiyorum

  2. Ben 23 yaşındayım 2aylik bebeğim var kalp hastası olduğum için çalışamıyorum yardım istiyorum