Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir?


53
514 Paylaşım, 53 points

Kadınların büyük bir bölümü günlük hayatlarında dahi makyaj yapmayı ihmal etmez. Makyajsız duramayan kadınlar bazen üşengeçlikten bazen ise unutkanlıktan makyajlarını temizlemeden uyurlar. Ancak bu hata, sağlık için oldukça zararlıdır. Bu yazımızda Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Kadınlar bazen gün içerisindeki yorgunluklarından makyaj temizlemeyi bir yük olarak görürler. Birçok kadın, makyajla yatmanın herhangi bir zarar vermeyeceğini düşünür hatta bir kere uyumayla bir şey olmayacağını düşünür. Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. Makyajla yatmak özellikle cilt sağlığı için oldukça zararlıdır.MAKYAJLA UYUMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Cilt, kendini geceleri yeniler. Makyajla yatan kişilerde ise cildin kendisini yenilemesi mümkün olmaz. Tam tercine cilt zarar görür. Makyajla uyumak, kişinin cildindeki yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca makyajla uyunmaması gerekir.

Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilir;

  • Makyajla uyumak, cildin gözeneklerinin kapanmasına neden olur.
  • Gözenekleri tıkanan cilt nefes alamaz.
  • Cildin nefes alamaması sivilce oluşumuna neden olur.
  • Makyajla uyumayı adet haline getirme ciltte erken yaşta kırışıklıkların oluşmasına neden olur.
  • Göz makyajı ile uyunması durumunda gözler mikrop kapabilir.
  • Gözlerde şişlikler oluşur.

UYURKEN ÇIKARILMAYAN MAKYAJ MALZEMELERİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Uyurken makyajı çıkarmamak cilt için oldukça zararlıdır. Bununla birlikte makyaj malzemelerinin cilde zararları da kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Uyurken çıkarılmayan makyaj malzemelerinin zararları şu şekilde sıralanır;

  • Fondötenle uyumanın zararları
  • Makyaj bazı ile uyumanın zararları
  • Ruj ile uyumanın zararları
  • Maskara ile uyumanın zararları

FONDÖTENLE UYUMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Fondötenle uyumanın zararları sanıldığından daha fazladır. Fondöten, gün boyu cildi hava kirliliği gibi dış etkenlere karşı korurken, cildin hava almasını da engeller. Bu nedenle yatmadan önce fondötenin mutlaka çıkarılması gerekir. Fondötenle uyunması durumunda cilt hava alamaz ve gün boyu üzerinde biriken mikroplar da cilde zarar vermeye başlar. Bunun sonucunda da akne oluşumu ve erken yaşta kırışıklık oluşumu meydana gelir.

MAKYAJ BAZI İLE UYUMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Makyaj bazı ile uyumanın zararları oldukça fazladır. Makyaj bazı, yapılan makyajın çok daha iyi olması için gerçekleştirilen bir alt işlemdir. Bu işlem sayesinde cilt hava alamaz bir hale gelir. Uyumadan önce makyaj bazının çıkartılmaması,  cildin nefes almaması ve mikroplara bağlı sivilce oluşmasına neden olur.

RUJ İLE UYUMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Ruj ile uyumanın zararları oldukça fazladır. Ruj ile uyumak, kadınların dudaklarındaki nemi alır. Bu durumda dudaklar çok çabuk kurur ve çatlar. Yatmadan önce rujun mutlaka çıkartılması ve bir dudak nemlendiricisinin kullanılması önerilir.

MASKARA İLE UYUMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Maskara ile uymanın zararları oldukça fazladır. Maskara, kirpiklerin köklerini tıkar ve kirpiklerin tahriş olmasına neden olur. Maskaranın çıkarılmaması nedeniyle kirpik diplerinde bakteriler birikmeye başlar ve zamanla göz hastalıkları oluşur. Maskarayla uyumanın bir başka zararı kirpiklerin kırılmasıdır. Maskara ile uyuyan kişilerde kirpikleri çok çabuk kırılır ve dökülür.

UYUMADAN ÖNCE MAKYAJ NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Uyumadan önce makyajın temizlenmesi, cilt sağlığının korunması için çok önemlidir. Makyajı temizlemek için çok fazla işlem yapmaya gerek yoktur. Kişinin bir pamuk ve bir makyaj temizleyici ile kısa sürede makyajını temizlemesi mümkün olacaktır. Kişi kendisini çok yorgun hissettiğinde oldukça pratik olan makyaj çıkarma mendillerini de kullanabilir. Bu sayede saniyeler içerisinde makyajından kurtularak sağlıklı bir cilde kavuşacaktır. Kadınlar özellikle erken yaşlanmamak için makyajlarını mutlaka temizledikten sonra uyumalıdır. Böylece yaşlanma belirtilerini kısa sürede yok etmek mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
514 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir