Makale Yazarak İnternetten Para Nasıl Kazanılır, Tüm Detaylar…


81
817 Paylaşım, 81 points

İnternetten para kazanma yöntemleri arasında yer alan makale yazarlığı, kişinin yazmış olduğu makalenin kalitesi ve çalışma süresine göre, çeşitli miktarlarda para kazanmasını sağlamaktadır. Makale yazarak internetten nasıl para kazanılır? Sorusuna cevap vereceğimiz bu yazımızda, aynı zamanda makale yazarak para kazanmak hakkında, merak edeceğiniz tüm sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanma konusunda rehber niteliği taşıyan bu yazımızı dikkatli bir şekilde okuyup uyguladığınızda, sizde çok kısa sürede makale yazarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Makale Yazarak İnternetten Nasıl Para Kazanılır?Bu soruya cevap vermek için, öncelikle yazılan makalelerin ne işe yaradığını yani ne amaçla kullanıldığını, bilmek daha aydınlatıcı olacaktır.

Neden Makale Yazılıyor?

Ülkemizde internetten para kazanma yolları konusunda maalesef ki insanlarımızın güvensizliği, oldukça büyüktür. Ancak makale yazarlığı başta olmak üzere internetten farklı birçok para kazanma yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de web sitesi üzerinden gelir elde etmektir. İşte tam bu noktada makalelerin önemi ortaya çıkmaktadır. Web siteleri ne kadar çok içerik yani makale ve resim yayınlarlarsa, Google gibi arama motoru sonuçlarında daha fazla yer almaya başlarlar. Arama motorları sonuçlarında daha fazla yer alan web siteleri, haliyle siteye daha fazla insanın girmesi anlamına gelmektedir.

Web sitesi üzerinden satışı yapılan ürün ya da reklam alanları üzerinden, bu sayede daha fazla gelir elde edilebilmektedir. Yani her 100 kişiden 3 kişinin ürün satın aldığını ya da reklamları tıkladığını düşünecek olursak, 1000 kişinin girmesi demek web sitesi sahibine 30 kişinin müşteri olarak dönmesi anlamını çıkarmamız demektir. Bu nedenle web sitesine daha fazla ziyaretçi çekerek ürün satan kişiler ya da daha fazla reklam geliri elde etmek isteyenler, web sitelerine bolca içerik eklemek zorundadırlar. Kendileri site işleri veyahut farklı işlerle uğraştığı için yeterli miktarda makale yazmaya vakti olmayan insanlar, bu noktada makale yazarlarından ücreti karşılığında hizmet almaktadırlar. Yani sizin yazdığınız makaleleri kendi sitelerinde yayınlayarak daha fazla ziyaretçi çekmek ve bu ziyaretçilerin artması sonucunda da, daha fazla gelir elde etmek amacı taşımaktadırlar. Makale alım satım işlerinin amacı, net olarak budur.

Ne Tür Makaleler Yazabilirim?

Ne tür makaleler yazacağınıza da sizden önce, müşteriniz karar vermektedir. Makyaj makaleleri, diyet makaleleri, zayıflama makaleleri, anne ve bebek konuları, aşk ve ilişkiler, sağlık konuları, teknoloji konuları gibi aklınıza gelebilecek birçok sektörde makale talep edecek müşteri bulabilirsiniz. Müşterinin talep ettiği makale konuları içerisinden size uygun olan ve severek yazdığınız işleri alıp, diğer işleri almamakta tamamen size kalmıştır. Bunun dışında müşteri bulamadığınız günlerde farklı konularda makaleler hazırlayarak, hazır makale şeklinde de satabilirsiniz.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İnternetten makale yazarak para kazanmak için, yazdığınız makalelerin belirli bir kalitede ve kurallar çerçevesinde yazılması gerekmektedir. En önemli kurallardan birisi yazdığınız makalelerin, özgün olmasıdır. Yani başka bir sitede birebir aynı anlatıma sahip bir makale olmaması gerekir. Bunu nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgiler, yazımızın devamında anlatılmıştır. Ayrıca imla kurallarına önemli ölçüde dikkat edilmesi ve devrik cümlelerin kullanılmaması da gerekir.

Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de, size verilecek olan anahtar kelimelerin makale içerisinde her 100 ya da 150 kelimede bir defa geçmesidir. Bu önemli bir SEO kuralı olarak kabul edilse de, son Google algoritması ile bir makale içerisinde birkaç kez geçmekte yeterli kabul edilmektedir. Anahtar kelime diye bahsettiğimiz şey, internet üzerinden arama yaparken kullanılan sorgulardır diyebiliriz. Yani yazdığınız makale ile ilgili arama yapılabilecek kelime ya da kelime grupları, anahtar kelime olarak tanımlanmaktadır.

Makale uzunluğu da kaliteli bir makale için, önemli kriterler arasında yer almaktadır. Normal makale uzunluğu 300 kelime olarak tanımlanırken, kelime sayısı müşterinin isteğine göre daha az ve daha fazla olabilmektedir. Bu konuda, müşterinin beklentileri karşılanmalıdır. Kaliteli makale yazarak para kazanmak için yazılan makaleler de dikkat edilmesi gereken farklı bir husus da, makalelerde kullanacağınız alt başlıklardır. Okuyucu kitlesini web sitesinde daha uzun süre tutmayı sağlayan ve yazılanların daha iyi bir şekilde anlaşılmasına olanak tanıyan alt başlıklar, en az her 300 kelimede bir defa olması gerekmektedir. Ancak bu kelime sayısı alt başlıklar için verilen maksimum sayı olup, her 50-100 kelimede bir alt başlık kullanmakta faydalı olacaktır. Yani makalenin akışına göre alt başlık kullanmak, en ideal seçenek olarak kabul edilmektedir.

Makale Yazarak Ne Kadar Kazanabilirim?

Makale yazarak internetten para kazanma hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi de, makale yazarak ne kadar para kazanabilirim? Sorusu olmaktadır. Bu sorunun cevabı günlük yazacağınız makale sayısı ve kalitesi ile doğru orantı da artmaktadır. Ancak ortalama bir fiyat verecek olursak günümüzde makale yazarak, her 100 kelime de 1 ile 2 TL arasında kazanabilirsiniz. Bazı makale satış platformlarında taban fiyat olarak 1 TL belirlenmiş olsa da, farklı platformlarda bu tutar 100 kelime için 1.5 TL’dir. Bunun üzerinde ya da altında satış yapmak, sizin inisiyatifinize kalmıştır.

Yazım kalitenize göre kendinizde fiyat belirleyebilir ve o fiyatlardan makale satışı yapabilirsiniz. Örneğin günlük 300 kelime ile 10 makale yazıp taban fiyat uygulaması olan 1 TL üzerinden sattığını düşündüğümüzde, günlük kazancınız 30 lira olacaktır. 1,5 TL ile satış yaptığınızda ise bu kazancınız 45 TL olmaktadır.

Ortalama yazma hızına sahip olan kişi, günlük en az 300 kelimelik 10 makaleyi rahatlıkla yazabilmektedir. Makale yazarak para kazanmanın en önemli avantajlarından birisi ise, günün dilediğiniz saatinde, makale yazma imkanınızın olmasıdır. Önemli olan, size verilen süre içerisinde işi tamamlamaya gayret etmektir. Bu nedenle müşteri son teslim süresini baz almaktadır. Bu işi ana işiniz olarak yapabileceğiniz gibi, ek gelir elde etmek için de yapabilirsiniz. Özellikle öğrenciler, ev hanımları ve engelli bireyler için ideal internetten para kazanma yöntemleri arasında yer alan makale işi, günümüzde bu işi meslek edinmiş kişilerce de profesyonelce yapılmaktadır.

Makaleleri Nerede Nasıl Satarım? Paramı Nasıl Alacağız?

Makale yazarak internetten para kazanma yolları hakkında araştırma yapanların kafasına en fazla takılan sorulardan birisi, yazdıkları makaleleri nerelerde nasıl satabilecekleri ve makale parasını nasıl alabilecekleri yönündeki sorular olmaktadır. Bu iş için müşteri bulabileceğiniz en ideal platformlar, webmaster forumları olmaktadır. Google üzerinden webmaster forumları diye yazarak aradığınızda, karşınıza çıkacak forum sitelerinde yazacağınız makaleler için birçok müşteri bulabilirsiniz. Günümüzde en fazla tercih edilen platformlar, r10.net ve wmaraci.com adlı webmaster forumlarıdır. Bu forumlara üye olarak, makale alım satımı kategorilerinde konu açabilir, kendiniz ve yazdığınız makaleler hakkında detay vererek çok rahat bir şekilde müşteri bulabilirsiniz.

Web sitesi sahiplerinin en fazla kullandığı webmaster forumları olan bu siteler, makale yazarı arayan birçok müşteriye ulaşmanız için kullanabileceğiniz en kestirme yollardır. Bu forumlarda bulunan makale alım satımı kategorilerini inceleyerek, nasıl müşteri bulabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Buradaki müşterilere ulaştıktan sonra, yeni başlayacak olduğunuz için makale almak isteyen kişiler, öncelikle yazdığınız makalelerin kalitesini görmek isteyecektir. Bu forumlarda insanların daha önceki işlerin de yapmış oldukları ticaretlerdeki tutumunu göstermek için verilen ticaret puanları, oldukça önemlidir. Ticaret puanı yüksek olan kişilere öncelikle iş teslimi yapar, sonra paranızı alabilirsiniz. Zaman içerisinde sizin de yüksek ticaret puanlarına ulaşmanız neticesinde, işe başlamadan paranız hesabınıza gönderilir ve siz işi belirtilen süre içerisinde tamamlarsınız. Aslında tamamen karşılıklı anlaşmaya dayanan bu durum, her iki şekilde de makale yazarak para kazanmak konusunda size fayda sağlayacaktır. Kısacası aynı gün içerisinde makaleyi teslim etmeniz durumunda paranızı yine aynı gün içerisinde alabilir, insanların size güvenmesi durumunda daha önce paranızı alıp işi daha sonra teslim edebilirsiniz.

Editörlük Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Yazdığınız makaleleri direkt olarak müşterinizin web sitesine ekleyerek, makale ücretinin dışında editörlük hizmeti ücreti de alabilirsiniz. Yazdığınız makaleleri müşterinizin size vereceği şifre ile web sitesine resimlerle süslemek ve diğer kriterleri yerine getirmek koşuluyla eklediğinizde, editörlük ve makale ücretleri birlikte ödeneceği için, her 100 kelime başına ortalama 50 kuruş daha fazla almanız mümkündür. Bunun için biraz web sitesi yönetimi konusunda bilgi sahibi olmanızda yarar vardır.

Peki Bilgileri Nasıl Edineceğim?

Makale yazarak para kazanmak isteyen kişilerin, makale konuları hakkındaki bilgileri edinmeleri, oldukça kolaydır. Çünkü size verilecek konular, daha önce internet üzerinde defalarca yazılmış konular olmaktadır. Size verilen konuyu internet üzerinden araştırma yaparak, tekrar yorumlamanın gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz özgünlük kavramı, tam olarak da budur. Örneğin sizden sağlık konusunda bir makale isteyen müşteriniz, sizin doktor olmadığınızı bilmektedir. Kanserin nedenleri hakkında sizden istenilen konuyu internette yine aynı şekilde aratarak, bulduğunuz birkaç yazıyı okuyup kendi cümlelerinizle tekrardan yorumlamanız gerekmektedir. Buradaki esas amaç arama motorlarının yazmış olduğunuz yazıyı, kanserin nedenleri hakkında yeni bir bilgi olarak algılamasını sağlamak ve web sayfasını bu sayede daha üst sıralara çıkarmaktır. Kısacası okuduğunuz yazı da yine aynı şeyleri anlatacak olsanız da, bunu kendi cümlelerinizle farklı bir şekilde imla ve yazım kurallarına uygun olarak tekrar anlatmanız gerekmektedir. Özgünlük diye bahsettiğimiz kavram, bundan ibarettir.

İnternetten makale yazarak para kazanmak hakkında, rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Siz de internetten para kazanma yolları arasında bulunan makale yazarak para kazanma işi hakkında kafanıza takılan her türlü soruyu aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorarak, daha aydınlatıcı cevaplar alabilirsiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
817 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
25
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
100
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
26
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
25
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
110
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

5 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben bir dönem böyle bir işte çalıştım. Önceleri büyük hayallerle başlamıştım, ancak o kadar beyin yakıcı bir şey ki, ben neredeyse kütüphanelerce kitaplar okumuş, kelime dağarcığı ve terminolojisi sonsuz sandığım ben bile beynimi yakıyordum. Örneğin bahis ile ilgili siteler için, her biri 150 kelimelik 10 tane, x bankası kredi kartları için 100 er kelimelik 15 tane y bankası için ve dahası bütün bankalar için örneğin onar tane makale istiyorlar. Sonra petek temizleme, göğüs büyütme v.b. aklınıza hayalinize gelmeyecek konularda, benzeri hiç bir internet ortamında kullanılmamış makaleler olacak, düşünsenize aynı banka ve aynı hizmeti için bile 10 makale hazırlayacaksınız. İnsanın beyni yanıyor, rüyalarımda petek temizliyor, kredi kartlarıyla savaşıyor, hele en nefret ettiğim bahis oyunlarıdır, onu göndermemeleri için en az on kez yalvarmıştım ama hayır, hep bana denk geliyordu. kazanç da hiç bir zaman aylık 150-200 tl yi geçmedi. Böylesi bir kazanç için değil, bunun yüz katı olsa bütün beynini kiraya vermişsin gibi oluyor, psikolojin altüst oluyor. rüyalarımda bile makale yazıyordum. Ne bir başka hayatım ne sosyal hayatım ne okul hayatım kalmıştı. Düşünün 100 kelimesi 1 TL. 100 bin kelime her biri birbirinden farklı tek bir konu için bir de bunun bütün bankalar için geldiğini düşünün, bence hiç akıllı işi değil.

  2. Ben yazarım edebiyat öğrencisiyim yazmaya ilgim var mümkünse bende başvurmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim