Maddi Yardım Yapan Kurum Ve Kuruluşlar Hangileridir?

Bu yazımızda maddi sorunlar yaşayan insanların en fazla merak ettiği konulardan birisi olan, maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar hangileridir? Sorusunun cevapları yer almaktadır. Maddi yardım almak için başvuru yapabileceğiniz kuruluşların, aynı zamanda yardım yapmak için nelere dikkat ettikleri hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Maddi Yardım Yapan Kurum Ve Kuruluşlar Hangileridir?

İHH İnsani Yardım Vakfı

İHH yapmış olduğu yardımlarla, Türkiye genelinde en fazla bilinenler arasında yer almaktadır. Vakıf ihtiyaç sahiplerine çeşitli kalemlerde yardımlar yapmaktadır. Giyim ve gıda yardımının yanı sıra maddi yardımlarda da bulunan İHH, Türkiye’de en fazla yardım faaliyetinde bulunan kuruluşların başında gelmektedir.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği

Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Yardım Sevenler Derneği de, maddi yardım yapan kuruluşlar arasında yer almaktadır. Dernek yetkililerinin detaylı incelemesi sonrasında şayet aranan kriterleri sağlıyorsanız, Türkiye Yardım Sevenler Derneği’nden maddi yardım alabilmeniz mümkündür.

Fakir Ve Muhtaçlara Yardım Derneği

Maddi yardım yapan kuruluşlar arasında yer Alan Fakir Ve Muhtaçlara Yardım Derneği, yardım almak için başvuru yapanları detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra, başvuru sahibinde yardım almasını gerektirecek nitelikler oluşmuş ise, maddi ve ayni yardımlarda bulunmaktadır. Genel merkezi Ankara’da bulunan derneğin aynı zamanda, birçok ilde şubesi de yer almaktadır.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’da, Türkiye genelinde yapmış olduğu ayni ve maddi yardımlarla dikkat çekmektedirler. Vakıf yetkilileri gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ederek, giyim, gıda, ev eşyası, yakacak ve nakdi para yardımlarında bulunmaktadır.

Yeniden Diriliş Hareketi Derneği

Genel merkezi Kayseri’de bulunan dernek, sosyal yardımlar yapmaya başlamıştır. Yakın bir zaman önce kurulan bir fikir ve düşünce kuruluşu olan Yeniden Diriliş Hareketi Derneği, varlıkla yokluk arasında köprü olmaya devam ediyor. Maddi yardım yapan dernekler arasında bulunan Yeniden Diriliş Hareketi, Türkiye’nin tüm ilçe ve illerinde il başkanlıkları açmaya ve insanlara ulaşmaya çalışıyor.

Vuslat Derneği

Yoksul ailelere yaptığı yardımlar ile bilinen Vuslat Derneği, maddi yardımda olmak üzere farklı birçok yardımı insanlara ulaştırmaktadır. Derneğin genel merkezi İstanbul’da olup, birçok ilde de şubesi bulunmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı

Her ilçenin kaymakamlıklarında ve illerin valiliklerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları, ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmektedir. Vakıf yöneticilerinin değerlendirmesi sonucunda uygun görülen ihtiyaç sahiplerine maddi ve ayni yardımlar yapan devlet kurumudur.

Belediye Kurumları

Yine belediyeler içerisinde bulunan ilgili birimlerde, kıyafet, gıda, sağlık ve para yardımı yapmaktadırlar. İlgili kurum yetkilileri başvuru sahiplerini araştırdıktan sonra, uygun gördükleri kişi ya da kişilere, belediye bütçesinden yardım yapmaktadırlar. Bu kurumlar aynı zamanda, yaptıkları kömür yardımı ile de bilinmektedir.