Maaşımın Kaç Katına Kadar Kredi Alabilirim?


62
610 Paylaşım, 62 points

Kredi alacak olan banka müşterilerinin en merak ettikleri konuların başında ne kadar tutarda kredi çekebilecekleri sorusu gelir. Sigortalı çalışanların maaşlarına göre belirlenen tutarlar, herkes için değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda kredi çekeceklerin maaşının kaç katı kadar kredi alabileceklerini anlatacağız.

Maaşına Göre Kredi Çekebilecekler Kimlerdir?

Kredi çekmek günümüzde birçok kişi tarafından yapılan işlerin başında gelmektedir. Maaşına göre kredi çekecek olan kişiler ise sigortalı bir işte çalışmak zorundadır. Sigortalı işte çalışanlar, kredi başvurularında maaş bordrosu sunmak zorundadır. Bu bordroda yazan maaşa göre alabilecekleri kredi tutarı belirlenecektir.Kredi Çekmek için Sigortalı Olmak Gerekli midir?

Kredi çekmek için sigortalı olmak şarttır. Ancak kredi çekebilmek için kişinin sadece sigortalı olması yetmeyecektir. Kredi çekmek için sigortalı olan kişinin gelir durumunun da iyi olması gerekmektedir. Kişinin kredi başvurusunda maaş durumu ön planda tutulacaktır. Maaş ne kadar yüksek olursa kredi tutarı da o kadar yüksek olacaktır.

Kredi başvurularında müşterilerin yaptığı en büyük hataların başında maaş tutarının yanlış girilmesi gelmektedir. Yanlış yazılan gelir, bankanın merceğine takılacaktır. Bu durum kredi başvurusunun direkt reddedilmesi anlamına gelecektir.

Maaşa Göre Kredi Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin maaşlarının belirli bir tutarı kadar kredi verilmektedir. Bunun için kredi çekmeden önce maaşa göre bir analiz yapılması gerekmektedir.

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim?

Bankalar, kredi kullanımlarında belirlenen yasalar kapsamında kredi tutarını belirlemektedir. Kredi için yapılan başvurularda kişinin maaşının %40 – %70 oranına göre kredi verilecektir. Bu tutar aylık ödemeler için verilmektedir. Kredi tutarı hesaplanırken, kişinin aylık ödemeleri göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmaktadır.

Bankaların vereceği kredi tutarları her bankada değişiklik göstermektedir. Bunun için genel bir tutar vermek yanlış olacaktır. Kişinin aldığı maaş ve bankanın sunduğu fırsatlar göz önünde bulundurularak verilecek kredi tutarı hesaplanacaktır.

En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ülkemizde ihtiyaç kredileri için en fazla 36 ay vade sunulmaktadır. Bazı bankalar düzenledikleri kampanyalar kapsamında 60 aya kadar vade sunmaktadır. İhtiyaç kredilerinin tutarı da genel olarak çok yüksek tutulmamaktadır. Maaşlı çalışanlara genel olarak 50 bin TL üzerinde kredi verilmeyecektir. Ancak bu durum elbette bankalara göre değişiklik gösterecektir.

Taşıt kredilerinde ise alınacak olan aracın ücretinin %70’i oranında kredi sunulmaktadır. Konut kredisi alanlarda ise kredi tutarı eve gelecek olan Eksperin raporuna göre belirlenecektir. Maaşlı çalışan kişilerin maaş tutarına göre alabilecekler en yüksek kredi tutarları şöyledir;

  • 1000 TL maaş için en fazla 25 bin TL (aylık 700 TL ödeme)
  • 2 bin TL maaş için en fazla 50 bin TL (aylık 1.400 TL ödeme)

Bu rakamlar genel olarak söylenebilmektedir. Bankalara göre bu rakamlar değişiklik gösterebilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
610 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
25
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
111
lol
Aşk Aşk
99
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
78
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
37
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir