Lokum Gibi Et Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?


65
634 Paylaşım, 65 points

Protein bakımından en zengin besinlerden birisi olan kırmızı et, sıklıkla tüketilmesi gereken yiyeceklerden birisidir. Kırmızı etin lezzetli ve doğru şekilde tüketilmesi için mutlaka doğru şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda Lokum Gibi Et Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Sorularına cevap vereceğiz.

Kırmızı et, sofraların olmazsa olmazlarından birisidir. Hemen herkesin severek tükettiği kırmızı et, doğru şekilde pişirilmediği zaman çok sert ve lezzetsiz olacaktır. Lokum gibi bir et tüketmek için mutlaka doğru pişirme tekniklerini kullanmak gerekir.LOKUM GİBİ ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Et pişirmek çok kolay gibi görünse de aslında sanılandan çok daha marifet isteyen bir iştir. Etin lokum gibi olması için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekmektedir. Doğru pişirilmeyen etten ne lezzet alınabilir ne de yumuşak bir et elde edilebilir.

Lokum Gibi Et Pişirmenin Püf Noktaları şu şekilde sıralanır;

  • Doğru eti seçmek
  • Eti marine etmek
  • Eti doğru mühürlemek
  • Eti pişirirken sirke kullanmak
  • Ete tuz eklememek

LOKUM GİBİ ET PİŞİRMEK İÇİN DOĞRU ETİ SEÇMEK

Lokum gibi et pişirmek için doğru eti seçmek gerekmektedir. Etim lokum gibi pişmesi için özellikle sinirsiz bölümünden seçilmesi gerekmektedir. En az 3 gün dinlenmiş etler lezzetli olacaktır. Lezzetli bir et elde etmek için mutlaka hayvanın sırt bölgesinden seçmek gerekmektedir. Güneş gören et de her zaman daha lezzetli olacaktır. Etin orta yağlı olması da lezzetini artıracaktır. Yağsız etler lezzetli ve yumuşak olarak pişirilemez.

LOKUM GİBİ ET PİŞİRMEK İÇİN ETİ MARİNE ETMEK

Lokum gibi et pişirmek için eti marine etmek gerekmektedir. Lezzetli bir etin en temel sırrı, doğru şekilde marine edilmesidir. Etin marine edilmesi konusunda birçok yöntemden yararlanmak mümkündür. Et pişirilmeden bir süre önce baharat, zeytinyağı, süt ve soya sosu ile marine edilmelidir. Marine edilen et her zaman lokum gibi pişecektir. Marine işlemi sırasında biftek gibi bütük parçaların bir et dövücü ya da tokmak ile yumuşatılması gerekmektedir. Böylece etin daha yumuşak ve lokum gibi pişmesi daha kolay olacaktır.

LOKUM GİBİ ET PİŞİRMEK İÇİN ETİ DOĞRU MÜHÜRLEMEK

Lokum gibi et pişirmek için eti doğru mühürlemek gerekmektedir. Pişirilecek olan et nasıl bir et olursa olsun mutlaka ilk işlem olarak mühürlenmelidir. Mühürleme işlemi etin suyunun içerisinde kalmasını sağlayacaktır. Böylece pişirme işlemi sırasında kuru bir et pişirmek ile karşı karşıya kalınmayacaktır. Etin doğru şekilde mühürlenmesi için tüm yüzeylerinin kızgın ateşte tutulması gerekmektedir. Parça ette etin dibinin tutması, doğru mühürlendiğini gösterecektir.

LOKUM GİBİ ET PİŞİRMEK İÇİN ETİ PİŞİRİRKEN SİRKE KULLANMAK

Lokum gibi et pişirmek için eti pişirirken sirke kullanmak gerekmektedir. Sirke çok fazla bilinmemekle birlikte lezzetli bir et pişirmek için olmazsa olmazlardan birisidir. Et pişirilirken üzerine birkaç damla sirke damlatıldığı zaman çok daha kolay pişmesi sağlanacaktır.

LOKUM GİBİ ET PİŞİRMEK İÇİN ETE TUZ EKLEMEMEK

Lokum gibi et pişirmek için ete tuz eklememek gerekmektedir. Et ile tuz asla bir araya getirilmemesi gereken şeylerdir. Ete vaktinden önce tuz eklenmesi, o etin hiçbir şekilde lezzetli olmaması anlamına gelmektedir. Et pişirirken ne marine kısmında ne pişirmeye başlandığı zaman asla tuz eklenmemelidir. Ete tuz eklemenin en doğru zamanı etin pişmeye yakın zamanıdır. Zamanından önce eklenen tuz, etin bir anda sertleşmesine neden olacaktır. Böyle bir hata sonucunda lokum gibi et yemek asla mümkün olamaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
634 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir